in , ,

Pokémon’da Profesör Oak’ı Seslendiren Sanatçı Unshō Ishizuka Hayatını Kaybetti

Bir dönemin en popüler animelerinden olan Pokémon’da, Profesör Oak karakterini seslendiren usta sanatçı Unshō Ishizuka 68 yaşında hayatını kaybetti.

Ülkemizde de 90’lar çocuklarını uzun süre etkisine alan ve fenomen haline gelen Pokémon dünyasından üzücü bir haberimiz var. Animede Profesör Oak’ı (ve Onix, Steelix gibi bazı Pokemonları) seslendiren sanatçısı Unshō Ishizuka, 68 yaşında gırtlak kanserinden hayatını kaybetti.

30 yılı aşkın seslendirme kariyerinde hayranların hatırlayacağı tek karakter Profesör Oak değildi elbette. Ishizuka aynı zamanda Dragon Ball‘s’ta Mr. SatanCowboy Bebop‘ta Jet Black, Fullmetal Alchemist’te Van HohenheimOne Piece‘te Admiral Kizaru gibi öne çıkan isimlere de hayat vermişti. Pek çok animenin yanında live-action diziler ve video oyunlarında da yeteneğini konuşturduğu alanlardandı.

Usta sanatçı 13 Ağustos’ta aramızdan ayrıldı. Ancak sanatçının ajansı bu haberi medyayla dün paylaşmayı uygun gördü.

Kendisine dünyamızı güzelleştiren dokunuşları için teşekkür ediyoruz.

Huzur içinde yat Profesör!

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Shakan Shakan dedi ki:

    Kızaru’nun gevşek gevşek konuşmasını daha iyi yansıtabilecek başka bir seiyuu yoktur. :frowning: Huzur içinde yatsın.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

İlban Ertem’in Büyülü Dünyasından Tefrikalar: “Üç Hikâye” Raflarda!

Watchmen’in Dizi Uyarlaması 2019’da HBO Ekranlarında Olacak