in

Fransa, Gençlerine Kültür Harcamaları için 300 Avro Verecek

Fransa, gençlerine kültür harcamaları için 300 avroluk kartlar dağıtacak. Gençlerin pandemi sonrası sinema, konser, müze gibi etkinliklere erişimi kolaylaştırılacak.

fransa gençer kültür harcamaları kart

Fransa, 18 yaşındaki gençleri için 300 avroluk kültür kartı hazırlıyor. Gençler bu kartlar aracılığıyla sinema, konser, müze, opera gibi kültür etkinliklerine katılabilecek. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kültür kartları için, “Nasıl isterseniz harcayabilirsiniz,” ifadesini kullanıyor.

Fransa Kültür Bakanlığı geçen yıllarda yine gençler için 500 avroluk bir kültür pasaportu hazırlamıştı. Şimdi ise Koronavirüs salgını sonrası yavaş yavaş başlayan normalleşme süresinde yeniden açılan kültür merkezleri için Fransız gençlere heyecan verici bir imkân tanınıyor.

Ülkede zorunlu olmayan ürünlerin satıldığı mağazalar, müzeler, sinemalar, tiyatrolar, spor merkezleri ve kafeler ile restoranların üstü açık alanları tekrar kullanıma açıldı. Sınırlı kapasite şartı devam eden bu noktalarda, normalleşme süreci planlı bir şekilde işlemeye devam ediyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Instagram adlı sosyal medya platformundan gençlere seslenerek içerisine 300 avro yüklenecek olan kültür kartlarını duyurdu.

Fransa, Normalleşme Sürecinde 300 Avroluk Kültür Kartı ile Gençleri Sanat Merkezlerine Çağırdı

Macron’un duyurusuna göre 18 yaşında olan genç bireylere sinema, müze, konser gibi etkinlikler için bir kültür kartı verilecek. Macron, içerisine 300 avro yükleneceğini duyurduğu kart için, “Nasıl isterseniz harcayabilirsiniz,” ifadesini kullandı.

fransa müze

2019 verilerine göre toplamda 67 milyonluk bir popülasyona sahip olan Fransa’da, en az bir doz Covid-19 aşısı olan kişi sayısı 21 milyonu buldu. Aşılamada her iki dozu olan Fransızların sayısı ise 9 milyon civarında.

Geçen mart ayından itibaren Koronavirüs aşısını eczanelerde de satmaya başlayan Fransa, AstraZeneca, Pfızer-BioNTech ve Moderna aşılarını kullanıyor.

Ülkede hayat yavaş yavaş normale dönmeye başlamışken pandemi nedeniyle sekteye uğrayan kültür ve sanat dünyasının da göz ardı edilmemesi umut verdi.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Ülkemizde de bu tip uygulamalar görmek ister misiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Independent Türkçe

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Mazotci Mazotci dedi ki:

    Bak yine moralim bozuldu.

  2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Bizde de böyle şeyler vardır herhalde Allah Allah! Kart vermeyi Macron’ dan öğrenecek değiliz! Hem beş yıl önce Fransız gençleri rahat rahat müzelere bile gidemiyordu. :slight_smile:

    Ayrıca başlıkta sorun var gibi göründü gözüme.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Zaman Çarkı 2. sezon

Zaman Çarkı Dizisi 2. Sezon Onayını Aldı

Notre Dame Gargoyleleri Evlat edinme katedral

Notre Dame’ın Meşhur Gargoyleleri Evlat Edinilebilecek: Katedrale Destekte Bulunmak İsteyenlere Tuhaf Teşvik