in

Twitch Yayıncısı “Ninja”nın Ramazan Hassasiyeti Takdir Topladı

Ünlü oyun yayıncısı Ninja’nın Ramazan nedeniyle kamerasını kapatması izleyicileri tarafından takdirle karşılandı.

Twitch dünyasının tanınan ismi Tyler “Ninja” Blevins, gittikçe popülerleşen oyun yayıncılığı sektörünün dünya çapında en önde gelen ismi. Her yaptığı hareket takip edilen “Ninja”nın yayınları yüz binlerce kişi tarafından canlı olarak izleniyor. Kendisi tabir-i caizse oturduğu yerden oyun oynayarak para kazanma hayallerimizin vücut bulmuş hali.

Elbette hiçbir başarı tesadüf değil ve davulun sesi uzaktan hoş geliyor. Yayıncılar, kendilerine uzatılan her mikrofona yaptıkları işin göründüğü kadar kolay olmadığını söylüyorlar. Tüm bunlar bir yana, kendisine hayli tatminkâr bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmış Ninja’nın popülerliğinin doruk noktasında olduğu da bir gerçek. Sayılarla konuşursak; bu yazı yazılırken Ninja’nın Twitch hesabının 14,151,813 takipçisi vardı. Bu kadar kişiyi etkileme potansiyeline sahip birisinin yaptığı her hareketin incelenmesi doğal karşılanmalı.

Geçmişte kendisini sıkıntıya sokacak söylemlerde bulunduğu bilinen Ninja, son olarak Ramazan ayı dolayısıyla Müslüman takipçilerine karşı gösterdiği duyarlı davranışı ile sosyal medyada konuşulur olmayı başardı.

Hassasiyeti Tüm Ay Boyunca Gösterecek

Bilenler bilir, saatlerce kamera karşısında olan yayıncılar açlıklarını da takipçilerinin bakışları üzerlerindeyken gidermek durumunda kalıyorlar. Ninja da son dönemde gerçekleştirdiği bir yayınında oruç tuttuğunu söyleyen bir izleyicisine saygısından, yemek yerken kamerasını kapatma kararı almış. Bunu tüm Ramazan boyunca gerçekleştireceğini de belirterek oruç tutan takipçilerinin kalplerini kazanmayı bir kez daha başarmış.

Ninja

Gençlerin takip ettiği -ve örnek aldığı- uluslararası tanınırlığa sahip insanların duyarlı davranışları dikkate değer. Ninja’nın bu hassasiyetinin önemi de aslında tam burada yatıyor. Çünkü aynı hassasiyeti diğer popüler yayıncılarda görmekte zorlandığımız bir gerçek. Kotakuda bu konuda yorumda bulunan bir kullanıcı, tam da bu noktada dikkate değer bir katkıda bulunmuş.

Geçen gün Ninja ile ortak yayın yapan bir başka yayıncı, Ninja’ya ne yediğini sormuş. Ramazan nedeniyle yemek yerken kamerasını kapattığını ve oruç tutan izleyicileri olduğu için bu soruya yanıt vermeyeceğini söyleyen Ninja’ya diğer yayıncının yanıtı, Ninja’nın diğer herkesten neden bir adım önde olduğunu daha iyi anlamamızı sağlıyor:

“Ne yediğin umurumda değil. Ben domuz pastırmalı leziz bir sandviç yiyorum.”

Günümüz gençliğinin işi gerçekten çok zor. Sosyal medyada kendini göstermek ve büyük bir kitleye seslenmek için belirli bir eğitim ya da yeterlilik aranmayan bir dönemden geçiyoruz. Kimleri takip ettiğimiz ve zamanımızı nasıl değerlendirdiğimiz geleceğimizi doğrudan şekillendiriyor. Ünlü bir deyişte de geçtiği gibi; hayatımız, her gün tekrar ettiğimiz eylemlerin toplamıdır.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ninja’nın davranışı basit bir reklam çalışması olabilir mi? Yayıncıların gençler üzerindeki olumlu-olumsuz etkisi hakkında neler söylemek istersiniz?

Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım forumlarında bizimle paylaşmayı unutmayın!


* Re-Legion ve Yitip Giden Siberpunk Potansiyeli Üzerine

* John Wick Evreni Video Oyunuyla Genişliyor

Oyla!

Ufuk Yasin Yurtbil

Hikaye anlatıcısı, okur-yazar-inceler, sinemasever, birincilik ödüllü amatör bir öykü yazarı, hayatı dolu dolu yaşamaya hevesli, öğrenmeye aç bir ruh. Meslekten inşaat mühendisi, doğuştan hayalperest, bir tutam bilimkurgu/fantastik kurmaca.

Haftanın Kitabı #106 – Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana

Irmak Zileli “Bozuk Saat” ile Sizleri Zamanın Müebbet Bekçiliğine Davet Ediyor