in ,

Beetlejuice Belgeseli Yolda: Tim Burton’ın Kült Filminin Perde Arkası

Beetlejuice filminin perde arkası belgesel oldu! Tim Burton’ın kült korku/komedi yapımı Beterböcek (1988) hakkında merak edilenler cevaplanıyor.

Beetlejuice Belgeseli
- Reklam -
- Reklam -

Tim Burton’ın adını belki de bir marka haline getiren Beetlejuice filminin perde arkası yeni bir belgesel eşliğinde meraklılara sunuluyor. Yönetmenin 1988 tarihli kült filminin çekim sürecini, tanıklarıyla birlikte gözler önüne seren “Documentary for the Recently Deceased: The Making of Beetlejuice” için çalışmalar sürüyor. Yapımdan bir de fragman yayınlandı.

Tim Burton imzalı Beetlejuice filmi, Türkçede Beterböcek adıyla anılıyor. Korku ve komedi türlerini bir araya getiren yapım kadrosunda Alec Baldwin, Geena Davis ve Michael Keaton gibi isimleri barındırıyor.

Beetlejuice 1988

- Reklam -

Beterböcek filminin yapım sürecine tüm yönleriyle odaklanan “Documentary for the Recently Deceased: The Making of Beetlejuice” belgesel yapımın özel efektlerini inceliyor ve stop-motion tekniği üzerine kafa yoruyor. Ayrıca filmin perde arkası sahnelerine dair az bulunana arşiv görüntülerini de ilk defa ortaya çıkartıyor.

Beetlejuice Belgeseli Kickstarter Üzerinden Fonlandı

Belgeselin yönetmen koltuğunda ise Fred China ismini görüyoruz. Documentary for the Recently Deceased China’nın yönetmenliğini üstlendiği ilk yapım olma özelliğini taşıyor.

Belgeselin yapımcı koltuğunda Adam F. Goldberg (The Bits of Yesterday, Schooled ve The Goldbergs) ve Lee Leshen (Back in Time, Ghostheads, Be a Man ve Waldo on Weed) gibi isimler oturuyor.

Beetlejuice Belgeseli

Yapımda filmin teknik ekibinden Cheryl Carasik, prodüksiyon tasarımından Tom Duffield ve Oscar ödülüne de layık görülmüş olan makyaj artistleri Steve La Porte ile Ve Neill ile yapılmış röportajlar da bol bol yer alıyor.

- Reklam -

Yapımın bütçesi, ABD’li bağış sitesi Kickstarter üzerinden birkaç yıl önce açılan kampanya ile fonlanmıştı.

Bununla birlikte belgeselin çıkış tarihine dair herhangi bir detay paylaşılmadı. Filmin 2020 yılı içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Beetlejuice Belgeseli Fragman

YouTube video

Barbara ve Adam’ın araba kazasında hayatlarını kaybetmeleri sonucu kendi evlerinde hayalet olarak kapana kısıldıklarını keşfetmeleriyle başlayan film; evlerine gelen yeni ev sahipleri ile iyice hareketlenir. Hayalet ikili, yeni aileyi evden kaçırmak ister. Bunun için de Beetlejuice kendilerine yardım edecektir.

Peki siz Beetlejuice (Beterböcek) filmine dair neler merak ediyorsunuz? Böyle bir belgeselin yolda olması ilginizi çekti mi? Filme dair yorumlarınızı ve belgeselden beklentilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Tim Burton Klasiği “Beetlejuice” Filminin Adı Nereden Geliyor?

Kaynak: Slash Film

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Zamanda yolculuk Temalı Filmler Bilimkurgu

Zamanda Yolculuk Temalı Bilimkurgu Olmayan 10 Film

Yazarının Kaleminden: Yuvarlandığım Mezarlar - Serkan Kaya Almalı

Yuvarlandığım Mezarlar – Serkan Kaya Almalı | Yazarının Kaleminden