in

Elijah Wood: “Yeni ‘Yüzüklerin Efendisi’ Filmleri Sadece Para Kazanmak İçin Çekilmemeli”

Elijah Wood yeni “Yüzüklerin Efendisi” filmlerinin orijinalleri gibi aynı saygıyla çekilmesi ve sadece para kazanmak adına yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Elijah Wood, Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmleri İçin Endişeli
- Reklam -

Elijah Wood, yeni Yüzüklerin Efendisi filmleri hakkında konuştu. The Lord of the Rings üçlemesinin yıldızı, Warner Bros. Discovery’nin J.R.R. Tolkien’in orijinal romanlarına dayanan birden fazla yeni film geliştirme planları karşısında ‘şaşkınlığını’ ifade etti.

Warner Bros. Discovery, seriye yeni filmlerin geleceği duyurusunu geçen şubat ayında yaptı. Elijah Wood, Peter Jackson’ın dünya çapında neredeyse 3 milyar dolar hasılat elde eden ve sadece bugüne kadar yapılmış en iyi üçleme değil, sinemanın gelmiş geçmiş en büyük başarılarından biri olarak kabul edilen serisinde Hobbit Frodo Baggins’i canlandırdı. Bu başarı, üçüncü film olan Kralın Dönüşü’nün rekor sayılabilecek 11 Akademi Ödülü kazanmasıyla daha da pekişti.

GQ dergisine konuşan Wood, yeni filmlerin gelecek olmasının kendisini şaşırttığını ancak iyi olmasını umduğunu dile getirdi.

- Reklam -

“Büyülendim ve heyecanlandım. Umarım iyi olur. Şaşırdım. Neden şaşırdığımı bilmiyorum çünkü elbette daha fazla film olacaktı.”

Elijah Wood, Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmleri İçin Endişeli

Wood sözlerine devamla, Yüzüklerin Efendisi fikri mülkiyetinden daha fazla yararlanmak istemenin ana nedeninin ekonomik olduğunun farkında olduğunu açıkladı. Sonuçta, eğer yeni bir şeyler çekmeyi düşünmüyorsanız neden bir mülkün haklarına sahip olasınız ki? Bununla birlikte, Tolkien’in eserlerinin daha fazla uyarlanması söz konusu olduğunda yaratıcılığın kapitalizmin önüne geçebileceğine dair belki de ümitsiz bir umudu dile getirdi.

Elijah Wood: “Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmleri Çalışanları Tolkien’in Mirasına Saygılı Olmalı”

Yeni filmlerin arkasındaki asıl nedenin para kazanmak için olduğunu bilerek şunları söyledi:

“Açıkçası bunun özünde çok para kazanma arzusu yatıyor. Bir grup yöneticinin ‘Hadi gerçekten harika bir sanat yapalım,’ demesi değil. Yine de kimseyi suçlamıyorum, çünkü elbette bu bir ticaret. Ancak büyük sanat ticaretten doğabilir. Yani bu iki şey birbirini dışlayan şeyler değil.

- Reklam -

Peter Jackson’ın filmleri bu kitaplara olan tutkusundan ve onların gerçekleştiğini görme isteğinden doğdu. Umarım bundan sonraki filmlerde de her şeyi ileriye götürecek olan şey bu olur. Umarım ne zaman bir senarist ve film yapımcısı işe alsalar, özünde aynı motive edici faktör vardır. Yani Tolkien’in materyaline saygılı olma ve onu keşfetme hevesiyle çalışırlar.”

Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmleri

Warner Bros Discovery’nin Yüzüklerin Efendisi filmleri hakkında şu ana kadar doğruladığı tek şey, “J. R. R. Tolkien’in eserlerine dayanan birden fazla film” olacağı. Ancak bunların Jackson filmlerinin yeniden uyarlamaları mı yoksa devam filmleri mi olacağı konusunda daha fazla bilgi verilmedi. Elijah Wood’un endişelerinin ne derece doğru olduğu ilerleyen zamanlarda belli olacak.

Sizler yeni uyarlamaların ne yönde ilerleyeceğini düşünüyorsunuz? Elijah Wood ile benzer endişeleri taşıyor musunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Collider

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

    Aynı olayları anlatacaksa bence de gereksiz. Çekilecekse başka çağlarda geçen olayları konu edinmeli. Örneğin Silmarillion’dan bir üçleme güzel olur.

  2. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

    Bana kalırsa yüzlerce/binlerce yıllık peryotta geçen hiçbir eser uyarlanmamalı. Bu uzunluk/genişlikte bir lore’un uyarlanmasının sıkıntı olmasını geçtim, uyarlayanların derdi üzüm yemek değil bağcı dövmek oluyor zira.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Super Mario Bros. Movie Gişe

Yeni “Süper Mario” Filmi Gişede Rekor Kırdı: Tüm Zamanların En Çok Hasılat Elde Eden Oyun Uyarlaması

Pompeii Herculaneum Vezuv Yanardagi

2.000 Yıl Önce Vezüv Yanardağı’nın Yok Ettiği Pompeii’nin Komşu Kentinde Bazı Cesetlerin ‘Buharlaştığı’ Ortaya Çıktı