in

A Clockwork Orange Yıldızı: “Filmi Tekrar İzlemeyi Midem Kaldırmıyor”

A Clockwork Orange filminin başrolü Malcolm McDowell, yapımın 50. yılında konuştu. Usta aktör, Otomatik Portakal’ı tekrar izlemeyi kaldıramadığını itiraf etti.

A Clockwork Orange Malcolm McDowell

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) filminin yıldız ismi, Stanley Kubrick imzalı yapımın 50. yılında dikkat çekici açıklamalara imza attı. Malcolm McDowell, filmi bir kez daha izlemeyi midesinin kaldırmadığını itiraf etti.

Amerikalı yönetmen Stanley Kubrick’in 1971 yılında sinema dünyasına kazandırdığı önemli distopyalardan A Clockwork Orange, kaynağını Anthony Burgess 1962 tarihli aynı adlı kitabından alıyor.

Karanlık bir gelecek tasarısında geçen yapım, şiddet içeren sert sahneleri ve cinsel saldırı içerikli kısımları nedeniyle sık sık tartışma konusu yapılmıştı. Filmde başkarakter Alex’i canlandıran Malcolm McDowell, aradan geçen onca zamana rağmen yapımı tekrar izlemekte zorluk çektiğini kaydediyor.

A Clockwork Orange Malcolm McDowell

Otomatik Portakal’ın 50. yıl dönümü için açıklamalarda bulunan ünlü aktör, filmi son olarak 10 yıl önce, 40. yıl dönümünde Cannes Film Festivali sırasında Warner Bros. yetkilileriyle birlikte izlediğini aktardı.

A Clockwork Orange Yıldızı Malcolm McDowell, Filmi Tekrar İzlemek Zorunda Olmamaktan Memnun

78 yaşındaki Britanyalı oyuncu, 1971’den günümüze yapımı 10 defa izlediğini ve bir kez daha izlemeye takati kalmadığını ifade etti. McDowell konu hakkında şöyle konuştu:

“Doğrusunu söylemek gerekirse filmi tekrar izlemeyi midem gerçekten de kaldırmıyor. Yani demek istediğim, bu konuda benim üzerime gelmeyin. O hâlâ aynı film. Göze biraz daha keskin gelebilir, renkler biraz daha parlak olabilir ama yine de aynı film.

“Ama dinleyin, bunun bir parçası olduğum için hâlâ çok heyecanlıyım. Tanrım… Bu sinema tarihi. Pek çok aktör kariyerlerinde böyle deneyimleri yaşayamayız. Filmi son olarak 40. yıl dönümünü kutlarken Cannes Film Festivali’nde Warner Bros.’un yöneticileriyle birlikte izledim. Neyse ki artık Cannes’a gitmek zorunda değiliz. Yoksa orada filmi tekrar izlemek zorunda kalabilirdim.”

4 dalda Oscar adaylığı alan A Clockwork Orange, BAFTA’da da önemli kategorilerde yarışmıştı. Filmin başrolü Malcolm McDowell, Otomatik Portakal’dan sonra Time After Time, Star Trek: Generations ve Halloween gibi yapımlarda da oynadı.

Şu sıralar 50. yılı kutlanan filmin uyarlandığı eserin devamı niteliğindeki el yazmalarının ise 2019’da ortaya çıktığı kaydedilmişti.

Siz ünlü aktörün açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Yahoo

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

    Hadi oradan. Adam yaşlanmış besbelli. Mis gibi harika film. Her defasında zevkle izliyoruz.

  2. Avatar for Sametay Sametay dedi ki:

    Caligula gibi bir filmde oynamış, nasıl bir rahatsızlığından bahsediyor

  3. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

    Aynen.Bu adam berbat bir aktör. Gangster No. 1 adlı filmde rezil bir şekilde oynamıştır.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

rusya uzayda film çekiyor

Rusya Uzayda Film Çekmeye Hazır: Sinemada Yeni Çağ

2021 Booker Ödülü Kısa Listesi

2021 Booker Ödülü Kısa Listesi Belli Oldu