in ,

Buzul Çağı’ndan Kalma 20.000 Yıllık Mağara Resimlerindeki Gizemi Londralı Bir Mobilyacı Çözdü

Londra’da mobilyacılık yapan bir adam, Buzul Çağı’ndan kalma mağara resimlerindeki gizemi çözmeyi başardı.

Mağara Resimleri Gizemini Bir Mobilyacı Çözdü
- Reklam -
- Reklam -

Londra’da yaşayan Ben Bacon adlı bir mobilyacı, daha önce arkeologlar ve sanat tarihçileri tarafından gizemi aydınlatılamayan bir detayı keşfetmeyi başardı.

İlk insanlar ve soyları uzun bir süre önce tükenmiş olan kuzenlerimiz Neandertallerin uzun bir sanatsal tarihi var. Eski mağara resimleri, soyut şekiller ve el izleri olarak başladı. Binlerce yıl içerisinde tanınabilir hayvan ve bitki eskizlerine dönüştü.

Bugüne dek keşfedilmiş en eski mağara resimlerinin çoğu İspanya ve Fransa’da yer alıyor. Bu çizimler, arkeologlara geç Buzul Çağı’ndaki yaşam hakkında, özellikle de ilk insanların avlanma alışkanlıkları hakkında çok şey anlatıyor. Bununla birlikte hayvan mağara resimlerinde bulunan bazı tekrarlanan noktalar ve çizgiler, akademisyenlerin onlarca yıldır ilgisini çeken bir gizem olarak duruyordu. Şimdi Londralı bir mobilya tamircisinin zekice çıkarımları sayesinde, Cambridge Arkeoloji Dergisi’nde yakın zamanda yayınlanan bir makale sonrasında bu işaretlerin aslında her hayvanın üreme döngüsünü izleyen bir proto-yazı sistemi ve ay takvimi olduğu keşfedildi.

- Reklam -

Mağara Resimleri Gizemini Bir Mobilyacı Çözdü

Mağara resimlerinde yer alan ve bugüne dek “rastgele” sanılan çizgi ve noktalar yaklaşık 20 bin yıl önce mağara duvarlarına aşı boyasıyla boyanmış balık, ren geyiği, sığır ve diğer canlı türlerinde görülüyordu. Arkeologlar, resimlerin ilk insanlar arasında bilgi paylaşımı açısından önemini uzun zamandır kabul ediyor ancak buna tam olarak bir cevap getiremiyorlardı.

Mağara Resimleri Uzun Süredir Araştırmacıların Cevapsız Bıraktığı Bir Gizemdi

Londra’da bir mobilya tamircisi olan Ben Bacon, noktaların ve çizgilerin kodunu çözmek için çalışmaya koyuldu. İnternetteki ve Britanya Kütüphanesi’ndeki mağara resimlerinin görüntülerinden birçok veri topladı. Mümkün olduğu kadar çok içerik topladığını ve tekrar eden kalıpları aramaya başladığını söyleyen mobilyacı, bazı resimlerde Y işareti olduğunu fark etti ve bunun “doğum yapmayı” işaret ettiğini düşündü. Araştırmaya devam ederken aynı zamanda işaretlerin bir ay takvimini ima ettiği sonucuna vardı.

Bulgularını Durham Üniversitesi ve University College London’daki akademisyenlere götürdü. Neyse ki buradaki uzaman isimler, mobilyacının amatör çıkarımlarını ciddiye aldılar. İşaretleri, inekler gibi benzer modern hayvanların doğum döngüleriyle karşılaştırdılar. Bu karşılaştırma her nokta sayısının, ay takvimine göre hayvanların çiftleşme dönemine işaret ettiği ortaya çıktı.

Mağara Resimleri Gizemini Bir Mobilyacı Çözdü

- Reklam -

Durham Üniversitesi’nden Profesör Paul Pettitt, Bacon’ın konuyu ciddiye alamasından dolayı mutluluk duyduğunu belirterek şunu söyledi:

“Sonuçlar, Buzul Çağı avcı-toplayıcılarının sistemik bir takvim ve bu takvimdeki önemli ekolojik olaylarla ilgili bilgileri kaydetmek için işaretler kullanan ilk kişiler olduğunu gösteriyor. [Fransa’da] Lascaux ve [İspanya’da] Altamira mağaralarında muhteşem bir sanat mirası bırakan bu insanların, aynı zamanda erken dönem zaman tutma kayıtlarını da bıraktıklarını gösterebiliyoruz.”

Makalenin yazarlarından biri olan Bacon da eski insanların ne kadar “düşündüğümüzden çok daha fazla bize benzediklerini” ve “bizimle aralarında binlerce yıl olsa da onlarla bir anda daha çok yakınlaştığımızı” söyledi.

Mağara Resimleri Gizemini Bir Mobilyacı Çözdü

Mağara resimleri hakkındaki bu yeni bulgular hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: My Modern Met

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Vikings: Valhalla 3. Sezon Onayı Aldı

Netflix Dizisi “Vikings: Valhalla” 3. Sezon Onayını Aldı

Agent Elvis fragmanı

Elvis Presley’nin Müzisyen Kimliğini Bırakıp Casusluğa Soyunduğu “Agent Elvis” Dizisinden Fragman