in , ,

Afife Jale Filmi Geliyor: Türk Tiyatrosunda İlklerin Kadını

Türk tiyatrosunda sahneye çıkan ilk Müslüman kadın oyuncu olan Afife Jale, hayatı ile beyaz perdeye gelecek. Başrol adayları ise Özge Özpirinçci ve Serenay Sarıkaya.

Afife Jale Hayatı Film - Özge Özpirinçci - Serenay Sarıkaya
- Reklam -
- Reklam -

Türk tiyatro dünyasında önemli bir yeri olan Afife Jale, hayatı ile beyaz perdeye gelecek. 1902 yılında İstanbul, Kadıköy’de dünyaya gelen Afife Jale Türk tiyatrosunda sahnede karşımıza çıkan ilk Müslüman kadın oyuncu olarak adını tarihe yazdırmıştı. Sanatçının hayatı filme uyarlanacak. Başrol için düşünülen isimler ise Özge Özpirinçci ve Serenay Sarıkaya.

Şiir ve oyunları ile tanınan Hüseyin Suat Yalçın’ın Yamalar adlı oyununda Emel karakterini canlandıran Afife Jale, bu rolü ile bir ilke imza atmıştı.

1919 senesinde Kadıköy’deki Apollon Sineması’nda Jale takma adıyla Emel rolü için sahneye çıkan Afife Jale böylece tiyatro hayatına başlamış oldu. Sanatçı, ertesi hafta Tatlı Sır oyunu ile sahneye çıktı. Bunu Odalık takip etti. Bu oyunlardan bazıları polis tarafından basıldı. Müslüman kadınların sahneye çıkma yasağı nedeniyle sanatçı zor günler geçirdi.

- Reklam -

Afife Jale

Cumhuriyetin ilanı sonrası Türk kadınlarının sahnedeki yeri güvenceye alındığında kariyerine devam etti. Yaşadığı sağlık sorunları sonrası tiyatroyu bıraktı.

Afife Jale Rolü İçin Öne Çıkan İsimler Arasında Özge Özpirinçci ve Serenay Sarıkaya Yer Alıyor

Yıllardır adına tiyatro ödülleri verilen Afife Jale’nin hayatı sinema filmi olacak. Ünlü sanatçının yaşam hikâyesine odaklanacak yapımın yönetmen koltuğu ise Emir Khalilzadeh’ye emanet edilecek. Kendisini Adanış: Kutsal Kavga, Eski Sevgili ve Müthiş Bir Film gibi yapımlardan hatırlıyoruz.

Özge Özpirinçci - Afife Jale

Yapımın başrolünde yer alacak isim ise henüz netlik kazanmadı. Kadın, Aşk Yeniden Biz Böyleyiz, Fi, Aramızda Kalsın ve Karakomik Filmler 2: Emanet gibi işlerle tanınan Özge Özpirinçci ve İkimizin Yerine, Medcezir, Lale Devri, Behzat Ç. Ankara Yanıyor ve Peri Masalı gibi yapımlarla adını duyuran Serenay Sarıkaya rol için öne çıkan isimler arasında.

- Reklam -

Şimdilik filmin kadrosunda yer alan oyuncular Mert Fırat, Aslı Bekiroğlu, Selim Bayraktar, İdil Fırat ve Ulviye Karaca olarak açıklandı. Mert Fırat’ın, Afife Jale’nin eşi Selahattin Pınar’ı oynayacağı da gelen bilgiler arasında.

Serenay Sarıkaya - Afife Jale

Çekimlerine bu yazın sonunda başlanacak olan Afife Jale filminin vizyon tarihi hakkında henüz bir ipucu yok. Koronavirüs salgını sonrası normalleşme süreci ile film ve dizi setlerinin tedbirler eşliğinde yeniden başladığı biliniyor.

Peki siz bu  başrol için hangi oyuncuyu yakıştırıyorsunuz? Böyle bir filmden beklentiniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Beyazperde

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

    Serenay Sarıkaya bu rol için hevesli ama Özge Özpirinçci’de rol için biçilmiş kaftan. Özellikle 1900’lü yılların başındaki Türk kadını tipine de uygun birisi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Marvel Helstrom 2. sezon iptal

Helstrom Dizisi İçin İlk Görseller Yayınlandı

Uncharted Tom Holland

Uncharted Film Çekimleri Başladı: Tom Holland Duyurdu