in ,

Polisiye Romanları Aratmadı: Müzedeki 32 Yıl Önceki Soygun, Faili Meçhul Bir Cinayetin Çözülmesiyle Aydınlanabilir

Gardner Müzesi soygunu hakkındaki gizemler, uzun yıllardır çözülemeyen bir faili meçhul cinayet ile bağlantılı olabilir.

gardner müzesi soygunu cinayet
- Reklam -
- Reklam -

Gardner Müzesi soygunu yaklaşık 32 yıl önce gerçekleşti ve hakkındaki gizemler hâlâ çözülemedi. Milyonlarca dolarlık sanat eserlerinin çalındığı hırsızlık olayının, faili meçhul bir cinayet sayesinde aydınlatılabileceği ortaya çıktı.

Uzun yıllardır çözülemeyen bir cinayetin, Isabella Stewart Gardner Müzesi’nde 32 yıl önce yaşanan sanat eseri hırsızlığını aydınlatabileceği düşünülüyor.

Hâlâ detayları bilinmeyen Isabella Stewart Gardner Müzesi soygunu için yeni bir ipucu ortaya çıkmış olabilir. Jimmy Marks’ın soğuk kanlılıkla işlenen faili meçhul cinayeti, müze soygunun karanlık köşelerinde gizlenen yüzleri açığa çıkarabilir.

- Reklam -

18 Mart 1990 gününün erken saatlerinde ABD’nin Boston kendinde bulunan Isabella Stewart Gardner Müzesi’nde yaşanan soygun, aralarında Johannes Vermeer ve Rembrandt gibi ünlü ressamların da yer aldığı 13 sanat eserinin çalınmasıyla sonuçlanmıştı. Aradan geçen uzun yıllar boyunca birçok farklı isim soygun ile ilgili olarak tutuklanmış fakat bu işin arkasındaki sorumlu hiçbir zaman açığa çıkarılamamıştı. Ayrıca değeri yaklaşık 500 milyon doları bulan 13 eserin olaydan sonra kimlere satıldığı da takip edilememişti.

gardner müzesi soygunu

Yıllar sonra polis vaka ile alakalı olabilecek yeni bir kişinin ortaya çıktığını düşünüyor: Jimmy Marks. Marks, 20 Şubat 1991 tarihinde Boston’a yaklaşık 25 dakika uzaklıktaki Lynn şehrinde yer alan apartmanının önünde iki el ateş edilerek öldürülmüştü. Marks’ın ölümü kayıtlara cinayet olarak geçmesine rağmen fâili hiçbir zaman bulunamadı ve olayla ilgili hiçbir tutuklama yapılmadı.

Bir banka soyguncusu olan Marks, aynı zamanda cinayet vakasında önemli birisi olarak görülen ve 2004 yılında ölen Robert Guarente’nin iş ortağıydı. Guarente, Marks’ın öldüğü gün erken saatlerde onunla birlikte olduğu ve muhtemelen tetiği çeken kişi olduğu düşünülüyor. Lynn polis şefi Mark O’Toole konuya dair yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

“Marks’ın Gardner müze soygunu ile ilgili olduğunu düşündüğümüz kişilerle belirgin bağları var. Ancak, eğer bu soygunda bir parmağı varsa, hangi rolü üstlendiğini bilmiyoruz. Bununla birlikte soyguna dâhil olmuş olması yüksek bir ihtimal.”

Soruşturma ile ilgili yeni bir bilgi de Marks’ın ölümünden önce Gardner soygunundan elde ettikleri sanat eserlerinin bazılarına sahip olmasının yanında, onları sakladığıyla da övünmesi oldu. Buna rağmen Polis’in Marks’ın Lynn şehrinde yaşadığı apartmanı tekrar araştırması sonucunda herhangi bir eser ele geçirilmedi.

- Reklam -

Gardner Müzesi Güvenlik Şefi Anthony Amore: “Cinayet Vakası Daha Derinlemesine Araştırılmalı”

Polisin Guarente’nin bir noktada Gardner müzesinden çalınan iki sanat eserini elinde tuttuğuna dair ciddi şüpheleri var. Bununla birlikte Guarente’nin bu eserleri daha sonrasında 2021 yılında ölen Robert Gentile isimli kişiye sattığı söyleniyor. Ancak Gentile ölümüne kadar olan süreçte ne bu soygunla ne de çalınan resimlerle hiçbir alakasının olmadığını belirtmişti.

Bunun yanı sıra Gardner Müzesi Güvenlik şefi Anthony Amore yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Marks öldürüldüğü zaman vakayı araştıran polis şefi, çalınan resimlerden birkaçının Guarente’nin elinde olduğuna dair ciddi şüpheleri vardı. Bu kesinlikle zihinlerde birkaç ampulü yakıyor. Bu vaka daha derinlemesine araştırılmalı.”

Ayrıca Marks’ın ölümünden kısa süre sonra, polis Guarente ve Gentile’in aynı mekanda olduğunu da biliyor. Buna atıfta bulunan Amore konuşmasına şunu da ekliyor:

“Marks cinayetinden kısa süre sonra bu kişilerin (Guarente ve Gentile) bir araya gelmesi, Gardner eserleri için birisinin oturup dikkatlice plan yaptığını gösteriyor.”

Siz Isabella Stewart Gardner Müzesi soygunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: ART News

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

J.K. Rowling ukraynalı çocuklar yardım kampanyası

J.K. Rowling, Ukraynalı Çocuklar için Yardım Kampanyası Başlattı

Netflix, Anna Karenina ve rus dizileri iptal

Netflix, Anna Karenina Uyarlaması Dahil Tüm Rus Yapımlarını İptal Etti