in , ,

Servet-i Fünûn Dergisinin Veri Tabanı Dijital Ortama Aktarıldı

Edebiyatımızın en önemli dergilerinden birisi olan Servet-i Fünûn arşivi dijital ortama taşındı. Tam 297 sayı çevrimiçi ve ücretsiz olarak kullanıcılara açıldı.

Türk edebiyatının en önemli dergilerinden birisi olan Servet-i Fünûn dijital ortama aktarılarak edebiyatseverlerle buluşturuldu. 2015’te bir TÜBİTAK projesi olarak başlayan çalışma Modern Türk edebiyatının dönüm noktası olan Servet’i Fünûn’u şimdiki okurlarla buluşturmak içni yola çıktı.

“Osmanlı Kültür Tarihinde Servet-i Fünûn Dergisi” adlı çalışma ile dergi ve derginin çıktığı dönem incelendi. Çalışmalar Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Zeynep Uysal’ın öncülüğünde gerçekleştirildi.

Serveti Fünûn 254. Sayı Kapağı

1896-1901 yılları arasında yayımlanan toplamda 297 sayının gün yüzüne çıktığı çalışmada, dergiler beş ana

kategoride tasnif edildi. İnternet ortamına aktarılan bu çalışmalarda dergilerdeki tüm yazılı ve görsel malzemenin görünür, incelenebilir ve çözümlenebilir hâle gelmedi amaçlandı.

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün yürüttüğü proje 5 yıl sürdü. 3 bin 760 sayfa, 5 bin 143 yazı ve görsel incelendi ve Türkçeye aktarıldı.

Tevfik Fikret, Halit Ziya, Mehmet Rauf, Cenap Şahabettin ve Hüseyin Cahit gibi pek çok kıymetli edebiyat isminin çalışmalarının yer aldığı dergi arşivi BURADAN ücretsiz bir şekilde incelenebilir.

Projede Zeynep Uysal ile birlikte, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Doç. Dr. Halim Kara ve Dr. Öğretim Üyesi Veysel Öztürk, İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Görevlisi Deniz Aktan Küçük yer aldı. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Ersoy de danışman olarak projeye katkı sundu.

Projenin yürütücüsü Doç. Dr. Zeynep Uysal şöyle konuştu:

‘Sadece edebiyatla sınırlanamayacak çok çeşitli bir içerik ve zengin bir dünyayla karşılaştık’

“Bu dönemden herhangi bir sayıyı açtığınızda kapaktan başlayarak içeriğin tümünü öncelikle resim olarak görme şansınız olacak. Her sayının içeriği farklı kategorilere göre tasnif edilmiş biçimde, translitere edilmiş başlıkları ve kısa birkaç paragrafla araştırmacılara sunuluyor. Bizim çalıştığımız dönem, derginin yayın hayatı içindeki çok küçük bir kısım elbette. Biz bir edebiyat kuşağı olarak bilinen Servet-i Fünun kuşağının edebiyatının arkasında ne olduğunu görmek üzere yola çıktık ama sonra bu iş daha çok bir kültür tarihi projesine dönüştü. Sadece edebiyatla sınırlanamayacak çok çeşitli bir içerik ve zengin bir dünyayla karşılaştık.”

Bu kıymetli çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyor, dergi arşivine hızlı bir giriş yapmak için sabırsızlanıyoruz!
Kaynak: SabitFikir

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Muhammed_Deger Muhammed_Deger dedi ki:

  Darısı Fecr-i Ati’nin başina.

  Not: Ben 18 yıllık hayatım boyunca Fecr-i Ati kadar boş bir topluluk görmedim.

 2. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Beş Hececiler ya da Maviciler de keza.

 3. Avatar for Kenan Kenan dedi ki:

  Günümüz Youtuberları da dahil mi?

 4. Avatar for Tarbetu Tarbetu dedi ki:

  Bir şey diyemedim…

 5. Avatar for MustafaYildiz MustafaYildiz dedi ki:

  Bence dahil ama hepsi değil. Pintipanda, cansungur, geekyapar, pixopat vs de youtuber. Bunlar sadece benim ara ara takip ettiğim türk isimler ve birçok tv talkshowundan daha iyiler. Ve dikkat ederseniz bu insanlar birşeyler yapmaya bir çizgiyi tutturmaya çalışıyor. Daha birçok var yerli ve yabancı ama ben genellikle izlediklerimi yazdım.

  Kalitesiz insanlar ise slime yapıyor ve bir tarafına birşeyler sokup avmde perili evde vs geceliyorlar. Bu insanlar birşey yapmaya çalışan kişiler değiller. Bu insanlar kolay yoldan para kazanayım derdinler ve işin kötü yanı izleniyorlar.

  Bu arada saydığım insanları da sevmeyebilirsiniz ben de seçerek izliyorum yayınlarını. Ancak yaptıkları işe saygı duyup emek harcadıkları yadsınamaz.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

3 cevap daha var.

Behzat Ç.

Behzat Ç. Setinden İlk Görüntüler: Amirimiz Görüldü!

Swag and Sorcery

Swag and Sorcery: O Büyülü Kostüm Benim Olacak!