in ,

Game of Thrones Aktörü Max von Sydow Aramızdan Ayrıldı

Game of Thrones dizisinin Üç Gözlü Kuzgun’u İsveçli aktör Max von Sydow aramızdan ayrıldı. Sydow bir ömürlük kariyerine 200’e yakın yapım sığdırdı.

Max von Sydow Game of Thrones

Bugüne kadar neredeyse 200 yapımda boy gösteren usta oyuncu Max von Sydow, 90 yaşında aramızdan ayrıldı. Son yıllarda kendisini Game of Thrones dizisindeki Üç Gözlü Kuzgun rolüyle de hatırlıyoruz.

Kült korku filmi 1973 tarihli The Exorcist (Şeytan) filminde Father Merrin olarak adından söz ettiren İsveçli oyuncu hayatını kaybetti. Aktörün temsilcisi Jean Diamond, ölüm haberini doğruladı.

İsveç’in Lund kasabasında 1929 yılında dünyaya gelen Max von Sydow, 2002 yılında Fransız vatandaşlığına geçmişti.

Max von Sydow The Exorcist

İlk defa 1949 yılında Bara en mor filmiyle beyaz perdede görülen aktör, İsveç’in ünlü yönetmenlerinden Ingmar Bergman’ın 1957 tarihli Yedinci Mühür filminde de Antonius Block rolüyle sinema tarihine adını yazdırmıştı. Sydow, toplamda 7 Bergman filmine oynayarak kariyerine birbirinden kıymetli yapımlar kazandırdı.

Game of Thrones Dizisinin Üç Gözlü Karga’sı Max von Sydow, Star Wars: The Force Awakens’ta da Boy Gösterdi

Max von Sydow neredeyse 70 yılı bulan oyunculuk kariyerinde birbirinden değerli yapımlarla karşımıza çıktı.

2000 sonrası işlerine bakacak olursak Steven Spielberg’ün Minority Report filmi bunlardan birisi. Azınlık Raporu’nda Sydow’u Lamar Burgess karakteri ile tanımıştık.

2009’da The Tudors dizisinde Karninal Von Waldburg, 2009’da Solomon Kane’de Josiah Kane, 2010’da Shutter Island’da Doktor Naehring, 2015 yılında Star Wars: The Force Awakens’ta Lor San Tekka olarak izleyici ile buluştu. 2014 yılında meşhur animasyon dizisi The Simpsons’ta Klaus Ziegler karakterini seslendirdi.

2016 yılında Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinde üç bölümde karşımıza çıkar: Home, Oathbreaker ve The Door. Üç Gözlü Karga (Three-Eyed Raven) olarak Bran Stark ile olan iletişimiyle bildiğimiz aktör; bu dizide 87 yaşındaydı.

Max von Sydow Game of Thrones

Son olarak 2018’de Thomas Vinterberg’ün Kursk filminde ve şu sıralar post prodüksiyon sürecinde olan Echoes of the Past’ta görev alan Max von Sydow; bir ömürde yaşadığı oyunculuk kariyerini işte böylece noktalamış oluyor.

1989 yılında Pelle erobreren’daki rolüyle 2012’de ise Extremely Loud & Incredibly ile Oscar’a aday gösterildi. Toplamda 27 ödül aldı, 25 adaylık kazandı. Martin Scorsese, Steven Spielberg, Sydney Pollack, Woody Allen, John Huston, Ridley Scott ve William Friedkin gibi usta yönetmenlerle çalışma fırsatı buldu.

Max von Sydow 70 yıllık sanat kariyerini işte böyle tamamladı.

Sanatçıya dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: NBC News

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Dvne Dvne dedi ki:

    Başlık hayli komik olmuş.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Madeline Miller - Akhilleus'un Şarkısı

Madeline Miller’ın Ödüllü Kitabı Akhilleus’un Şarkısı Raflarda

Asterix Corona Virüsü

Asterix Çizgi Romanı Corona Virüsü’nü Konuk Etmiş