in ,

Oscar Müzesi’nde İlk Sergi Hayao Miyazaki Odaklı Olacak: Tercihin Arka Planı Anlatıldı

Oscar Müzesi’nin ilk sergisi Hayao Miyazaki ve eserlerini konuk edecek. Sergi için Studio Ghibli ile ortak çalışıldı.

Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli, İlk Oscar Müzesi Sergisi

Oscar Müzesi ilk sergisi için Hayao Miyazaki ve eserlerine odaklanacak. Serginin küratörü, bu kararın perde arkasındaki detayları aktardı.

The Academy of Motion Pictures (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) tarafından açılacak müze birçok farklı çalışmaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Müzenin ilk sergisi için seçilen isim ise Studio Ghibli kurucusu Hayao Miyazaki oldu.

Serginin küratörleri bu sene yapılan Anime Expo etkinliğinde Miyazaki’nin neden ilk sergi için seçildiğini açıkladılar.

Müze için gerçekleştirilen panelde Oscar Müzesi Sergiler Küratörü Jessica Niebel’a neden Miyazaki’nin ve Studio Ghibli’nin seçildiği soruldu. Niebel, uluslararası bir sinema müzesine, uluslararası bir yönetmenin ilk sergi konuğu olmaması için hiçbir neden olmadığını ifade etti.

Ayrıca Studio Ghibli’nin serginin kurulma sürecinde yardımcı küratör J. Raul Guzman ve kendisine oldukça yardımcı olduklarını belirtti:

“Öncelikle, başkası sergi için bu kadar çabalamazdı. Studio Ghibli bizimle çalışmayı kabul ettiği için oldukça mutlu ve gururluyuz. Onlardan çok şey öğrendik ve aramızda çok güzel bir bağ oluştu.”

Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli, İlk Oscar Müzesi Sergisi için Çizimleri Ödünç Verdi

Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli, İlk Oscar Müzesi Sergisi

Niebel, sergilenmesi gereken materyallere ulaşma ve onları seçmenin bir serginin kurulma sürecinde çok önemli adımlar olduğunu söyledi. Bu konuda Studio Ghibli’nin kendilerine ait film materyallerini ve çekim sürecinde kullanılan çizimleri sergi için geçici süreliğine ödünç vermelerinden bahsetti.

“Bir sinema sergisinde, sunulacak materyallerin ne olacağı önemli bir soru. Özellikle animasyonlar için. Studio Ghibli’nin müze için orijinal çizimleri de içeren birçok materyallerini ödünç vermeleri gerçekten çok iyi oldu. Çünkü bunlar sergi için çok büyük önem teşkil ediyorlar.

Bir müzenin ilk sergi konuğu olmak için Hayao Miyazaki her şeye sahip. Filmleri tüm dünyadan ve her yaştan insanın ilgisini çekiyor. Studio Ghibli sergisi ile çok geniş bir kitleye hitap edeceğimizi umuyoruz.”

Sergi, filmlerden parçaların ve Miyazaki’nin karakterleri oluşturma süreçlerini anlatan kliplerin olduğu Ghibli filmlerine yolculuğa çıkaran 7 bölümden oluşuyor. Birçoğu daha önce Japonya’da sergilenmemiş Miyazaki’ye ait çizimler, karakter tasarımları ve çekim için kullanılan orijinal görüntü kartlarını içeren 300 parça sergilenecek.

Ayrıca sergi için, yönetmenin sinema dünyasına resimli bir yolculuğa çıkaran 288 sayfalık bir katalog çıkacağı belirtildi.

Özel Hayao Miyazaki sergisi Oscar Ödülleri Müzesi bünyesinde, 30 Eylül 2021’de ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Sizler sergi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Comic Book

The Bad Batch İncelemesi

The Bad Batch İncelemesi: Klon Savaşları’nın Beklenen Varisi

Something is Killing the Children: Mike Flanagan dizi netflix

Doctor Sleep’in Yönetmeninden Yeni Korku Dizisi: Something is Killing the Children