in

Alfred Hitchcock Ölümünün 40. Yılında Blackmail’den Kesitlerle Anıldı

Alfred Hitchcock ölümünün 40. yıl dönümünde, İstanbul Modern Sinema tarafından anıldı. Yönetmenin kısa filmlerinin gösterildiği Hitchcock 9 programından bir kesit ücretsiz erişime açıldı.

Alfred Hitchcock

Dünya çapında gerilim sineması adına artık klasik olarak kabul edilen filmleriyle anılan Alfred Hitchcock, aramızdan ayrılalı 40 yıl oldu. Usta yönetmen İstanbul Modern Sinema tarafından unutulmadı ve platformun YouTube kanalında 16 dakika süren bir kısa film kesitleriyle anıldı.

Psycho, North by Northwest, Vertigo, Rear Window ve The Birds gibi filmlerle sinema tarihine damga vuran Alfred Hitchcock; günümüzde de pek çok sanatçıya ilham olmaya devam ediyor. Hitchcock, 70’e yakın filmiyle gerilim ve cinayet külliyatında adeta başlı başına bir kaynak olma özelliği taşıyor.

Koronavirüs günlerinde pek çok platform arşivlerindeki yapımları dijital ortama aktararak ücretsiz bir şekilde kullanıma açtı. Pandemi nedeniyle milyonlarca insan evlerine hapsolmuşken hükûmetlerin evde kal çağrıları, insanların internette geçirdiği zamanı da artırdı. Bununla birlikte pek çok mecra da arşivleriyle desteğini gösterdi.

Alfred Hitchcock Kısa Filmlerinden Oluşan Gösterimden Bir Kesit YouTube’da!

İstanbul Modern Sinema, gerilim sinemasının usta yönetmeni Alfred Hitchcock’u ölüm yıl dönümünde yeniden hatırladı. Platform, ilk olarak 2013 senesinde özel bir gösterimle izleyicilerle buluşturduğu Hitchcock 9 adlı programdan 16 dakikalık bir parçayı YouTube kanallarına taşıdı.

British Film Institute’nin restore ettiği görüntüler, Türkiye’de ilk olarak İstanbul Modern Sinema’sının özel etkinliğinde sergilenmiş ve 9 sessiz filme canlı müzikler eşlik etmişti.

Alfred Hitchcock

Hitchcock 9 programının açılış gecesi, 1929 yapımı Blackmail (Şantaj) adlı Hitchcock kısasıyla gerçekleştirilmişti. Canlı müzik performansının Replikas’a ait olduğu etkinlikte film de 35mm formatında sinemaseverlerin beğenisine sunulmuştu.

İşte Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilen bu özel etkinlikten 16 dakikalık bir kesit, şimdi dijital ortamda ücretsiz erişime açıldı.

Blackmail filmi odağına kendisini savunurken saldırganını öldüren bir kadının uğradığı şantajı alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise şu isimler yer alıyor: Anny Ondra, Sara Allgood, Charles Paton, John Longden ve Donald Calthrop.

Videoyu hemen aşağıdan ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz.

Hitchcock 9 Film Programı | İzle

1899 İngiltere doğumlu Amerikalı yönetmen Alfred Joseph Hitchcock, 29 Nisan 1980 tarihinde yaşamını yitirmişti.

Peki siz bu paylaşımı nasıl buldunuz? Alfred Hitchcock sineması hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Korku Filmlerinin Emekli Oyuncularıyla Mektup Arkadaşı Olun!

Kaynak: FilmLoverss

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Koronavirüs Micrashell

Koronavirüs Sonrası Konserler İçin Siberpunk Esintili Kıyafet Tasarlandı

Arthur Schopenhauer Aşk - Aşkın Metafiziği

Schopenhauer’ın Metafiziği: Aşkın Pençesinde Oyuncak Olan İnsanlık