in ,

101 Yaşındaki Kadın, Nazilerin El Koyduğu Tablosunu Yıllar Sonra Geri Almayı Başardı

Nazilerin el koyduğu tabloyu yıllar sonra geri almayı başaran 101 yaşındaki Hollandalı kadın, eseri açık artırmada satarak ailesine destek olacağını açıkladı.

nazilerin el koydugu tablo iade

Nazilerin el koyduğu 1683 tarihli tabloyu seneler sonra geri aldı. 101 yaşındaki Hollandalı kadın, Caspar Netscher imzalı resme 80 yıl sonra tekrar kavuştu.

Charlotte Bischoff van Heemskerck adını taşıyan 101 yaşındaki Hollandalı bir kadın, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin el koyduğu tablosunu geri almayı başardı.

Nazi Almanyası’na karşı direnen Hollandalılara katılan Charlotte Bischoff van Heemskerck, tabloyu geri aldıktan sonra yaptığı açıklamada eseri satarak ailesine maddi destek sağlayacağını ifade etti.

The Guardian’ın haberine göre, tablo 1683 tarihli ve Hollandalı ressam Caspar Netscher tarafından resmedilmiş.

Charlotte Bischoff van Heemskerck, babası Joan Hendrik Smidt van Gelder’in tabloyu çok sevdiğini ve eserin yıllarca Arnhem’deki evlerinde asılı olduğunu kaydetti.

Nazilerin Hollanda’yı İşgali Sırasında Tablo Bir Kasaya Saklanmıştı

1940 yılında gerçekleşen işgalde, Joan Hendrik Smidt van Gelder tabloyu bir bankanın kasasına kilitlemişti. Fakat bankayı ve bankadaki kasaları yağmalayan Naziler, nihayetinde resmi de ele geçirdi.

II. Dünya Savaşı’nın kaosu sırasında bir dönem ortadan kaybolan tablo, Londra’daki Commission for Looted Art in Europe (Avrupa’daki Yağmalanan Sanat Eserleri Komisyonu) tarafından bulundu.

nazilerin el koyduğu tablo

Yapılan açıklamaya göre tablo 1950’lerin ortalarına doğru Almanya’nın Düsseldorf kentindeki bir galeride görüldü. Ardından 1969’da Amsterdam’da açık artırmaya çıkarıldı. İki yıl sonra da Alman bir koleksiyoner tarafından satın alındı.

Adı saklı tutulan koleksiyoncuyla gerçekleştirilen görüşmenin ardından tablo geçen sene Heemskerck’e geri verildi.

80 yılın ardından tabloyu tekrar gören Heemskerck, yaptığı ilk açıklamada “hayrete düştüğünü” kaydederken babası Joan hayatta olsaydı çok mutlu olacağını da ifade etti.

Yaşlı kadın, sözlerine tablonun kendisine savaş yıllarını hatırlattığını da ekledi.

Tablodan Elde Edilecek Gelir Aile Üyeleri Arasında Paylaştırılacak

Bischoff van Heemskerck, tabloyu Londra’daki Sotheby’s müzayede evine gönderdi. 101 yaşındaki kadın, 6 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek açık artırmada elde edilecek geliri aile üyelerine paylaştıracağını duyurdu:

“5 erkek ve kız kardeşim vardı. 20 torun var ve hepsi çok tatlı. Bu yüzden tablonun benim olduğu hissine hiç kapılmadım. Aileden geliyor.”

Açık artırma sırasında tablonun 30.000 ila 50.000 sterlin arasında değer bulacağı tahmin ediliyor.

Tablonun yıllar sonra sahibini bulması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Disney Plus türkiye yayın

Disney Plus Türkiye Yayın Hayatına Başladı: Peki Platformda Hangi İçerikler Var?

One Punch Man Film Uyarlamasını Justin Lin Yönetecek

One-Punch Man Film Uyarlaması Justin Lin’e Emanet