in

Fransız Ressam Paul Cézanne’ın Tablosunda 158 Yıldır Saklı Kalmış Başka Bir Resim Keşfedildi

Paul Cézanne tablosundaki sır yıllar sonra ortaya çıktı. Fransız sanatçı, natürmort çalışmasının ardına bir otoportre çalışmış.

Paul Cézanne Tablosu Sır

Paul Cézanne tablosundaki 158 yıllık sır açığa çıktı. Fransız sanatçının, Still Life With Bread and Eggs isimli natürmort eserinin altında bir portre yer aldığı fark edildi.

Ard İzlenimcilik sanat akımının önemli ressamlarından Paul Cézanne’ın, Cincinnati Sanat Müzesi’nde sergilenen eserinde ilginç bir keşif yapıldı. Yeni ortaya çıkan resim, Cézanne’ın kendi imzası olan fırça darbesini geliştirmeden ve Fransa’nın kırsal bölgelerini resmetmeye başlamadan önceki 20’li yaşlarını yansıtıyor olabilir.

Ard İzlenimcilik’in öne çıkan temsilcilerinden Cézanne modern sanatın kurucu isimlerinden sayılıyor. Bu akımın gelişmesinde ciddi katkıları olan Cézanne eserleri ile 19. yüzyılın genel artistik yaklaşımından çıkarak 20. yüzyıl sanatında adeta yeni bir pencere araladı. Kendisinin 19. yüzyıl sonlarına damgasını vuran İzlenimcilik (empresyonizm) ile 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan Kübizm akımı arasında bir köprü olduğu kabul ediliyor.

Paul Cézanne Tablosu Still Life With Bread and Eggs

Still Life With Bread and Eggs ise ressamın koyu ve kasvetli tonlar kullandığı; ekmeği birkaç yumurtayı, soğanı ve bardağı resmettiği bir tuval olma özelliği taşıyor. Fakat tesadüf eseri ortaya çıkan bir detay, çalışmanın bunlardan daha fazlasının olduğunu gösterdi.

Paul Cézanne Tablosundaki Sır Tesadüf Eseri Keşfedildi

Still Life With Bread and Eggs eseri 1955’ten beri müzenin koleksiyonunda yer alıyordu. Bu yıl bahar ayında sergiye çıktıktan sonra resim konservatör Serena Urry tarafından bakıma alındı. Bakım sırasında eski  eserlerde sıklıkla görülen çatlaklara rastlayan Urry, aslında onların olağandan farklı olduğunu fark etti.

Tuvaldeki çatlakların iki noktada yoğunlaşması, eserin altındaki beyaz boyaların görünmesine neden oldu. Bir önseziyle hareket ettiğini söyleyen Urry, daha ayrıntılı bir araştırmaya girerek X ışınlarını kullanarak ünlü ressamın otoportresi olduğu düşünülen resmi keşfetti. Diğer yandan Cézanne’ın kendi birkaç portresi bulunuyor ve müze bunun ressamın ilklerinden biri sayılabileceğini düşünüyor.

Paul Cézanne Tablo

Cincinnati Sanat Müzesi küratörü, resim üzerinde araştırmalara devam etmek, diğer kurumlarla ve Cézanne üzerinde araştırma yürüten akademisyenlerle çalışmak istediklerini belirtti. Bu ilginç keşfin ardından, çalışma araçlarını artırarak derin araştırmalar yapacaklarını aktardı.

Ardında sır taşıyan tek tablo ise Cézanne’a ait değil. Yakın zamanda X ışınları kullanılarak ortaya Vincent van Gogh, Pablo Picasso ve Helen Saunders gibi ünlü sanatçıların tablolarında da görünenden fazlasının olduğu keşfedilmişti.

Paul Cézanne’ın 158 yıllık gizemli tablosuna dair siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, bizleri Google Haberler üzerinden daha hızlı takip edebilirsiniz.

Kaynak: Hyperallergic

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for DragonRebornRand DragonRebornRand dedi ki:

    Çok manyakça… Haberde geçen diğer sanatçıların da X ışınlarıyla incelenen fotoğraflarının görüntüsü var mıdır acaba ya da nereden ulaşabilirim?

  2. Avatar for DragonRebornRand DragonRebornRand dedi ki:

    Örnek için teşekkür ederim. Aklıma geldi de bu gizli bir “sanat içinde sanat” olayı yerine eski çizimi beğenmeyip üstüne yenisini çizme durumu olabilir mi acaba? Hani belki ressam abiler yeni kağıt çıkarmaya üşenmişlerdir… :thinking: :grinning:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Blue Exorcist Yeni Anime Dizisi ile Geliyor

Blue Exorcist’in Yeni Anime Dizisi Geliyor: İlk Tanıtım Paylaşıldı

Karanlık Şafaklar Bilimkurgu Antolojisi

İtalya’da Başlayan Bilimkurgu Macerası Türkiye’de: “Karanlık Şafaklar” Okurla Buluşuyor | Mini Söyleşi