in

Alper Çağlar “Göktürk Üçlemesi” ile Bir Rüyanın Peşinde

Dağ ve Börü filmleriyle tanıdığımız Alper Çağlar, Türk tarihinin destanlara konu olan devleti Göktürkler’i bir üçlemeyle sinemamıza taşımaya hazırlanıyor. Çağlar, seri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Gokturk uclemesi
- Reklam -
- Reklam -

“Börü”, “Dağ” ve “Dağ 2” filmleriyle sinema dünyamızda geniş bir kitleye ulaşan yönetmen ve yapımcı Alper Çağlar, yeni projesi “Göktürk Üçlemesi” hakkında açıklamalar yaptı.

Tarihimizin destansı olayları sinemamızda ne yazık ki yeterince kuvvetli bir şekilde yer bulamıyor. Alper Çağlar ise yeni bir film serisiyle bu açığı kapatma peşinde. “İlk Göktürk”, “Kırk Göktürk” ve “Son Göktürk” adlı üç filmden oluşacak serinin birinci filmi için ön hazırlıklar 19 Mayıs 2019 tarihiyle birlikte başlamıştı.

Çağlar, AA’dan Hilal Uştuk’a verdiği söyleşide projenin detayları hakkında konuştu.

- Reklam -

‘Türklük Bir Nehirdir’

“Türklük bir nehir. O nehrin dönemeçleri de yüreklere hitap eden, tarihe mal olmuş insanlar. Bize yakın dönemlerde Atatürk, Fatih Sultan Mehmet ve Alp Arslan var. Ama biraz daha önceye gidersek Bumin ve İstemi var. Eğer bin yılda 4 bin kilometre batıya gelip şu an Anadolu, Balkanlar, Volga ve Kazan’da Türkler varsa, bunun sebebi Göktürk Devletidir.”

‘Bir Film Çekirdeğindeki Hissi Seyircisine Yaşattığı Kadar Hatırlanır’

“Göktürk Üçlemesi benim bir rüyamın ürünü. Bir taşla üç kuş. Bir önceki filmim Dağ 2 ile yönetmen olarak tecrübelerimin üzerine inşa edilen destansı bir savaş filmi olması ilk kuş. Türk kültürünün kökenlerini, tüm dünyanın imreneceği bir filmde resmetmek ikincisi. Üçüncü kuş ise belki de en önemlisi, ‘duygu’. Daha da net olmak gerekirse, cesaret duygusu. Bir film, atmosferi ya da efektlerinden çok daha öte, çekirdeğindeki hissi seyircisine yaşattığı kadar hatırlanır, birinci film olan ‘İlk Göktürk’ de bu hisleri yaşatmak için tasarlanıyor.”

‘Gönülde Bulunan Bir Bağlantı’

“Başka şeylerin önemi yok. Karakterlerin bin 500 yıl önce geçirdikleri zorlukları tasarlayıp, onların bakış açısına odaklanıyorum. Aşina boyu, yani bilinen Türklerin en eski hanedanı, çoğumuz gibi benim de atam. Kendilerinden sonra gelen bütün Türk ve göçebe-savaşçı kültürlerin öncüleri. Sinema sanatından da öte gönülde bulunan bir bağlantı bu.”

‘Kamera Orta Asya Göklerinde Süzüldüğünde Seyircinin Nefesi Kesilmeli’

“(Kamera) Orta Asya’nın gökyüzünde süzüldüğünde seyircinin nefesinin kesilmesini, ‘geldiğim yerler büyüleyici’ diye düşünmesinin yanında izleyiciye bir öze dönüş yaşatmak istiyorum. Öyle bir tuval sunmak istiyorum ki seyircim her sene bir defa izlesin keyif alsın. O döneme, o insanlara, o maceraya dönsün. Eğer ‘keşke yeniden ilk defa izlesem’ diyecek kadar severlerse, özel bir film örmeyi başarmışım demektir.”

- Reklam -

‘Halkına Âşık Bir Devlet Asla Unutulmamalı’

“Selçuklu ve Osmanlı hanedanları dünyayı titretti diye, ezelden beri durum böyleydi sanıyoruz. Ama değildi. Aşina boyunun başlattığı özgürlük kıvılcımı, neredeyse 200 yıl fırtınalarla dolu bir çağın orman yangınını başlattı. Avrupa ve Asya’daki devlerle aşık attılar. Kendilerinden nüfusça güçlü, ayak oyunları bakımından tecrübeli, rakiplerinden bileklerinin hakkıyla bağımsız devlet erkini aldılar. Bunu yapmalarının sebebi ordularına ve o orduların kullandığı atılımlara verdikleri önem olabilir. Ama belki de aykırı güçleri, şuurlarıydı, o gurur ve o aidiyet. O, ‘özgür ülkemin adında Türk kelimesi olacak’ cüreti. Kültür kelimesi toplumlar için kullanılmadan bin sene önce Göktürkler kendi kültürlerine, öykülerine, törelerine ve insanlarına aşıktı. Halkına aşık bir devlet asla unutulmamalı. Unutturmayacağız.”

Serinin ilk filmi “İlk Göktürk”ün çekimlerine önümüzdeki yıl başlanması bekleniyor.

Yapımın İlk Tanıtımı

YouTube video

Konsept Tasarım Videosu:

YouTube video

Konsept Görseller:

gokturk konsept
Çizim: Batuhan Titiz
gokturk konsept 2
Çizim: Ömer Tunç

Göktürk Üçlemesi hakkındaki gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Owen ve Stephen King uyuyan guzeller

Owen ve Stephen King’in “Uyuyan Güzeller”i Çizgi Roman Oluyor

Behzat Ç.

Behzat Ç. Son Fragmanıyla Bizi Kaybolan Yıllara Götürüyor