Blade Runner Filminin Yıldız İsmi Rutger Hauer Hayatını Kaybetti

Blade Runner filmindeki replikant Roy Batty performansıyla tanıdığımız aktör Rutger Hauer, 75 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Ridley Scott’ın yönettiği ve aynı zamanda Harrison Ford’un da oynadığı 1982 yılında vizyona giren Blade Runner’da katil replikant Roy Batty’yi canlandıran aktör Rutger Hauer, 75 yaşında hayata veda etti.

Ajansı da usta oyuncunun geçtiğimiz 19 Temmuz Cuma günü Hollanda’da öldüğü bilgisini doğruladı. Hauer’in cenazesinin bugün toprağa verildi.

Hauer 23 Ocak 1944’te Hollanda’nın Amsterdam’a yakın olan Breukelen kentinde doğdu. Gençliğinde Hollanda ticaret donanmasına katıldı, ancak 1962’de Amsterdam’a geri döndü. Kısa süre oyunculuk eğitimi gördü. Daha sonra orduya katılmak için istifa etti. Ardından oyunculuğa tekrar dönüş yaptı ve 1969’da Floris adlı TV dizisinde rol aldı.

1982’de Ridley Scott’ın yönettiği bilimkurgu klasiği “Blade Runner” filminde Harrison Ford’un karşısında, katil ama aslında iyi bir ruha sahip olan replikant Roy Batty’yi canlandırdı. Bu rol Hauer’ın en silinmez rolü ve en değerli performansıydı. Yağmur altındaki performansı hâlâ gözlerimizin önünde…

Hauer ayrıca Sin City ve Batman Begins filmleriyle, HBO dizisi True Blood’da da rol almıştı. Oyuncu özellikle Dracula 3D’de Van Helsing ve Salem’s Lot’da vampir Kurt Barlow olarak bilinen vampir rolleriyle de tanınıyordu.

Rutger Hauer

Rutger Hauer

Ölümünün ardından Pan’ın Labirenti ve Shape of Water filmlerinin yönetmeni Guillermo del Toro da bir twit’le kendisini andı.

Büyük oyuncu Rutger Hauer’ı saygıyla anıyorum: Oynadığı filmlerde gerçekliği, gücü, güzelliği getiren ve bunu yoğun şekilde hissettiren bir aktördü. Kişisel favroilerim: Flesh + Blood, Eureka, The Hitcher, Blade Runner, Ladyhawke ve Blind Fury.

Oynadığı işlerde sergilediği şahane performanslarını bir kez daha saygıyla anıyor ve ışıklar içinde uyumasını diliyoruz.

GÖZ ATIN  Peaky Blinders Yaratıcısından Charles Dickens Uyarlaması Great Expectations Geliyor

* * *

*Ridley Scott’la Marslı, Blade Runner 2 ve Prometheus Üzerine

*Blade Runner Efsanesi Usta Ellerde Anime Olacak

Kaynak: BBC
Site Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni
1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Blade Runner Filminin Yıldız İsmi Rutger Hauer Hayatını Kaybetti için 5 yorum

  1. Sadece Blade Runner izlemiştim ve çok da iyi oynamıştı. :expressionless:


  2. JCDenton dedi ki:

    Rutger Hauer’i bu kadar önemli yapan hepimizin bildiği “all those moments will be lost in time, like tears in rain.” sözlerini senaryoda olmadığı halde o anki hisleriyle doğaçlama şekilde söylemesidir. O anda film, film olmaktan çıkar, karakter de kurgu olmaktan.


  3. kvhdt dedi ki:

    Çok başarılı bir oyuncuydu. Üzdü :frowning: Blade Runner’da tanımıştım ben de.


  4. Anita dedi ki:

    Huzur içinde uyu Rutger Hauer.


Blade Runner Filminin Yıldız İsmi Rutger Hauer Hayatını Kaybetti

Blade Runner filmindeki replikant Roy Batty performansıyla tanıdığımız aktör Rutger Hauer, 75 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Başa dönün