in

Dune ve Quantum Leap Yapımlarında Rol Alan Ünlü Aktör Dean Stockwell Yaşamını Yitirdi

Dean Stockwell 85 yaşında hayatını kaybetti. Oscar adayı aktör, David Lynch’in Dune filminde ve Quantum Leap adlı bilimkurgu dizisinde de yer alıyordu.

Dean Stockwell

Dean Stockwell hayatını kaybetti. Ünlü sinema sanatçısı 85 yaşında hayatını kaybetti. Aktör, David Lynch’in Dune filmi ve NBC’nin bilimkurgu draması Quantum Leap gibi yapımlarda rol almıştı.

1936 yılında Los Angelas’ta doğan Amerikalı oyuncu 70 yıllık sinema ve televizyon kariyerine birçok unutulmaz iş sığdırmayı başardı. Oyuncunun en çok öne çıktığı iş ise NBC kanalının 5 sezon süren bilimkurgu draması Quantum Leap’te aldığı Admiral Al Calavicci rolüydü. 1989’dan 1993’e kadar devam eden dizi, Scott Bakula’nın canlandırdığı Dr. Sam Beckett’in zaman yolculuğu yaparak eve dönme çabasını konu alıyor. Stockwell ise yapımda, doktorun en iyi arkadaşı (ve bir hologram) olarak karşımıza çıkıyor. Stockwell bu rolüyle dört Emmy adaylığı ve bir Altın Küre kazanmayı başarmıştı.

Stockwell daha sonra SyFy kanalının yeniden başlattığı Battlestar Galactica (2004-2009) serisinde Brother Cavil olarak oynamıştı. Bilimkurgu yapımlarında adı sıkça geçen aktör ayrıca David Lynch’in Frank Herbert’ın 1984 tarihli Dune yapımında da Doktor Wellington Yueh karakterini oynamıştı.

Dean Stockwell 85 Yaşında Aramızdan Ayrıldı

Stockwell’in temsilcisi, basına verdiği demeçte ünlü aktörün 7 Kasım günü uykusunda yaşamını yitirdiğini kaydetti.Oyuncunun ölüm nedeni ise açıklanmadı.

Oyunculuk kariyerine 7 yaşında, Broadway’de bir çocuk oyuncu olarak başlayan Dean Stockwell; kariyerinin erken döneminde Frank Sinatra, Gene Kelly ve Errol Flynn gibi isimlerle birlikte çalışma fırsatı buldu.

Dean Stockwell

Hem tiyatroda hem sinemada hem de televizyonda dikkat çekici işlerde rol aldı. Bir başka Broadway oyunu olan Compulsion’ın sinema uyarlamasında Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

David Lynch’in Dune filminden sonra, yine Lynch’in bir başka projesi olan Blue Valvet (Mavi Kadife) yapımında da rol aldı.

Sinemada dikkat çeken diğer yapımları ise şu şekilde oldu: To Live and Die in LA (1985), Beverly Hills Cop II (1987), The Player (1992), Air Force One (1997) ve Married to the Mob (1998).

Married to the Mob (Babanın Metresi) yapımında canlandırdığı Tony Russo karakteriyle Oscar’da En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu adaylığı aldı.

2015 yılında emekli olan aktör sanat çalışmalarına son ana kadar devam etti.

Sizin favori Dean Stockwell filminiz hangisi? Oyuncu hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Tv Line

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

    Çok iyi bir aktördü.Huzur içinde uyusun.

  2. Avatar for erdo erdo dedi ki:

    Huzur içinde uyusun. Quantum Leap çocukken çok sevdiğim ve her hafta beklediğim bir diziydi. Çoğu insan bu diziyi hatırlamaz. Keşke Türkçe dil desteği ile tekrar yayınlansa diye çok uzun zamandır bekliyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

celil oker kitapları

Polisiye Edebiyatımızın Usta Kalemi Celil Oker’in Külliyatı Yeni Baskılara Kavuştu

Mübarek Mahluk Efendi: Enis Cevdet

Osmanlı Devrinde Geçen Bir Uzaylı Hikâyesi: “Mübarek Mahluk Efendi”