in

Banksy İmzalı “Beyaz Saray Sıçanı” 463 Bin Dolara Alıcı Buldu

Banksy tarafından yapılan duvar resmi Beyaz Saray Sıçanı, açık artırmada 463 bin dolara alıcı bulmayı başardı.

Banksy Eseri Beyaz Saray Sıçanı

Grafiti sanatçısı Banksy imzalı duvar resmi, bir açık artırmada satışa çıktı. “Whitehouse Rat” (Beyaz Saray Sıçanı) adını taşıyan eser 463 bin dolara (3,9 milyon Türk lirası) alıcı bulmayı başardı.

Dünya çapında duvar resimleri ile tanınan İngiliz sanatçı Banksy, kamusal alandaki en büyük çalışmalarından birisi olarak tanınan eseri ile gündeme geldi. Hollanda’da bulunan Zwolle kentindeki  Richard Hessink Müzayede Evi’nde gerçekleştirilen açık artırmada, Beyaz Saray Sıçanı adını taşıyan duvar resmi satışa sunuldu. Bu meşhur eserin alıcısının ise bir İngiliz olduğu açıklandı.

Yüksekliği 9,5 metre, genişliği ise 6 metre olan eserde siyah beyaz renklerde bir sıçan resmedilmiş. 2004 senesinde, bir barın ön cephesine yapılan resmin bütünü günümüze dek korunmayı başaramadı. Hayvanın baş tarafı duvara, vücudunun kalanı ise ahşap ön cepheye çizilmişti. Tadilat çalışmaları sırasında sıçanın gövdesinin yer aldığı bölümler yitirildi.

Banksy Eseri “Beyaz Saray Sıçanı” 500 Kilo Ağırlığında Duvar Parçaları Üzerinde

Sıçanın baş bölümü 2011 senesinde kırk sekiz parça halinden duvardan söküldü ve koruma altına alındı. 2014’te bir Londra müzayedesinde satışa çıktı fakat kendisine alıcı bulmayı başaramadı. Ağırlığı 500 kiloyu bulan eser, vinç yardımıyla özel bir kamyona yüklendi ve soluğu Hollanda’nın Zwolle kentinde aldı.

Banksy Eseri Beyaz Saray Sıçanı

Geçen günlerde Zwolle kentinde gerçekleşen açık artırmada satılan eser, yine yapıldığı ülkeye geri dönmeye hazırlanıyor. Beyaz Saray Sıçanı çalışması, Banksy’nin Hollanda’da müzayedeye çıkıp da satılan ikinci eseri olma özelliğini de taşıyor. Bundan önceki çalışma, ahşap bir panel üzerine yapılmıştı ve 207 bin dolara alıcı bulmuştu.

Banksy Kimdir?

İngiltere başta olmak üzere pek çok farklı ülkede yaptığı grafitilerle ünlenen Banksy’nin kimliği hâlâ net olarak bilinmiyor. Kim olduğuna dair sayısız tahminin bulunduğu sanatçı, politik çalışmaları ile öne çıkmayı başarıyor. En ünlü eserleri arasında Kırmızı Balonlu Kız, Çöpteki Aşk, Game Changer, Bomb Hugger, Kissing Coopers ve Flying Copper bulunuyor.

Siz sanatçının yıllar sonra alıcı bulan Beyaz Saray Sıçanı adlı eseri hakkında ne düşünüyorsunuz? Duvar resimlerinin yapıldıkları sokaklardan sökülüp müzayedelere taşınmasına dair görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Escape Room 2: Tournament of Champions Fragman

Escape Room 2 Fragmanı: Ölümcül Labirent’in Devam Filmine İlk Bakış

orhan pamuk kadın romanı

Orhan Pamuk: “Birinci Tekil Şahısla Kadın Romanı Yazmak İstiyorum”