in ,

“Amélie Bir KGB Ajanıydı” – Fransız Yönetmen Jean-Pierre Jeunet, 22 Yıllık Gizemi Bir Kısa Film ile Açıkladı

Amélie bir KGB ajanı olabilir mi? Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet 22 yılın ardından ünlü karakteri Amélie Poulain’in gerçek kimliğini paylaştı.

Amelie KGB Ajanı - Gerçek Hikaye
- Reklam -
- Reklam -

Amélie bir KGB ajanıydı. 22 yıl sonra gelen bu itiraf, ünlü filmin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet’ye ait. Fransız sanatçı, yaklaşık çeyrek asır sonra ünlü karakterinin gerçek hikâyesini ortaya koydu.

2001 yılında vizyona giren romantik komedi filmi Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (Türkçe adıyla Amélie), yayınlandığı dönemde geniş bir izleyici kitlesi yakalamayı başarmıştı. Audrey Tautou’nun oyunculuk performansı, ikonikleşen müzikleri ve sıcak hikâyesi yapımı birçok sinemasever için özel bir yere yerleştirmişti.

Kült yapımlar arasındaki yerini alan film; iyi kalpli bir garsonun hayata bakış açısını beyaz perdeye taşıyordu. Aradan geçen yaklaşık çeyrek asrın ardından, filmin yönetmenliğini üstlenen Jean-Pierre Jeunet işlerin o kadar da “masum” gelişmediğini ortaya koydu.

- Reklam -

Amelie KGB Ajanı

Amélie KGB Tarafından Eğitilmiş Bir Ajandı

Jean-Pierre Jeunet’nin geçen haftalarda yayınlanan “La véritable histoire d’Amélie Poulain” (Amélie Poulain’in Gerçek Hikâyesi) başlıklı 6 dakikalık kısa filmi, ünlü karakterin gerçek kimliğini gösteriyor.

Kısa film, Jeunet’nin karakterin gerçek hikâyesini anlatmak için doğru zamanı beklediğinden bahsetmesiyle açılıyor.

Yapımda ikonik karakterin casusluk tekniklerine yer verilirken “siyanürlü krem brule hazırlamak” gibi sinsi planları da gözler önüne seriliyor. Kısa film, orijinal filmin ikonik sahnelerini bir bir deşifre ediyor.

Amelie KGB Ajan

“Hiç kimse Amélie gibi genç bir garsonun nasıl böylesine dekorasyonlu bir dairede, Paris’in en pahalı bölgelerinden birinde yaşadığından şüphe duymadı mı?”

- Reklam -

Paylaşılan bilgilere göre Amélie’nin babası Fransa savunma sistemlerini geliştirmekten sorumlu bir isim. Karakterin Sovyetler Birliği’nin gizli istihbarat servisiyle bağı da babası aracılığıyla geliyor. KGB, küçük kız ile bağlantı kuruyor ve ondan şeker karşılığında babasının gizli belgelerini çalmasını istiyor. Yıllar içerisinde gizli ajanlığa dair taktikler öğrenen genç kız, yetişkin olduğunda artık bu işi bir profesyonel olarak, ruble karşılığında yapıyor. Anti komünizm propagandası yapan kişilerin listesini çıkartıyor, insanları zehirliyor, çektiği gizli fotoğrafları Moskova’ya gönderiyor…

Amelie KGB Ajanı - Gerçek Hikayesi

Jean-Pierre Jeunet 2001 yılındaki yapımın ardından Un long dimanche de fiançailles, Micmacs, The Young and Prodigious T.S. Spivet gibi yapımlara imza atmış; son olarak da Netflix için BigBug’ı çekmişti. Fransız yönetmen, aradan geçen onca yıla ve filme rağmen Amélie’deki başarısını tekrar edememişti.

Jeunet, 22 yıl sonra gelen kısa film ile sevilen karakterin bambaşka bir yüzünü izleyicileriyle buluşturuyor.

YouTube video

(Kısa filmi YouTube üzerinden izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Siz bu fikri ve yayınlanan kısa filmi nasıl karşılıyorsunuz? Sizce bu gerçekten bir ’ters köşe’ mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla sinema haberi için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Euro News

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Gibi 4. Sezon Çıkış Tarihi

Exxen’in Absürt Komedi Dizisi “Gibi” 4. Sezon ile Geri Dönüyor: Çıkış Tarihi Açıklandı

Star Wars ve Harry Potter Filmleriyle Tanınan Paul Grant Hayatını Kaybetti

Star Wars ve Harry Potter Filmleriyle Tanınan Paul Grant Hayatını Kaybetti