Yuvarlandığım Mezarlar

Şikago Sanat Enstitüsü Koleksiyonu Çevrimiçi Erişime Açıldı

Grant Wood'un "American Gothic"i, Vincent van Gogh'un "The Bedroom"u, Aztek tabletleri ve Hint heykelleri gibi on binlerce sanat eserine çevrimiçi erişmek artık mümkün!

Binlerce sanat eserine ev sahipliği yapan Şikago Sanat Enstitüsü, koleksiyonunu internete açtı.

Grant Wood’un American Gothic’i, Vincent van Gogh’un The Bedroom’u, Aztek tabletleri ve Hint heykelleri gibi on binlerce sanat eseri artık evden çıkmadan yüksek kalitede gözlemlenebilecek.

Şikago Sanat Enstitüsü’nün müdürü Michael Neault paylaşılan eserlerin telif sıkıntısı taşımayanlardan seçildiğini belirtti ve eserleri yüksek kalitede internete sunduklarını belirterek sanatseverlerin favori eserlerini yakından inceleme fırsatı sunduklarını söyledi. An itibarıyla 300,000 eseri aşan koleksiyonunun, 44,313’ü çizim olan toplam 53,438 parçası internette erişime açıldı.

Eylül ayında da İsveç Ulusal Müzesi de aynı şekilde eserlerini çevrimiçi sunmuş ve, “Halkın hafızasına yerleşmiş eserler, insanlığın kolektif kültürüne aittir,” açıklamasında bulunmuşlardı.

Biz de bu jestlerin çoğalmasından mutluluğumuzu belirtirken, sizi Picasso’nun The Old Guitarist’ini, Peter Blume’un The Rock’unu ve daha on binlercesini incelemek üzere Enstitü’nün internet sitesine alalım.

Kaynak: Artic, Hypebeast
21 yaşında, İstanbul Üniversitesi'ne gidiyor, İngiliz Dili okuyor. Babasının 7 yaşında Yüzüklerin Efendisi'ni izletmesinden beri fantastik ve bilimkurgu sever, Shelob'u görüşünden beri anakrofobik.

Şikago Sanat Enstitüsü Koleksiyonu Çevrimiçi Erişime Açıldı

Grant Wood’un “American Gothic”i, Vincent van Gogh’un “The Bedroom”u, Aztek tabletleri ve Hint heykelleri gibi on binlerce sanat eserine çevrimiçi erişmek artık mümkün!

Başa dönün