in

Assassin’s Creed’in Yapımcısı Ubisoft Yakın Gelecekte El Değiştirebilir

Ubisoft, yakın zamanda el değiştiren oyun şirketleri arasına dahil olabilir. Assassin’s Creed ve Far Cry’ın yapımcısı satın alınanlar kervanına katılmak üzere.

ubisoft satış

Ubisoft, önümüzdeki günlerde özel sermaye şirketleri tarafından satın alınabilir. Assassin’s Creed ve Far Cry gibi ünlü oyun serilerinin yapımcısı hakkında ortaya atılan yeni iddia dikkatleri üzerine çekti.

Oyun dünyası son dönemde bir satranç tahtasına dönmüş durumda. Şirketler birbiri ardında daha büyük balıklar tarafından yutulurken sektörde bağımsız yapımcı sayısı giderek azalıyor.

Microsoft, Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alırken Rockstar Games’in de sahibi olan Take-Two mobil oyun firması Zynga’yı 12,7 milyar dolara bünyesine katmıştı. Sony ise son olarak Bungie 3,6 milyar dolara satın alarak yarışa dahil olmak için adım atmıştı.

Bloomberg’ün kaynakları tarafından hazırlanan bir rapora göre satış listesine eklenecek bir diğer oyun şirketi Fransız stüdyo Ubisoft olabilir. Henüz iddia seviyesinde olan habere göre, Ubisoft’taki kötü gidişat bir tür el değiştirme ile kırılmak isteniyor. Hangi şirketin doğrudan görüşmelere katıldığı bilinmiyor. Microsoft ve Sony’nin bu yarışta iddialı olabileceği öne sürülse de ikiliden resmi bir adım da gelmiş değil.

Fransız Oyun Stüdyosu Ubisoft Satışa Çıkabilir

Bloomberg’ün anonim kaynaklara dayandırdığı rapor Blackstone Inc. ve KKR & Co. dahil pek çok özel sermaye şirketi Ubisoft’u incelemeye başlamış durumda. Henüz potansiyel alıcılarla resmi bir görüşme gerçekleştirilmemiş olsa da bu özel sermaye şirketlerinin anlaşma için istekli olduğu kaydediliyor. Bloomberg’ün raporunu, ünlü oyun sitesi Kotaku da doğruluyor. Kotaku da yayınladıkları raporda Ubisoft’un yakın gelecekte satılacağını kaydediyor.

Özellikle Assassin’s Creed, Far Cry, Prince of Persia, Just Dance ve Watch Dogs oyunları ile tanınan Ubisoft şirketi uzun süredir bazı sorunlarla mücadele ediyor. Şirket çeşitli nedenlerle geçen yılın sonunda pek çok çalışanıyla yolları ayırmıştı.

ubisoft şirketi

Ubisoft, 68.7 milyar dolara alıcı bulan Activision Blizzard’ın sadece yarısı büyüklüğünde. Ancak yine de sektördeki en büyük oyun stüdyoları arasında yer alıyor.

Ubisoft geçen yıla göre hisse fiyatlarında %41’lik bir düşüş yaşadı ve 5,2 milyar dolara kadar geriledi. Şirketin en büyük hissedarı ise %15 ile Guillemot Ailesi.

Ubisoft daha önce sektörde kendilerine sunulabilecek teklifleri değerlendirebileceklerini kaydetmişti. Satın almaya dair net bir ifade olmasa Fransız stüdyosunun bu hamleye olumlu yanıt verebileceği konuşuluyor.

Siz oyun şirketinin olası el değiştirmesi ihtimaline nasıl yaklaşıyorsunuz? Yorumlarınızı ve tahminlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Metro

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

mehmet günsür atatürk dizisi disney ali rıza efendi rolü

Disney’in “Atatürk” Dizisinde Ali Rıza Efendi’yi Oynayacak Aktör Belli Oldu

Bitkilerin Ruhu - Robin Wall Kimmerer

Modern Bilimden Kadim Bilgiye Şifanın İzini Süren “Bitkilerin Ruhu” Çıktı