in

Back to the Future’ın VHS Kaseti Açık Artırmada Rekor Fiyata Satıldı

Back to the Future filminin VHS kaseti açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu. Geleceğe Dönüş’ün hiç açılmamış paketi 75 bin dolara satıldı.

back to the future kaseti

Back to the Future filminin hiç açılmamış VHS kaseti açık artırmada satıldı. Geleceğe Dönüş serisi 75 bin dolardan alıcı buldu.

1985 yılında vizyona giren bilimkurgu ve macera türündeki Back to the Future, sinemanın en ünlü yapımları arasında yer alıyor. Başrolerinde Michael J. Fox ve Christopher Lloyd’un yer aldığı yapım 1989’da ikinci ve 1990’da üçüncü filmlerine kavuştu. Yıllar içerisinde bir klasik haline gelen seri, bugün hâlâ bilimkurgu sineması alanında en çok izlenen filmler arasında yer alıyor. İşte bu hiç eskimeyen film serisi, şimdilerde rekor fiyata satılan VHS kasetiyle gündem olmayı başardı.

Henüz mührü açılmamış ve neredeyse sıfır sayılan VHS kaseti bir müzayedede 75 bin dolara satıldı. Bu açık artırma sonrası video kaset satışı anlamında yeni bir rekor kırıldı.

VHS kasetinin kopyası, 80’lerin klasik filminde Biff Tannen adlı karakteri oynayan aktör Tom Wilson’a aitti. Wilson, ilk başta kaseti eBay’de listeledi, ancak inanılmaz bir talep patlaması yaşandı. Bunu gören aktör daha sonra uygun bir satış yapmak için Dallas’taki açık artırma evi Heritage Auctions’a ulaştı.

Wilson’ın koleksiyonu üç filmin de yer aldığı kutulu setinin mühürlü VHS kasetlerini içeriyordu. Bu koleksiyonu özel yapan şey, Wilson’ın her kasete eşlik edecek bir not yazması ve her birini imzalamasıydı.

Tom Wilson’ın bir notunda şunlar yazılıydı:

“Bu, Back to the Future’ın ilk sürümünün, o sırada stüdyo tarafından bana gönderilen bir VHS kaseti. VHS platformunun sonsuza kadar var olacağını bildiğim için onu sonraya sakladım ve şimdi bir oynatıcı bulamıyorum. Eh, iyi eğlenceler!”

Back to the Future Kaseti Öncesi En Yüksek VHS Satışı Star Wars’a Aitti

En İyi Zaman Yolculuğu Filmi - Back to the Future

Heritage Auctions, New York merkezli bir koleksiyonerin ihale savaşını kazandığını ve ayrıca 75 bin dolarlık fiyat etiketinin “mühürlü, dereceli bir VHS kaseti için açık artırmada şimdiye kadar ödenen en yüksek fiyat” olduğunu da sözlerine ekledi.

Koleksiyoncular toplamda şimdiye dek 260 kasete 580 bin dolardan fazla para harcadı. Jaws’ın bir kopyası 32 bin 500 dolara, Ghostbusters 23 bin 750 dolara ve Top Gun da 17 bin 500 dolara satıldı. Geleceğe Dönüş’ün satışından önce, bir VHS kaseti için ödenen en yüksek fiyat, 1977’deki Star Wars’un bir kopyası için 57 bin 600 dolardı.

Geleceğe Dönüş’ün artık koleksiyonluk sayılan VHS kasetine verilen rakam konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce bu rakamı hak ediyor mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Fortune

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Sahafkolik Sahafkolik dedi ki:

  Bende Yekta Kopan ve Rüştü Asyalı dublajının üçleme kaydı var, aynı şekilde oynatıcı bulamadığım için saklamıştım:)

 2. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

  Merhaba , internette eski ses dosyaları mevcut. İstediğiniz filmlere ekleyebiliyorsunuz.
  Ben 4k ve Full HD filmlere;
  1 ve 2. filme Sezai Aydın Yekta Kopan Seslendirmesini
  3. filme ise Rüştü Asyalı - Nezih Alataş seslendirmesini ekledim.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

the black phone incelemesi siyah telefon

The Black Phone İncelemesi: Amerikan Banliyölerinde Dinmeyen Korku Rüzgârı

Johnny Depp Karayip Korsanlari 6

Disney’in Johnny Depp ile Karayip Korsanları’na Dönmesi için Görüştüğü İddia Edildi: “300 Milyon Dolarlık Anlaşma”