in

Dune Yorumları Geldi: Çöl Gezegeni’nden İlk Eleştiriler Epik Bir Uyarlamayı İşaret Ediyor

Dune filmi için yorumlar gelmeye başladı. Dünya prömiyerini 78. Venedik Film Festivali’nde yapan Çöl Gezegeni’ne genel bakış olumlu olsa da bazı olumsuz eleştiriler de var.

Dune

Dune yorumları gelmeye başladı. İlk gösterimi 78. Venedik Film Festivali’nde yapılan macera için eleştirmenler şimdiden bu epik uyarlamaya hayran kaldılar. İlk Dune eleştirileri, filmi heyecanla bekleyen hayranların daha da sabırsızlanmasına sebep olacak türden.

Frank Herbert imzalı ünlü bilimkurgu destanının aynı adlı uyarlaması olan Denis Villeneuve yapımı gün geçtikçe yaklaşıyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle erteleme alan yapım, nihayet ilk gösterimini 78. Venedik Film Festivali etkinliği ile yaptı. Filmi ilk defa izleyen şanslı kesim, yaptıkları yorumlar ile beklentileri daha da yükseltti.

[Kayıp Rıhtım’da yayınlanan inceleme yazısını BURAYA tıklayarak okuyabilirsiniz.]

Beklenen macerayla ilgili her ne kadar olumlu yorumlar ön plana çıksa da, hayal kırıklığı olarak tanımlayanlar ve eksik olduğunu düşünenler de vardı. Genel kanı, sonraki filmin çok daha fazla şey içereceği yönünde. Oyuncu kadrosunda Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, David Dastmalchian, Jason Momoa, Dave Bautista, Oscar Isaac ve Javier Bardem gibi isimlerin yer aldığı yapımla ilgili ilk yorumlar karşınızda.

İşte İlk Dune Yorumları – Eleştiriler

Dune Yorumları

“Psikodelik Bir Performans Sanatı” – Leah Greenblatt, Entertainment Weekley

“Villeneuve bu hikâyeyi öyle muhteşem şekilde hayata geçirmiş ki; bu sene ya da önümüzdeki herhangi bir senede, bir karakterin diğerinden bardak uzatmasını istediği sahneyi psikodelik bir performans sanatı haline getiren başka bir film çıkmayacak. Çoğu zaman bu filmin ağırlıklı olarak tüm öyküsünün başını anlattığını unutmanıza ve başı ya da sonu olmayan, durmaksızın genişleyen bir hikâyeyi izliyormuşsunuz gibi hissetmenize sebep oluyor.”

“Uzay Gemisi Sürüleri, İstilacı Böcekler Gibi” – Clarisse Loughrey, The Independent

“Villeneuve, Paul’un kaderinin korkunç ve boğucu ağırlığının Dune’un her karesine bulaşmasına izin veriyor; anavatanı Caladan’ın steril, sessiz paletinden Arrakis’in altın benekli pusuna kadar. Figürler uçsuz bucaksız manzaralar arasında gezinirken, minyatür uzay gemisi sürüleri istilacı böcekler gibi toplanıyor. Bu karakterlerde, uğursuzlukla yutulamayacak kadar zeki bir oyuncu kadrosu tarafından desteklenen bir kırılganlık var.”

“Büyük Film Yapmanın Tuzakları”- David Ehrlich, IndieWire

“Villeneuve’ün hayranlık uyandıran vizyonunun tamamına rağmen, Frank Herbert’ün temel bilimkurgu eserinin neden bu destansı gösteriye layık olduğunu gözden kaçırıyor. Yönetmenin bile setlerin etrafını göremediği kadar büyük bir film yapmanın tuzaklarına güzel bir örnek.”

“Esas Yapıma Hazırlık” – David Rooney, The Hollywood Reporter

“Dune’un en büyük sorunu sadece ilk yarıyı sunması. İkinci film daha çekimlere başlamadı bile ve bu izlediklerimiz o esas yapıma bir hazırlık gibi hissettiriyor. Eğlenceye başlamadan önce bitirmemiz gereken ödevler gibi.”

“Serinin Dengesini Kaygan Kum Üzerine Kurmak” – Owen Gleiberman, Variety

“Dune solucanları, kum tepelerini, askeri yönünü ve ’çocuk kahraman gerçek gücünü öğreniyor’ hikâyesini bir yere kadar harika işliyor. Sonrasındaysa, filmin sunacağı yenilikler tükeniyor ve yorucu bir hal alıyor. İkinci film gelecek mi? İlki başarılı olursa, bu da kesin değil. Dev bir serinin dengesini kaygan kum üzerinde kurmak zor.”

dune inceleme

“Can Sıkıcı” – Alex Flood, NME

“2 saat 35 dakika sonra, Dune’un bir sonuca bağlanmaması en hafif tabiriyle can sıkıcı geliyor. Ortalama bir sinema izleyicisi, başka bir devam filmi için geri gelmeleri gerektiğini bile fark etmeyebilir. Üstelik Dune’un pazarlamasında bu izleyicilere yardımcı olacak çok az şey var. Bununla birlikte filmde sergilenen etkileyici performanslar, paranızın karşılığını fazlasıyla alacağınız anlamına gelir.”

“Mümkün Olan En İyi Uyarlama” – Michael Rougeau, Game Spot

“Villeneuve’ün Dune’u, bilimkurgunun en ikonik eserlerinden birinin mümkün olan en iyi uyarlamasıdır. Elli yılı aşkın süredir Herbert’ün ufuk açıcı romanında ilk sayfayı çevirdiğinizden beri beklediğiniz şey bu. Yetenekli film yapımcıları ve dudak uçuklatan oyuncu kadrosu bunun hakkını vermiş.”

“Hakkını Vermiş Bir Uyarlama” – Donald Clarke, The Irish Times

“Dune: Part One, tüm zarif saat çalışmasına rağmen ruhla bağlantılı pek bir şey sunamayan, güzel tasarlanmış bir makine gibi hissettiriyor. Tamamlanması için yeterli bütçe sağlanacak mı?”

Tüm Zamanların En İyisi

“Bazen tüm zamanların en harika yapımını gördüğünüzde anlarsınız… Ve #Dune benim için tüm zamanların en harika yapımıdır. Denis Villeneuve’ün başyapıtı, gösteri, ses ve hikâye anlatımının kapsamlı bir senfonisi gibi.”

Etkileyici Bir Sinematik Güzellik

“Dune, izlemesi nefes kesici, deneyimlemesi heyecan verici bir yapım. Damarlarınıza çokça heyecan pompalıyor. Rebecca Ferguson’un oyunculuğu her zamanki gibi etkileyici. Timothée Chalamet, bu kadar sakin bir aksiyon rolünde elinden gelenin en iyisini yapıyor. Kaos içinde geometrik zarafet.”

Üçleme olarak tasarlandığı zaten açıklanmış olan macera 15 Ekim 2021 tarihinde beyaz perde ile buluşacak. Filmin Türkiye vizyon tarihi ise 22 Ekim 2021.

İlk Dune yorumları hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce söylenenler kadar iyi bir film bizleri bekliyor mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Latestly

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Yine de bu kadar güzel yorumların gelmesi korkutmuyor değil. Ya beklediğim gibi olmazsa çekincesi. Umarım güzeldir. :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yaban Arıları Hakkında Keşif

Yaban Arılarının Bilinmeyen Bir Özelliği Keşfedildi

Shang-Chi incelemesi

Shang-Chi İncelemesi: Marvel Sinematik Evreni’ne Uzak Doğu Takviyesi