in

Dune Filminde Göreceğimiz Kum Solucanları Bir Yılda Tasarlandı

Dune yönetmeni Dennis Villeneuve, filmde önemli bir yeri olan Kum Solucanlarının tasarım süreci hakkında konuştu.

dune kum solucanları

Frank Herbert’ün bilimkurgu klasiği eseri Dune yakın zamanda sinemalarda boy göstermeye hazırlanıyor. Daha önce hem televizyon hem de sinema için çok defa uyarlanan eser, kitapların edebiyat dünyasında yarattığı etkiyi ekranlara taşımakta başarılı olamamıştı. Denis Villeneuve bu iş için doğru adam olduğunu gösteren açıklamalarda bulundu. Usta yönetmen Arrakis’in geçim kaynağı, Tanrı’sı ve en büyük düşmanı olan Kum Solucanları’nı tasarlama işine tam bir yıl ayırmış!

Kum Solucanları Atreides hanesinin mülkü Arrakis çöl gezegeninin bir numaralı özelliği. Dune evreninde ulaşımdan büyüye pek çok kullanım alanı olan Baharat’ı üreten ve koruyan yaratıklar. Baharat’ı edinmesi de Kum Solucanları’yla cebelleşmek manasına geldiği için bir hayli riskli. Denis Villeneuve Empire dergisine verdiği röportajda filmde göreceğimiz Solucanlar hakkında konuştu.

“Derisinin yapısından ağzının açılış şekline, kumda nasıl yemek bulduğuna kadar her konuda tartıştık. Böyle bir yaratığı mümkün kılacak detayları uzun uzun konuştuk. Tasarımını ve tarih öncesinden gelen bir yaratık olduğunu hissettirecek en mükemmel şekli vermek için bir yıl kadar çalıştık.”

dune film

Villeneuve’den önce 1984’te David Lynch Dune’u sinemaya uyarlamıştı. Lynch dönemin teknolojisi sebebiyle Solucanları’nı CGI şeklinde değil pratik efektlerle filme yedirmişti. E.T. filminin uzaylısını yapan ekiple anlaşan Lynch’e bu proje iki milyon dolara mal olsa da Solucanlar ve genel olarak efektler filmin en zayıf noktalarından birisi olarak görüldü.

Dune Çekimleri Aktörler İçin Zorlu Geçmiş

Villeneuve filmin olabildiğince iyi gözükmesi için seti Ürdün’de kurdu ve CGI olmama imkanı olan her şeyi kamera önünde yapıyor. Filmin Paul Atreides’i Timothee Chalamet Villeneuve’nin çekimi zorlaştıran teknikleriyle ilgili şunları söyledi:

“Gecenin ikisinde odamdan çıkıp dışarının 40 derece falan olduğunu hatırlıyorum. Çekim sırasında bazen 50 dereceleri görüyorduk. Tam derecesini hatırlayamıyorum ama bir sınır da vardı, belli bir sıcaklıktan sonra çalışmamız yasaktı. O yasağın altında olsak bile damıtıcı giysilerin içerisinde 50 derecede çekim yapmak kesinlikle insanı tüketiyordu.”

dune kum solucanları Sandworms

Denis Villeneuve’nin yönetip Timothée Chalamet’in başrolünü oynadığı Dune filmi şu anki plana göre 18 Aralık 2020‘de vizyona girecek. Henüz bir erteleme söz konusu değil.

Villeneuve’nin çekimdeki ısrarcı tavrı sizi etkiledi mi? Film için beklentileriniz ne durumda? Kayıp Rıhtım Forum’da tartışalım.


* Dune Yönetmeni: “Paul Atreides, The Godfather’daki Michael Corleone Gibi”

Kaynak: Indie Wire

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Edward Edward dedi ki:

    Fragman gelsin artık :mage:

  2. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Çok uzun süre görünmüyor diye hatırlıyorum bu solucanları, neden 1 sene ??

  3. Avatar for erce erce dedi ki:

    Bunlar da bizi yiyor artik. Fil hortumunun ucuna klasik H.R Giger tasarimi olan worm basini oturtturmuşlar…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Mandalorian 3. Sezon Dengar

The Mandalorian 3. Sezon Dengar Karakterini Geri Getirebilir

batman batmobile belgesel

Batmobile Belgeseli Ücretsiz Olarak Yayında