in ,

Corona Virüsü Sonrası Çin’de Sinemalar Kapanıyor, Gişe Filmleri Erteleniyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü, ülkedeki hayatı tam anlamıyla felç etti. Kültür dünyası da salgından etkilenenler arasında.

Çin Wuhan Virüs Sinema
- Reklam -
- Reklam -

Corona Virüsü Çin’de hızla yayılmaya devam ederken sinemalar da ülkedeki karantina sisteminden nasibini alıyor. Binlerce sinema salonu virüs yüzünden kepenklerini indirmek zorunda kalırken insanlar kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorlar.

İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan virüs, sonrasında hızla yayılmaya başladı. Şu ana kadar Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa gibi ülkelere de sıçrayan virüsün kuluçka süresinin 14 güne kadar çıkabildiği bilinenler arasında. Diğer ülkelerde bulaşan kişi sayısı nispeten çok az olsa da Çin için durum oldukça kötü ilerliyor diyebiliriz. Bu haberin yazıldığı tarihte açıklanan “resmi” rakamlara göre virüs Çin’de yaklaşık 4.500 insana bulaşırken 106 kişi de hayatını kaybetti.

Virüsün bir diğer beklenmeyen etkisiyse internet ve medyanın yaygınlaşması ile salgın hastalıklara olan ilgiyi artırması yönünde oldu. Bu durum popüler bir bilgisayar ve mobil oyun olan Plague Inc. oyununun Çin’deki satışlarını yükseltti. Bunun üzerine oyunun geliştiricileri bir açıklama yaparak ne zaman bir hastalık ortaya çıksa oyuncu sayısında bir artış gözlemlediklerini söylediler. Geliştiriciler aynı zamanda insanları Plague Inc.’in bir oyun olduğu ve bilimsel bir model olmadığı ama Corona Virüsü’nün bir gerçek olduğu ve onlarca kişiyi etkilediği konusunda da uyardı.

- Reklam -

Çin Wuhan Virüs Sinema

Corona Virüsü Sonrası Çin’de 70 binden azla Sinema Salonu Kapatıldı

Variety’nin haberine göre Çin’deki sinemaların kapanması hafta sonunda başladı. Bu durum 70.000 adet sinema salonunu ve en az altı farklı sinema zincirini etkiledi. Dahası bu hafta Çin Yeni Yılı’ydı ve bu da insanların gruplar halinde sinemalara koşması anlamına geliyordu. Ancak virüs nedeniyle bu ne yazık ki gerçekleşemedi. Ayrıca bu dönemde Çin’de vizyona giren filmler bir milyar dolar gişe hasılatı yapıyordu ve doğal olarak bu hasılat oranı da oldukça etkilenmiş durumda. Ayrıca 25 Ocak’ta çıkması beklenen 7 büyük film de sinema salonlarının kapanmasıyla birlikte vizyon tarihlerini erteledi.

Corona Virüsü yüzünden kapanan tek yer sinema salonları değil, Shangai’daki Disneyland de kültür dünyasında kepenk indiren duraklar arasında. Park da sinema salonları gibi bu hafta sonu kapandı ve kapanış nedenini “hastalığın yayılmasını önlemek ve kontrol etmek” olarak açıkladılar. Şu an için parkın misafirlere ne zaman açılacağı belli değil. Bu durum aynı sinemalar için olduğu gibi Shangai’daki Disneyland için de büyük bir kayıp olacak çünkü Çin Yeni Yılı’nda aileler bu parka akın ediyorlardı.

Corona Virüsü Erteleme

- Reklam -

Globalleşen dünyamızı sadece hastalığın kendisi ve yayılma hızı etkilemiyor, aynı zamanda ekonomik olarak da bir sürü sektörü zor durumda bırakmış durumda. Film sektörünün ve diğer sektörlerin bu durumdan nasıl etkileneceği ya da bu durumu nasıl karşılayacakları ise merakla beklenen bir konu. Bu yaşananlar bazı filmlerin batıda da ertelenmesine sebep olabilir mi bilemiyoruz.

Hastalığın kısa zamanda kontrol edilmesini ve başka ülkelere mümkün olduğunca az yayılmasını umut ediyoruz. Ortalıkta aşı bulunduğuna dair söylentiler de mevcut. Bunların yanı sıra virüsün yaşlı ve metabolizması zayıf insanları daha çok etkilediği ve genç insanların virüsten kurtulabildiği de söylenenler arasında. Kısacası kendimize iyi bakmamız ve sağlıklı beslenmemiz gerekli. Şimdilik Corona Virüsü’nden endişe etmemize gerek yok gibi görünüyor.

Peki sizler bu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz? Cevaplarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz!


* The Walking Dead Evreninde Zombi Virüsünün Kaynağı Belli Oldu

Kaynak: Screen Rant

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2019 Kayıp Rıhtım Yılın EN'leri

2019 Kayıp Rıhtım Yılın EN’leri Oylaması Sonuçlandı

The Matrix 4

The Matrix 4 Filminde Çekimler Başlıyor