in ,

Disney, “Binbir Gece Masalları”nı Sinemaya Uyarlıyor

Binbir Gece Masalları filmi geliyor. Disney, ünlü halk masallarını “1001 Nights” adıyla beyaz perdeye taşıyor. Projenin başında Arash Amel yer alıyor.

Binbir Gece Masalları film - disney 1001 nights

Binbir Gece Masalları filmi yolda. Disney, dünyaca ünlü seriyi bilimkurgu ve fantazi odaklı yeni bir yapıma taşıyacak.

The Walt Disney Pictures, 1001 Nights projesini duyurdu. Sayısız kitap, film ve diziye ilham olmuş Binbir Gece Masalları bu kez farklı bir yorumla izleyici karşısına çıkacak. 1001 Nights’ın yapımcılığını ve senaristliğini daha önce Disney+’ta Rise filmini kaleme almış Arash Amel üstlenecek.

İran-Amerikan kökenli Arash Amel, bilimkurgu ve aksiyon türlerinde Outside The Wire; müzikal Fred & Ginger ve aksiyon-komedi türlerinde Jackie Chan ile John Cenanın yer aldığı Snafu yapımıyla adından söz ettirmişti.

Binbir Gece uyarlaması hakkında detaylı bilgi verilmese de, Disney’in daha önceki uyarlamalarından bağımsız bir proje olacağı belirtiliyor. Bundan önce Disney, 2019’da Aladdin’in 1992 animasyonunun canlı aksiyonunu izleyiciyle buluşturmuştu.

Disney’in “Binbir Gece Masalları” Filmi “1001 Nights” Live-Action Olacak

Disney’in live-action uyarlamalarına bir yenisini ekleyeceği 1001 Nights’ın yayın tarihi ise henüz açıklanmadı.

Binbir Gece Masalları yüzyıllar boyunca dünyanın çeşitli yerlerinden sayısız yazar, çevirmen ve akademisyen tarafından tekrar tekrar yazılıp çizildi. Zaman içinde birçok kez tasnif edildi. Bunlarla birlikte doğu kültürünün güçlü bir simgesi olan kitap özelikle Hint, İran ve Arap kaynaklı hikâyelerin bir harmanı olarak görülüyor.

Binbir Gece Masalları film - 1001 nights disney

Genel olarak Arap edebiyatı başlığı altında incelenen masalların çoğu anonim kaynaklı. Bunlar arasında en popüler olanları ise Ali Baba ve Kırk Haramiler, Aladdin ve Sihirli Lambası ve Sinbad.

Bilinen masalların yanında, Binbir Gece Masalları ise şu şekilde gelişiyor: Karısının ihanetine uğrayan Şehriyar, tüm kadınların sadakatsiz olduğunu düşünür. Bu sebeple her gece bir kadınla evlenir ve sabahına onu öldürür. Vezirin kızı Şehrazad ise buna bir son vermek ister ve ona eş olmak için aday olur. Daha sonra Şehriyar’a, evlendikleri geceden itibaren hikâye anlatmaya başlar. Fakat sabah olmadan hikâyeleri en heyecanlı yerinde bırakır. Sonuç olarak binbir gece boyunca masallar anlatan Şehrazad, Şehriyar’ın öfkesini yok etmiş ve kadınlar hakkındaki düşüncelerini değiştirmiştir.

1001 nights Binbir Gece Masalları film

Okunan ve sık duyulan masalların ekrandaki yeri az çok bilinirken, bu kez farklı masallar ilgi çekici kurgu ve senaryolarla buluşacak gibi duruyor.

Binbir Gece Masalları hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecek uyarlama hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Deadline

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Umacı’nın Peşinde - Richard Chizmar

Richard Chizmar’ın Korku ve Polisiyeyi Buluşturan Romanı “Umacı’nın Peşinde” Türkçe Raflarında

Sydney Sweeney Barbarella filmi

Euphoria’nın Yıldızı Sydney Sweeney, Yeni “Barbarella” Filminin Başrolü Olacak