RTÜK İnternet Denetimi Hızlı Başladı: Netflix İçeriklerinde Sansür Güncellemesi!

RTÜK yeni düzenlemeyle birlikte Netflix, BluTv gibi yayınların içeriklerine müdahale edebiliyor. İlk adım ise Netflix için atılmış gibi görünüyor.

Ne yazık ki pek de sevindirici bir haberle çıkamıyoruz karşınıza. Hatırlarsanız bundan bir buçuk yıl önce sizlerle RTÜK hakkında bir gelişme paylaşmıştık. Haberde, Netflix ve Blutv dahil olmak üzere internet yayıncılarına denetim geleceğini ve durumun hiç de iç açıcı olmadığını söylemiştik.

İşte o denetim yasası tam da bu ayın başında Resmi Gazete’de duyuruldu. Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK), çevrimiçi dijital yayın yapan Netflix, BluTV ve puhutv gibi internet yayıncılarına özel yeni bir düzenleme getirdi. Böylece bu kanallar RTÜK denetimine tabi olacak ve neticesinde yurt dışı kaynaklı kurumlar Türkiye’de şirket kurmak zorunda kaldı.

Netflix

Ardından birçok açıklama ve yorum yapıldı. Örneğin söz konusu denetim sadece büyük şirketleri mi kapsayacak yoksa Youtube üzerinden evinde yayın yapan kişiler de mi bu yasaya tabi olacaklardı? Ucu açık bırakılan maddelerle bu işin sonu nereye varacak gibisinden pek çok konu konuşulmaya ve tartışılmaya devam etti.

Netflix de bu konuda sessiz kalmadı elbette. Yasanın Resmi Gazete’de duyurulmasının hemen ardından Netflix Türkiye’den ilk açıklama yaptı ve Türkiye’nin kendileri için önemli bir pazar olduğunu, bu yüzden aynı şekilde yollarına devam edeceklerini belirtti.

İnternet

RTÜK Müdahaleye Başladı mı?

Denetim yasası ilk hafta oldukça konuşulmuş, hem yayıncılar hem de RTÜK tarafından farklı açıklamalar yapılmıştı. Ardından ortalık bir süre sessizliğe bürünmüş, farklı gündem maddeleri arasında kendini biraz da olsa unutturmuştu.

Gelen bazı bilgilere göre Netflix’in herkese açık yayınlanan tanıtım içeriklerinde bazı güncellemelere gittiği konuşuluyor. Bu güncellemelerin içeriklerin kendisini kapsayıp kapsamayacağı ise henüz belli değil.

Rtük Sansür

Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yaptırım kararlarıyla parasını vererek aldığımız hizmetlerin bu kadar hızlı şekilde denetimsel bir dönüşüme uğrayacağını düşünüyor musunuz? Yoksa yönetmenlik iptaliyle ilgili bir gelişme yaşanır mı dersiniz?

GÖZ ATIN  Netflix: "Yıl Sonuna Kadar İçerik Sorunumuz Yok"

Konuyla ilgili duygu ve düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Netflix Kurucusu: “Pakistan’da Bile Varız, Türkiye’de mi Sorun Çıkacak?”

* RTÜK Başkanından Netflix Açıklaması: “Eleştiriler Muhalefet Etme Alışkanlığından”

* RTÜK’ün İnternet Denetimi Yönetmeliğinin İptali İçin Dava Açıldı
Site Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni
1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

RTÜK İnternet Denetimi Hızlı Başladı: Netflix İçeriklerinde Sansür Güncellemesi! için 14 yorum

  1. Faust dedi ki:

    Abartıyorsunuz, telaş edecek bir şey yok… Yalnızca birtakım düzenlemeler söz konusu. Örnek olarak Harry Potter’ın yeni seslendirilmesinde şöyle ufak bir değişiklik var:


  2. Ülkede denetlenecek nice kanal var aslında. Özel yayın yapan kanallar var onlar da parayla alınıyor. Yetişkin kanalları diyeyim hadi. Onlara niye sansür gelmiyor? (Sansür gelmesini istediğimden değil. Yani Netflix’e kadar daha neler var anlamında söylüyorum. Yoksa herkes parayla istediği kanalı alabilir, hakkıdır.) Niye Netflix gibi platformlara geliyor sansür? Çünkü görece entelektüel kesim izliyor bu platformları. Bu kesimim daha da bilinçlenmesi ve mevcut otorite karşısında zihnen kuvvetli hale gelmesi bu otoritenin isteyeceği bir şey değildir. Tüm bunların siyasi ve sosyolojik hatta tarihi temeki o kdar derin ki. Birçok insanın komplo teorisi sandığı şeyler aslında o kadar gerçek ki. Şaşkınlıkla ve üzüntüyle izliyorum sansür uygulamasını. Toplumları köleleştirmek, aptallaştırmak ve dünyaya kapalı milletlerin kaderine sürüklemek için bunca çaba. Huzursuz ederek, nefes alacak alan bırakmayarak delirtmek için. Böyle baskıların sonucu çok kötü olur. Doğunun ve batının rüzgarını aynı anda içine çeken Dünya haritasındaki tek ülke belki de Türkiye’dir. O yüzden bu baskılara Türkiye 'nin vereceği reaksiyon tam olarak kestirilemez. Bu ülkenin vereceği hiçbir tepki kestirilemez. Sonu güzel olsun.


  3. Sayın @yuuksel,

    Gurur duymak yerine Türkçe cümle kurmayı ve imlâ kurallarını öğrenseymişsiniz keşke. Emin olun devletimiz adına daha hayırlı olurmuş.


RTÜK İnternet Denetimi Hızlı Başladı: Netflix İçeriklerinde Sansür Güncellemesi!

RTÜK yeni düzenlemeyle birlikte Netflix, BluTv gibi yayınların içeriklerine müdahale edebiliyor. İlk adım ise Netflix için atılmış gibi görünüyor.

Başa dönün