in

A Quiet Place Part II, Rekor Gişe Rakamları ile Umut Vadediyor

A Quiet Place 2, vizyona girdiği ilk hafta sonunda 48 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. İlk filmin kazancına yakın bir rakama ulaşması beklenen yapım sinemaların da geri döndüğünü gösteriyor.

A Quiet Place 3
- Reklam -
- Reklam -

A Quiet Place Part II (Sessiz Bir Yer 2), açılış hafta sonu gişe rakamları ile sinemaların pandemi dönemindeki en yüksek hasılatını elde etti. Ayrıca izlenme sayıları ile sinema salonlarının yavaş yavaş geri döndüğünü kanıtladı.

John Krasinski’nin yönettiği A Quiet Place, 2018’de gösterime girdiğinde iyi bir başarı elde etti. Sadece 17 milyon dolarlık çekim bütçesiyle dünya çapında 300 milyon doları aşan gişe başarısı sayesinde Paramount da kısa süre içerisinde devam filmi için onay verdi.

Sinema salonlarının bir yıldan fazladır Koronavirüs pandemisi nedeniyle kapalı kalması, film sektörüne de büyük ölçüde darbe vurdu. İlk olarak Mart 2020’de piyasaya sürülmesi planlanan A Quiet Place Part II, çıkışı ertelenen ilk büyük filmlerden biri oldu.

- Reklam -

Ancak nihayet beklenen an geldi ve film 28 Mayıs’ta gösterime girdi. Şu an için ülkemizde sinemalar hâlâ kapalı olsa da dünyanın dört bir yanında sinemaların açık olduğu ülkelerde Sessiz Bir Yer 2’nin gösterimi başladı. Paramount, Warner Bros. ve Disney’in taktiğini uygulamak yerine filmi öncelikle doğrudan sinemalara getirmeyi tercih etti. Meyvesini de topladı.

A Quiet Place Part II Başarısı ile Devam Filmini Garantilemiş Olabilir

A Quiet Place Part II

Variety’nin haberine göre Sessiz Bir Yer 2, çıkış yaptığı ilk hafta sonu beklentileri aşarak pandemi döneminin en büyük açılış hafta sonu rekorunu kırdı ve 48 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Şu anda 3 bin 726 sinemada gösterilen filmin bugün de dahil olmak üzere gişe hasılatının 60 milyon dolara yaklaşması bekleniyor. Yapımın devam filmi bütçesi ilkine göre biraz daha fazla olsa da (61 milyon dolar), pandemiye rağmen daha şimdiden kâr elde edeceği fark ediliyor.

Bu rakamlar aynı zamanda sinema salonlarının yeniden canlandığını da kanıtlıyor. Çünkü geçen sene pandemi yaşanmasaydı ve film planlanan tarihlerde gösterime girseydi de, yapılan tahminlerde hafta sonu açılışı olarak benzer rakamlarda bir gelir elde edeceği konuşuluyordu. Ayrıca tüm sinemalar bu hafta sonu açık olsaydı potansiyel olarak 60 milyon dolara ulaşabilirdi.

- Reklam -

Pek tabii filmin başarısı daha şimdiden üçüncü bir devam filmi konusunu da gündeme getirdi. Hatta Fandango Editörü Erik Davis’in bir sosyal medya paylaşımına göre yazar Jeff Nichols, üçüncü maceranın senaryosunu çoktan hazır edip stüdyoya teslim etmiş durumda. Yeni macera A Quiet Place Part III olarak anılsa da, filmin odak noktasının kim olacağı veya önceki iki filmin hikayesinin devam edip etmeyeceği konusunda daha fazla ayrıntı vermedi.

Sessiz Bir yer 2, 45 gün içerisinde Paramaount+ kütüphanesindeki yerini de alacak.

Peki ya sizler filmin pandemiye rağmen aldığı bu gişe başarısı konusunda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

maymunlar

Maymunlar Farklı Türlerle Kolay İletişim Kurabilmek için Aksanlarını Değiştiriyor

Hayao Miyazaki Hideaki Anno Studio Ghibli Evangelion

Hideaki Anno, Yeni Evangelion Filminde Studio Ghibli ile Çalıştı