in ,

Dune Fragmanı: Denis Villeneuve ile Bilimkurgu Senfonisi

Dune fragmanı yayınlandı. Denis Villeneuve’ün yönetmenliğini üstlendiği, oyuncu kadrosu yıldızlar geçidine benzeyen bilimkurgu klasiği perdeye bir adım daha yaklaştı.

dune fragmanı
- Reklam -
- Reklam -

Uzun süredir beklenen Dune fragmanı nihayet yayınlandı. Frank Herbert’ün meşhur bilimkurgu klasiğinden uyarlanan film, Denis Villeneuve yönetmenliğinde beyaz perdeye geliyor.

Duyurulduğu ilk andan bu yana hayranlarının merakla beklediği Dune filminin ilk fragmanı sonunda yayınlandı. Geçen aylarda fotoğrafları paylaşılan ve birkaç ay sonra beyaz perdeye gelecek olan Dune, yayınlanan ilk fragmanı ile sonunda nasıl bir uyarlama olacağını kanlı canlı gösterdi.

Gerek yönetmenin geçmiş yapımları (Blade Runner 2049, Arrival, Sicario ve Incendies), gerekse film için şimdiye kadar alınan kararlar göz önüne alındığında hayranların heyecanını saklayamaması oldukça normal bir durum. İlk olarak filmin romanlara sadık kalacağının açıklanması, ardından Hans Zimmer’ın filmin müziklerini yapmak için yıllar sonra ilk defa Christopher Nolan ile olan ortaklığını bozması ve tercihini Dune’dan yana kullanması ve hatta filmde yer alacak kum solucanlarının neredeyse bir yılda tasarlanması gibi detaylar; bu heyecanın nedenini az çok anlaşılır kılabilir. Tüm bunlara yönetmenin geçmiş yapımları ve kitaplara olan ilgisini de katınca ortaya iyi bir yapımın çıkmama ihtimali kulağa imkansız gibi geliyor.

- Reklam -

dune Timothée Chalamet

Frank Herbert’ün ilk olarak 1965 yılında yayınlanan aynı adlı romanı için daha önce yapılan denemeler göz önüne alındığında; yeni yayınlanan fragmanla birlikte nihayet iyi bir eser ortaya çıkacak gibi gözüküyor. Seri daha önce 1984 yılında David Lynch tarafından perdeye uyarlanmıştı.

Sözü daha fazla uzatmadan, hemen aşağıda yayınlanan ilk fragmana birlikte göz atalım.

Dune Fragmanı Türkçe Altyazılı | İZLE

YouTube video

Denis Villeneuve, yönetmenliğini üstlendiği filmin senaryosunu da kaleme alıyor. Senaryo ekibinde Jon Spaihts ve Eric Roth de yer alıyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncuları arasında ise  Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Jason Momoa, Zendaya, Dave Bautista, Josh Brolin, Oscar Isaac, Stellan Skarsgård ve Javier Bardem gibi isimler bulunuyor.

- Reklam -

Bu yıldızlar geçidi gibi gözüken listenin başrol performansları arasında Paul’ün babası Duke Leto Atreides rolünde Oscar Isaac, Paul’un annesi Leydi Jessica rolünde Rebecca Ferguson, Paul’ün sevdiği Chani rolünde Zendaya ve Paul’ün akıl hocaları Gurney Halleck ve Duncan Idaho rollerinde Josh Brolin ve Jason Momoa yer alıyor.

dune fragman logo

Koronavirüs vakaları iyice artıp da sinemalar kapanmadığı sürece Dune filmi, 18 Aralık 2020 tarihinde vizyona girecek.

Dune: The Sisterhood dizisi için de hazırlıkların başladığını ve ayrıca House Atreides için de bir çizgi roman projesinin yolda olduğunu hatırlatalım.

Yayınlanan Dune fragmanı hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce Villeneuve iyi bir iş çıkartabilecek mi? İlk izlenimlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

*  * *

* Detaylı Dune Analizi: İyi Bilimkurgu İyi Edebiyattır

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Fragman oldukça güzel.

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Fragman etkileyici görünüyor. Muhtemelen sinemada daha güzel görünür. :slight_smile:

 3. Avatar for fascinate fascinate dedi ki:

  Son yıllarda en sevdiğim filmleri bu yönetmen çekiyor ama bu fragmanı çok steril buldum. Dune filminin endüstriyel atmosferde,retro tarzda olmasını beklerdim. David Lynch’in tasarladığı Dune evrenini çoğunluğun aksine başarılı buluyorum. Lynch’in solucanları, fragmandaki cgi solucandan çok daha gerçekçi duruyor. Ayrıca Baron Harkonnen gibi absürdizmin sınırlarını zorlayan bir karakteri muhtemelen yeni filmde göremeyeceğiz yani tabi ki filmde olacak ama çok daha şematik bir biçimde bilindik bir kötü adam olarak yer alacak. Çünkü hiç kimse kötü karakter yaratmada David Lynch’le yarışamaz. Umarım 2-3 filmlik bir seri olur da Lynch’in yaşadığı senaryo problemlerini Villeneuve yaşamaz.

 4. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

  Biraz fazla Hollywodvari olmuş.Romanda bolca işlenen dini felsefi alt metin yüzeysel olacak gibi.Rahibe romanın aksine gelecek hakkında kahin gibi bilgi veriyor ve sanki Paul yanlısı gibi konuşuyor.Oysa aslında onun gelecekte olacak halinden korkan ve bunu önlemeye çalışan biri.

  Denis Villenevue önceki filmi Blade Runner 2049 gişede batınca bu sefer aksiyona ağırlık verip romanı okumayan izleyici için Star Wars vari bir film çekmiş anlaşılan.

 5. Avatar for Dvne Dvne dedi ki:

  Yahu böyle yazınca adım Villeneuve fanboya çıkacak ama ön yargı görünce dayanamıyorum, kusura bakmayın.

  Yalnızca fragmanı izleyerek nasıl bu kanıya varabiliyorsunuz? Ne zamandan beri fragmanlarda dini felsefi alt metin ariyoruz?

  Bu sahnenin nasıl tam olarak romanın aksine olduğunu açıklayabilir misin?

  Çünkü benim bildiğim Rahibe Analar kahindir, çok fazla baharat tüketirler. Ve mutlak amaçları Kwisatz Haderach üretmek. Karşısında potansiyel bir kwisatch haderach görüyor, ama emin değil. Bu noktada hala Paul’u kendi emelleri için kullanmak ve yetiştirmek istiyor. O dediğin Paul’u kontrol edemeyeceğini anladıktan sonra oluyor. Gom Jabbar sahnesi kitaba olabildiğince sadık, diyalogun çoğu birebir aynı.
  “Hoşçakal genç insan, umarım yaşarsın.”

  Blade Runner 2049 un çıkış fragmanını bir daha izlemenizi tavsiye ederim. Film ile fragmanın tonunun ne kadar fark ettiğini göreceksiniz.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

İllet - Serdar Yıldız

İllet: Serdar Yıldız’dan Bir Salgın Romanı

Şarap Tanrısı Dionysos Maskesi Balıkesir

Şarap Tanrısı Dionysos Maskesi Balıkesir’deki Daskileion Antik Kenti’nde Bulundu