in

Mimar Sinan Üniversitesi Müzesi’nde Yüzlerce Tablo Kayıp!

Mimar Sinan Üniversitesi Müzesi’nde 400’den fazla tablonun kayıp, bazı eserlerin ise “sahte” olduğu Sayıştay raporları ile ortaya çıktı. Müzedeki eserler teker teker ortadan kayboluyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Müzesi Kayıp Tablolar

Türkiye’de Sayıştay raporları ile ortaya çıkan “kayıp” eser vakaları ne yazık ki giderek sıklaşmaya başladı. Ekim ayının başında Ankara Üniversitesi DTCF’de 440 adet nadide yazmanın kaybolduğu bu raporlar doğrultusunda ortaya çıkmıştı. Şimdi ise haberler İstanbul’dan, Mimar Sinan Üniversitesi Müzesi’nden geldi. Müzede 400’den fazla tablonun kayıp, 40’tan fazla eserin ise “sahte” olduğu ortaya çıktı.

Mimar Sinan Üniversitesi Müzesi’ndeki eserlerin birer birer kaybolduğu Sayıştay raporları sonucunda anlaşıldı. Ankara Üniversitesi DTCF’de yaşanan skandalın failleri ortaya çıkmadan, bir kötü haber de Mimar Sinan Üniversitesi’nden geldi.

Mimar Sinan Üniversitesi’nin Resim ve Heykel Müzesi’nde kaydı olan, hem tarihi hem de sanatsal değeri bulunan toplam 404 eserin kayıp olduğu anlaşıldı. 42 eser ise “sahte” olarak tanımlandı. Müzede kayıtlı toplam 12 bin 378 taşınır yer alıyor. Bu taşınırlardan 4 bin 24 tablo hakkında ise hiçbir açıklama ve detay bulunmuyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Müzesi’nde Kayıp, Çalıntı ve Sahte Tablolar Skandalı

Resim ve Heykel Müzesi malzeme sicil raporuna göre kayıtlı resim ve tablolardan 404 tanesi şu anda müze sınırları içerisinde bulunmuyor. Bu 404 parçadan 42 tanesine Kayıp – Çalıntı – Sahte notu düşülmüş.

Sayıştay tarafından görevlendirilen ekip, kayıp eserlerin akıbetinin araştırılması için bir komisyon kurulmasını öneriyor. Denetçiler ek olarak sisteme girilen verilerin güncellenmesini de istiyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Müzesi Kayıp Tablolar

Sayıştay, 2018 yılında da üniversite yönetimini uyarmış ve görevlileri bir an evvel tedbir almaya çağırmıştı.

Tam adı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi olan müze, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin Tophane semtinde yer alıyor. Türkiye’nin Batılı anlamda ilk sanat müzesi olan bu mecra, bünyesinde pek çok sergi ve bienali de ağırlamış; köklü bir kurum. 1882 yılında Ressam Osman Hamdi Bey tarafından kurulan Sanayi-i Nefise Mektebi’ne (sonradan Güzel Sanatlar Akademisi, ardından da bugünkü ismi olan Mimar Sinan Üniversitesi’ni alıyor) bağlı.

Türkiye’nin tarihi ve sanatsal birçok değerinin parça parça “ortadan kaybolması” hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce gidişat ne gösteriyor? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da üyelerimizle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Vatikan Kütüphanesi, Nadir El Yazmalarını Dijitale Aktarıyor

Kaynak: Sözcü, Deniz Ayhan

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for collona collona dedi ki:

    Handan hanım evrakta sahtecilikten ceza alıp kademe durdurma cezası almıştı zaten o yüzden şaşırmadık. İktidara övgüler düzerek, okulda siyaseti temizleyeceğini söyleyerek -öğrencilere düşmanlık yaparak- iktidar tarafından rektör olarak atanmıştı. Twitterda rol kesmek yerine keşke üniversitesine sahip çıksaydı.

  2. Avatar for Eren_Diakotra Eren_Diakotra dedi ki:

    Bu ülkede CUMHURİYET SAVCISI kalmadı mı? Nasıl böyle bir şey olabilir? Buna nasıl müsaade edilebilir? O eserler Türkiye Cumhuriyetinin değerleridir. Bu eserlerin çalınmasından sorumlu olan herkese yazıklar olsun. Bunların peşine düşmeyen her devlet görevlisi, o devleti hak etmiyor demektir. Yazık.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Ay'da Su Bulundu

Ay’da Su Varlığının Yaygın Olduğu Doğrulandı: Astronotlar da Kullanabilecek!

Constantine - The Sandman Dizisi

Constantine, The Sandman Dizisinde Yer Alabilir