in

Atlas Sineması Yenilenmiş Hâliyle Geri Dönüyor

Atlas Sineması yenilenmiş hâliyle 2021’de geri dönüyor. Restorasyonla birlikte sinemaya İstanbul Sinema Müzesi de eşlik edecek.

Atlas Sineması Yeni

Atlas Sineması geri dönmeye hazırlanıyor. Geçen yıl tadilat nedeniyle hizmete ara veren, faaliyetlerine de son verilebileceği iddia edilen Atlas geri dönüyor. Sinema, 2021’in ilk aylarından itibaren yeni yüzüyle kültür dünyasına hizmet etmeye devam edecek. İstanbul Sinema Müzesi de hizmete açılacak.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok sektör zor zamanlar yaşadı. Bağımsız sinema salonları da bu noktada ciddi sıkıntı yaşayan kurumlar arasında yer aldı. İzmir’de Karaca Sineması zor günler geçirdi. İstanbul, Kadıköy’de Rexx Sineması’nın kapandığı ve yıkıma başlandığı haberleri geldi.

Beyoğlu’ndaki meşhur İstiklal Caddesi’nde yer alan Atlas Sineması’nın ise yenileneceği ve yoluna “müze olarak” devam edeceği açıklanmıştı. Sinemanın ortaklarından birisi olan İrfan Atasoy, daha önce yaptığı açıklamada, “7-8 yıldır hiç para kazanamadıklarını, Kültür Bakanlığı’nın da mekânın müze olması konusunda kendilerine baskı yaptığını, kendilerinin de bu baskılara ve şartlara dayanamadıklarını,” ifade etmişti.

Atlas Sineması, Müzeye de Ev Sahipliği Yapacak

İçerisinde bir sinema müzesinin de yer alacağı yeni konseptiyle Atlas kapılarını yeniden açmak için gün sayıyor. 150 yıllık yapı, yenilenmiş haliyle sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Normal şartlarda Eylül 2020’de açılması planlanan sinema, Koronavirüs pandemisi nedeniyle planlarını ertelemek durumunda kaldı.

Nihayet Atlas Sineması’nda restorasyon çalışmaları sona erdi. Hem sinema salonu hem de bina içerisindeki katlar yenilendi. Duvarlardaki kalemişi süslemeler tazelendi. Bina güçlendirildi ve dış cephede de temizlik yapıldı.

Elbette restorasyonun en çok merak edilen yanı yeni açılacak olan İstanbul Sinema Müzesi. Burada geçici sergiler ve kalıcı koleksiyonlar yer alacak. Öte yandan yerli sinemaya dair dijital bir arşiv, uluslararası veri tabanına erişim sağlanacak bir çalışma alanı ve kütüphane de bulunacak. Ayrıca müze, sinema filmlerinin galalarına ve festivallerin açılışlarına da ev sahipliği yapacak.

Müzenin engelli bireylerin rahatça gezebileceği şekilde projelendirildiği de bildiriliyor. Ek olarak yabancı turistler için çeşitli dil seçeneklerini içeren dijital bir rehber uygulaması da bulunuyor.

Yenilenmiş Atlas Sineması’nın 2021’in ilk çeyreğinde bizlerle olması bekleniyor.

Peki siz bu restorasyonu nasıl buldunuz? Sizce “eski ruhu” öldüren bir durum söz konusu mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Three-Body Problem Dizisi Lin Qi Netflix

The Three-Body Problem Dizisi Yapımcısı Şüpheli Bir Şekilde Hayatını Kaybetti

penguen yılın fotoğrafı

Eşlerini Kaybeden Penguenlerin Birbirlerinde Bulduğu Teselli, Yılın Fotoğrafı Seçildi