in

2019’un En Çok Gişe Yapan Filmlerine Disney Damgası

Disney, 2019’un en çok izlenen 10 filminden 8’inin yapımcısı olarak yıla damga vurdu. Ayrıca bir yılda toplamda 10 milyar dolar hasılat barajını geçen ilk yapım şirketi oldu.

Disney
- Reklam -
- Reklam -

Disney, bu yıl gişede en yüksek hasılat yapan filmlerin %80’lik bir kısmının sahibi olarak nasıl bir tekel haline geldiğini tüm dünyaya gösterdi.

Geçtiğimiz hafta sonu Star Wars: The Rise of Skywalker (Skywalker’ın Yükselişi) vizyona girdi ve şimdiye kadar sadece Amerika pazarında 200 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Bu rakam her ne kadar The Force Awakens veya The Last Jedi kadar büyük olmasa da vizyonda olduğu süreç boyunca Disney’e büyük bir getiri sağlayacak.

Disney’in Amerika pazarında en çok gişe hasılatı yapan 10 filminden 8’ine sahip olması şimdiye kadar görülmemiş bir başarı elde etmesine sebep oldu. Star Wars: The Rise of Skywalker hafta sonu açılışıyla, bu yılın başlarında Amerika’da 175 milyon dolar hasılat elde eden Jordan Peele’in beğeni topladığı Us’ı geçmeyi  başardı. Bu sayede listede 10. sıradan yer buldu.

- Reklam -

marvel sinematik evreni Avengers

Peki Disney imzasını taşıyan ve ilk 10’da yer alan diğer yapımlar hangileri?
  1. Avengers: Endgame (858.3 milyon dolar)
  2. The Lion King (543.6 milyon dolar)
  3. Toy Story 4 (434 milyon dolar)
  4. Captain Marvel (426.8 milyon dolar)
  5. Spider-Man: Far From Home (390.5 milyon dolar)
  6. Frozen II (374.2 milyon dolar)
  7. Aladdin (355.5 milyon dolar)

Amerika’da bu yıl gösterime girmeyip ilk 10’da yer alan diğer işler arasında 333.3 milyon dolarlık hasılatla Joker ve 211.5 milyon dolarlık hasılatıyla IT: Chapter Two oldu. Bu iki filmin de Warner Bros. tarafından çekildiğini belirtmek gerekir.

THE LION KING disney

Disney, Küresel Anlamda 10 Milyar Dolar Barajını Geçen İlk Şirket Oldu

Tabii burada şu detayı da belirtelim. Listede yer alan Spider-Man: Far From Home filmini Disney’in Marvel Stüdyoları üretirken dağıtımı Sony tarafından gerçekleşti. Ve Örümcek Adam filmlerinin hakları hâlâ Sony’de. Hatırlarsanız Evden Uzakta gösterime girdikten sonra Disney ve Sony arasındaki anlaşma bir anda sonlanmış ve mahallemizin komşusu MCU’dan ayrılmıştı. Neyse ki bu ayrılık uzun sürmemiş ve anlaşma tekrar sağlanmıştı.

Küresel anlamda bir yılda 10 milyar dolarlık gişe hasılatı sağlayan tarihteki ilk şirket böylece Disney oldu. Üstelik bu toplama Spider-Man: Far From Home veya şirkete sonradan katılan Fox filmleri de dahil değil. Yine hatırlayacağınız üzere bu yılın ilk yarısında 71.3 milyar dolarlık bir ücretle Fox’un tüm film hakları da Disney’e geçmişti.

disney fox

Tüm bunlar göz önüne alındığında Disney’in “endişe verici” derecede iyi bir yıl geçirdiğini belirtmek gerekiyor. Şu anda şirket neredeyse rakipsiz durumda. Kendisine en yakın ve global çapta büyük şirketlerden olan Warner Bros. bile bu anlamda çok geri kalmış durumda gözüküyor. Hal böyle olunca birçok küçük çaplı şirketin durumları tahmin edilebiliyor. The Irishman’ı Netflix’te yayınlayan Martin Scorsese’nin, “Başka çarem yoktu,” sözlerinin de ne anlama geldiği bu tabloyla birlikte daha da netlik kazanıyor.

- Reklam -

Önümüzdeki 10 yıl için de Disney’in giderek büyüyeceği göz önüne alınıyor. Özellikle Fox’u satın alması ve Fantastic Four ve X-Men gibi serileri de kendi bünyesine katmasıyla çok daha büyük gelirler elde edeceği konuşuluyor. Bununla birlikte yeni çevrimiçi yayın platformu Disney+ ile de bu alanda da ilk ayda kazandığı milyonlarca kullanıcıyla dişli bir rakip olduğunu kanıtlamış durumda.

Disney+

Türkiye için konuşacak olursak şimdilik ilk 10’a giren iki Disney yapımı film bulunuyor. Bunlardan biri Avengers: Endgame, diğeri de Frozen 2.

Bu durumun sinema endüstrisi için iyi mi kötü mü olduğu önümüzdeki süreçte kendini çok daha net bir şekilde belli edecek. Peki sizler bu tablo konusunda ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


* Star Wars: The Rise of Skywalker – Bir Yıldız Savaşları Enkazı

Kaynak: Movie Web

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hurin’in Çocukları J.R.R. Tolkien

Hurin’in Çocukları Yeni Baskısıyla Tekrar Raflarda

Star Wars Jedi

Silahlı Saldırıda Hayatını Kaybeden Star Wars Hayranı Jedi Oldu