in ,

Distopik Filmleri Bir Araya Getiren “2. Uluslararası Distopya Film Festivali” Başlıyor

2. Uluslararası Distopya Film Festivali için geri sayım sürüyor. Bu sene 19-20 Kasım tarihlerinde düzenlenecek etkinlik, distopik yapımları beyaz perdeye konuk ediyor.

2. Uluslararası Distopya Film Festivali Başlıyor
- Reklam -

2. Uluslararası Distopya Film Festivali izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve BKM Mutfak’ın iş birliğiyle düzenlenen festival, AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştirilecek.

Etkinlik programı, jüri üyeleri ve Onur Ödülü belli olan festival; bu sene 19-20 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Geçen yıl 10-12 Aralık’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali, şimdi kendisine yeni bir ev buluyor.

Festivalde Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Onur Ödülü, kapanış filmi, panel konuşmaları ve daha fazlası sinemaseverleri bekliyor olacak.

- Reklam -

Sadece distopya türündeki filmlere yer veren festival, Türkiye’de distopya türündeki filmlere alan açmayı, distopyanın daha iyi anlaşılmasını sağlamayı, bu türdeki filmlerin üretimini artırmayı, tür çeşitliliğini dengelemeyi ve çağı yakalayan yenilikçi yapımlara fırsat eşitliği tanımayı amaç ediniyor.

2. Uluslararası Distopya Film Festivali Afiş

2. Uluslararası Distopya Film Festivali Sinema Tutkunları ile Buluşuyor

Festivalin yöneticisi Hatice Aşkın, geçen günlerde gerçekleştirdiği açılış konuşmasında festival programı hakkında detaylara yer verdi. Aşkın, bu sene Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması’na toplam 78 projenin başvurduğunu duyurdu. Yarışmanın ön jürisinin ise yönetmenler Mehmet Parmaksız ve Mesut Gengeç ile oyuncu Pelin Oruç’un yer aldığı bilgisi paylaşıldı.

Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması’nda 5 yapım finale kalırken finalistler şu şekilde sıralandı:

 • Enes Altuntaş – Can Suyu
 • Emre Kalaylar – Elektrikli Bir Adamın Trajik Aşk Hikâyesi
 • Musa Çalışkan – Koloni
 • Öykü Develioğlu – Küllerin Nefesi
 • Adem İşler – Rüya

Finalist yapımları değerlendirecek seçici kurulun başkanlığını yönetmen Erdem Tepegöz üstleniyor. Jüri üyeleri arasında ise oyuncu Tuba Ünsal, oyuncu Haki Biçici, senarist Kemal Hamamcıoğlu ve senarist Orkide Ünsür bulunuyor.

2. Uluslararası Distopya Film Festivali ekip

Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda Toplam 6 Film Yarışacak

Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ön jürisinde ise yönetmen Yeliz Gürkan, yapımcı Koray Kefal ve oyuncu Ömür Akkan görev alıyor.

Bu sene 365 kısa filmin başvurduğu Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda toplam 6 finalist bulunuyor:

 • Germain Aguesse ve Robin Aguesse – Arca
 • Mohammed Zare – Dot
 • Ahmet Sami Kuris – Kaybolan İnsanlar
 • Kumru Karataş – Körfez
 • Celal Yücel Tombul – Mary
 • Alesja Suzdaltseva – The Rise

Ana jürinin başkanlığı ise TÜRSAK Vakfı Başkanı Cemal Okan’a ait. Seçici kurulda oyuncu Derya Alabora, yapımcı Nida Karabol, müzisyen Murat Evgin ve görüntü yönetmeni Orçun Özkılınç yer alıyor.

- Reklam -

2. Uluslararası Distopya Film Festivali’nde Onur Ödülü Nazan Kesal’ın Olacak

2. Uluslararası Distopya Film Festivali’nde bu sene Türk sinemasına katkılarından ötürü Onur Ödülü’ne layık görülen sanatçı Nazan Kesal oldu.

1969 yılında doğan oyuncu ve yönetmen Nazan Kesal; daha önce Antalya Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası İstanbul Film Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali gibi etkinliklerden ödüllerle dönmüştü. Kesal birçok tiyatro oyununun yanında Nuri Bilge Ceylan’ın İklimler, Yavuz Turgul’un Gölge Oyunu, son olarak da Ercal Kesal’ın Nasipse Adayız’ında rol almıştı.

Kapanış Filmi Oscar Aday Adayı Kerr

Festivalin program yöneticisi Kerem Akça da 2. Uluslararası Distopya Film Festivali’nin kapanış filmini ve festival kapsamında gerçekleşecek panelle ilgili bazı detayları sinemaseverlerle paylaştı.

Kaan Müjdeci’nin konuşmacı olarak katılacağı panelde, moderasyonu ise Kerem Akça üstlenecek.

kerr türkiye 2023 oscar adayı

Bu sene festivalin kapanış filmi ise Tayfun Pirselimoğlu’nun isimli romanından uyarlanan ve dünya galasını 37. Varşova Film Festivali’nde yapan Kerr olacak. Kerr aynı zamanda Türkiye’nin 2023 yılı Oscar aday adayı olarak gösterdiği yapım olmasıyla dikkat çekiyor. Yapım, bir tren istasyonunda cinayete tanık olan ve karanlık bir kasabada zor durumda kalan Can’ın tuhaf hikâyesini konu alıyor.

Festival, İstanbul Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin içinde yer alan AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştiriliyor.

Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

2. Uluslararası Distopya Film Festivali hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BHA, Distopyaff

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kutlu Kan - Harun Çimen Kitabı Çıktı

Harun Çimen’in Osmanlı’dan Günümüze Uzanan Perili Köşk Temalı Fantastik Polisiye Romanı “Kutlu Kan” Raflarda

İnsanlık En Eski Ateşte Yemek Kanıt Sazan

İnsanlığın Ateşte Yemek Yaptığına Dair En Eski Kanıt Bulundu: 780 Bin Yıl Önce Düşük ve Orta Isıda Sazan Pişirmişler