in

Dune Filmleri Üçleme Olabilir: Denis Villeneuve Serinin Geleceğini Konuştu

Dune 3 film sürecek bir sinema serisi hâline gelebilir. Denis Villeneuve, üçüncü bölüm için The Messiah of Dune kitabını uyarlamak istiyor.

Dune
- Reklam -
- Reklam -

Dune 3 film sürecek bir sinema serisi olabilir. Yönetmen Denis Villeneuve yapımın geleceği hakkında konuştu.

Frank Herbert imzalı ünlü bilimkurgu kitabı, daha önce David Lynch tarafından 1984 yılında beyaz perdeye taşınmıştı. Öncesinde ise 1970’lere Alejandro Jodorowsky, bu iddialı eser için ön hazırlığa başlamış ancak bir türlü projeyi hayata geçirememişti. Hatta bu konu hakkında Jodorowsky’s Dune adlı, çekilmemiş bir filmin çekilememe hikâyesinin işlendiği bir belgesel de hazırlanmıştı.

Yıllar geçtikçe teknolojinin sinema üzerindeki imkânları da giderek gelişmeyi sürdürdü. Zorlu yapım için bu defa kameranın arkasına geçen kişi ise Arrival, Blade Runner 2049 ve Sicario gibi yapımlarla kanıtlayan Denis Villeneuve oldu.

- Reklam -

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ilk filmin vizyon tarihi ciddi ertelemelere maruz kaldı. Ancak nihayet hasret sona eriyor. Dune bu sonbaharda izleyicinin karşısına çıkıyor. Villeneuve de serinin geleceği hakkında hayranları heyecanlandırmaya devam ediyor.

İlk Film Gişede Başarılı Olursa Dune 3 Film Sürecek Bir Seriye Dönüşebilir

712 sayfalık ilk kitabı ikiye bölen yönetmen, ilk filmin gişede ciddi bir sıkıntı yaşamazsa devam hikâyesinin zaten yolda olduğunu önceden açıklamıştı. Şimdi ise 3. film hakkındaki gelecek planlarını anlattı.

Frank Herbert’ün orijinal kitapları esasında oldukça kapsamlı bir seri. 1965’te yayımlanan ilk kitabın ardından Dune Messiah, Children of Dune, God Emperor of Dune, Heretic of Dune, Chapterhouse, Hunters of Dune ve Sandworms of Dune ile macera devam etti. Ayrıca öncesi ve sonrası hakkında da çeşitli kitaplar bulunuyor. Hâl böyle olunca da yapımcılar bu geniş kaynaktan bolca yararlanmak istiyor.

Denis Villeneuve, Dune hbo max dijital

Hatta bu uğurda ilk adım HBO Max ekranlarına gelecek Dune: The Sisterhood adlı spin-off dizisi olmuştu.

Villeneuve verdiği son demeçlerde, Dune’un film dünyasındaki geleceğini aktardı. İkinci filmin, Zendaya’nın hayat verdiği Chani karakterine odaklanacağını daha önceden ifade etmişti. Usta yönetmen üçüncü film için ise The Messiah of Dune kitabını uyarlamak istediğini söyledi.

“Dune’un olağanüstü bir filmini çekebileceğimiz bir devam romanı var: The Messiah of Dune. Ben her zaman bir üçlemenin yapılabileceğini düşündüm. Olup olmayacağını elbette daha sonra göreceğiz. Bu yıllar sürecek bir çalışma. Bundan daha ilerisine gitmeyi düşünemiyorum.”

- Reklam -

Warner Bros. Dune Filmine Güveniyor

Villeneuve aynı zamanda Warner Bros.’un projeye duyduğu güvenden de bahsetti.

“Geçen on yıllık dönemlar içinde bu eseri uyarlamanın imkânsız bir görev olduğunu işittik. Bana kalırsa stüdyonun aklının ucunda bu görüş hâlâ var. İlk olarak bunun güzel ve popüler bir film olabileceğini kanıtlamak gerekiyordu ve sanırım bunu yaptım. Warner Bros. ve Legendary tamamen projenin arkasındalar. Part Two’nun gelmemesi için gişede gerçekten berbat bir sonuç alınması gerektiği düşünülüyor. Filmi sevip onunla gurur duyuyorlar. Bu yüzden serinin devam etmesini istiyorlar. Bu konuda ben de çok iyimserim.”

Başarılı yönetmen bununla birlikte kitapta olan ancak filmde olmayan detaylardan da söz açtı. Buna göre Baron Vladimir Harkonnen’in yeğeni Feyd-Rathua Harkonnen ilk filmde yer almayacak.

dune afiş

Oyuncu kadrosunda Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, David Dastmalchian, Jason Momoa, Dave Bautista, Oscar Isaac ve Javier Bardem gibi isimlerin yer aldığı yapım Türkiye’de 15 Ekim 2021 tarihinde vizyona girecek. Ek olarak Villeneuve’ün, filmin televizyonda değil de beyaz perdede izlenmesi gerektiğine dair açıklamaları da geçen günlerde gündeme taşınmıştı.

Siz bu açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Collider

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

    Bu adam bu efsaneyi star wars gibi gösterişli bol efektli bol aksiyonlu ancak içi boş olarak çekmiş anlaşılan.Ancak sağlam gişeyi ancak rüyasında görür.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Üç Cisim Problemi Dizisi Yönetmen

Üç Cisim Problemi Dizisi Yönetmenini Buldu

Spider-Man: No Way Home Fragmanı

Spider-Man: No Way Home Fragmanı Sızdırıldı: Yeni Örümcek Adam Filmi Çoklu Evrenlere Giriyor