in ,

Hece Dergisi’nden 1.750 Sayfalık Sanat Özel Sayısı: Anıtsal Bir Çalışma

Hece Dergisi Sanat Özel Sayısı çıktı. 1.750 sayfa ve iki cilt olarak yayımlanan dergi, 130’a yakın ismin çalışmasını bir araya getiriyor.

Hece Dergisi Sanat Özel Sayısı

Hece Yayınları tarafından yayımlanan Hece Dergisi, “Sanat Özel Sayısı” ile okurların karşısına çıkıyor. Haziran 2021 tarihli 42. sayı raflardaki yerini alıyor.

Editörlüğünü Uğur Polat’ın gerçekleştirdiği özel sayı, 130’a yakın entelektüel, yazar ve akademisyeni bir araya getiriyor. 1.750 sayfalık yayın, Türk düşünce hayatında sanat hakkında farkındalık kazandırmayı ve sanata çok yönlü bir okuma çeşitliliği sunmayı hedefliyor.

Hece Dergisi: Sanat Özel Sayısı; sanatın ne olduğu, doğuşu, dünyada ve Türkiye’deki seyri ve günümüzde sanatın nasıl bir yol izlediği, sanatın kendi içindeki ivme ve yansımalarını, diğer disiplinlerle olan ilişkisini ve onlara olan etkisini; aynı zamanda toplumun fikir öncüleri olan sanat kuramcıları ve entelektüellerin düşünce dünyaları üzerinden dünyada ve ülkemizde yaşanan zihni dönüşüm ve kırılmaların değerlendirildiği, bir yönüyle Türkiye’nin düşünce haritasının bilinç düzlemine taşındığı bir içerik havuzuna sahip.

Hece Dergisi: Sanat Özel Sayısı İçeriği

Dergi, yeni sayı bülteninde içeriğe dair detayları aşağıdaki sözlerle aktarıyor.

Sanat ile ilgilenen araştırmacı, akademisyen ve üniversiteler için bir başvuru kaynağı olacak Sanat Özel Sayısı’nın içeriğinde yer alan ana başlıklar ve yazarlarımızdan bazılarının isimleri şunlardır:

Joseph Margolis Sunuş yazısında, Pragmatizm’in “radikal bir tez” görünümü arz ettiğinin altını çizerek; devamında, Yaşamın Estetikleşirilmesindeki Tüm Dönemeçler, Estetik Algı ve Dansın Otografik Doğası yazıları ile, sanata dair bakış açımızı bütünüyle sorgulamamızı sağlayacak bir teklifte bulunuyor. Özellikle, Yaşamın Estetikleşirilmesindeki Tüm Dönemeçler isimli yazısı ile bugüne dek birçok açıdan yanlış anlaşıldığını düşündüğü sanat ve felsefi meselelerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini kamuoyunun ilgisine sunuyor.

Hece Dergisi Sanat Özel Sayısı

Kavramsal Çerçeve Felsefe- Estetik- Anti Estetik –Eleştiri bölümünde: Jale N. Erzen, Oğuz Haşlakoğlu, Ahmet Sait Akçay, Recep Alpyağıl, Kasım Küçükalp, Ayşe Taşkent; Mimarlık Şehir Heykel bölümünde Jale N Erzen, Sadettin Ökten, Yusuf Civelek, Uğur Tuztaşı, Ö. Eren Koyunoğlu, İhsan Aktaş; Modern- Çağdaş bölümünde: Uğur Tanyeli, Nermin Saybaşılı, Ahmet Dağ, Süreyya Su, Rıfat Şahiner, Kültür Medeniyet Tarih bölümünde: Enis Batur, Oğuz Adanır. Jale N. Erzen, Zeynep Sayın, Hâshim Cabrera, Beşir Ayvazoğlu, Evren Kutlay, Özgür Taburoğlu, Ömür Karslı, Pınar Ülgen, Yalçın Çetinkaya, Nil Aynalı Eğler, Vedat Ozan, Fatih Tepebaşılı, Selçuk Mülayim, Yaşar Çoruhlu, Kurtuluş Kayalı, Eşref Armağan; Gelenek-Türk-İslâm Sanatı bölümünde: F. Çiçek Derman, M. Uğur Derman, Fatih Özkafa, A. Çağrı Başkurt, Hikmet Barutçugil; Psikoloji Sosyoloji Yaratıcılık Eğitim bölümünde: E. Timuçin Oral, Oğuz Dilmaç, Serhat Soyşekerci, İsmail Doğu, M. Özdemir Balakoğlu; Bilim Tıp bölümünde: Oliver Leaman, Ali Akay, Hilmi Uysal, H. Tuğrul Atasoy, Sinan Canan, Nilüfer Öndin; Medya Yayın Kitap İletişim bölümünde: Taşkın Takış, Uğur Bakır, Mustafa Uçurum: Sergi Kuratörlük Müze Proje bölümünde Marcus Graf, Cemile Kaptan, G. Fırat Onat, son olarak Çeviri bölümünde Ruhiye Erulaş olmak üzere Türkiye’den ve dünyadan birçok uzmanın katılımıyla Hece Dergisi Sanat Özel Sayısı siz değerli okuyucularımızın ilgi ve beğenisine sunulmuştur.

2 cilt hâlinde yayımlanan, ilk cildi 888, ikinci cildi ise 856 sayfadan oluşan dergi raflardaki ve dijital satış mağazalarındaki yerini aldı.

Hece Dergisi daha önce de Günlük, Dijital Kültür, Afrika, Türk Edebiyatında Polemikler, Sabahattin Ali, Ömer Seyfettin, Türk Edebiyatında Deneme gibi hacimli özel sayılar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Derginin özel sayısına dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Hece bu tarz güzel, özel sayılar çıkarıyor.

  2. Avatar for BiblofilYouTube BiblofilYouTube dedi ki:

    Nedir fiyaatı acaba?

  3. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    250 tl liste fiyatı. İndirimli 187,50 miş.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Naruto anime göz teknikleri

Naruto Evrenindeki Özel Gözler: Gizemli Güçler Aslında Nereden Geliyor?

Afetzede Tespiti Drone

Afetzedelerin Yardım Çığlıklarını “Drone”lar Duyacak: Yeni Teknoloji Hayat Kurtarabilir