George Lucas, Star Wars IX’un Senaryosuna Danışmanlık Etmiş

J.J. Abrams, Star Wars IX: The Rise of Skywalker'ın senaryosunu yazarken George Lucas'tan yardım aldıklarını açıkladı.

Star Wars Episode IX: The Rise of Skywalker’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk fragmanı filmin hayranları tarafından karışık tepkilerle karşılandı. Kimileri filmi daha da heyecanla beklerken kimileriyse gördüklerinden o kadar da memnun olmadı. Bununla birlikte videoda herkesin dikkatini çeken çok önemli bir nokta vardı: Son saniyelerde duyduğumuz kahkaha. Yani Palpatine‘in kahkahası… Ve görünüşe göre bunu George Lucas‘a borçlu olabiliriz.

Ünlü yönetmen J.J. Abrams, dün verdiği bir röportajda Episode IX’u çekerken oldukça zorlandıklarını belirtmiş. Çünkü, sizin de bildiğiniz gibi, bu filmle birlikte 9 bölümlük Skywalker destanı da sona erecek. Dolayısıyla “daha büyük resmi” görebilmek ve seriye uygun bir son çekebilmek için George Lucas‘a danışmışlar.

“Bu filmi çekmenin çok çok özel bir zorluğu vardı. Çünkü sekiz filmi ele almamız ve üç üçlemeye uygun bir son çekmemiz gerekiyordu. Bu yüzden büyük resmi görmeliydik. Bu konuyu aramızda tartıştık ve senaryoyu yazmadan önce George Lucas’la buluştuk. Hikâyenin devasalığına bakıp bunu en iyi şekilde nasıl sonlandırabileceğimizi bulmalıydık.”

Ancak Abrams hemen ardından şu sözleri de eklemiş:

“Yine de filmin kendi başına ayakta durabilmesi, kendi başına izlenebilmesi gerekiyordu. Şaşırtıcı ve eğlenceli olmalıydı, bunu anlamalısınız.”

Yani George Lucas’ın tavsiyelerini ne kadar dinlediğini tam olarak bilemiyoruz. Öte yandan Palpatine‘i filme ekleme ve kendisine münasip bir son verme fikri Lucas’a ait olabilir pekâlâ. İlk üçlemede Darth Vader’ın karanlık efendisi olarak karşımıza çıkan Palpatine, ikinci üçlemede de köken hikâyesiyle filmlerde yer almıştı. Biz de böylece imparatorluğun nasıl karanlık tarafa geçtiğini izleme şansı bulmuştuk. Skywalker ailesinin hikâyesi sona ererken Palpatine’in de işin içinde olması güzel olabilir. En azından karaktere can veren Ian McDiarmid‘in heyecanlı olduğu kesin…

Star Wars Episode IX: The Rise of Skywalker, 20 Aralık‘ta gösterime girecek.

GÖZ ATIN  Star Wars Hayranı Profesör Üniversitenin Gözlemevini R2-D2'ya Çevirdi

Son Savaş
Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

George Lucas, Star Wars IX’un Senaryosuna Danışmanlık Etmiş için 12 yorum

 1. Ishamael dedi ki:

  Yalnız başlık şöyle bir his vermiyor mu:


 2. Haberi okuyunca aklıma Lucas’ın “beyaz köle tacirleriyle anlaştım” demeci geldi. Alt başlık olarak:

  “Evladını Beyaz Köle Tacirlerine Satan Baba, Çocuğunun Üstü Başını Kontrol Etmek İçin Ziyarete Gitti.”

  Eklemesi yapılsa tuhaf kaçmaz :sweat_smile:

  J. J. Abrams’a gelirsem. Seyirciyi nasıl coşturacağını biliyor. Seyircinin önüne konan işi tükettiği süre zarfınca etkilenmesine çok önem veriyor. Lakin Lucas gibi hikâyenin arkasını doldurmaya, film bittikten sonra da seyircinin kafasını meşgul etmeye yönelik seyler koymada zayıf. Kastım, cevaplanmamış sorular ya da seyircinin çözmesi beklenen bulmacalar gibi gizemler değil. Hani ilk üçlemedeki gibi koca bir dünyaya adım atıp doğru yolda ilerlemeye çalışma, hikâyesi gibi. Ya da ikinci üçlemedeki gibi doğru yolda yürümeye çalışırken nasıl yanlış yola sapılır, hikâyesi gibi.

  Tamam, Lucas bunu yaparken bazı fanları küstürecek tercihlerde bulunmuştu. Fakat bazılarını küstürmek adına anlatmaya değer bulduğu hikâye için risk almıştı.

  Abrams’ın temel sorunu, seyirci kaybetmemek için o tür riskleri alamamasında gizliymiş gibime geliyor. Seyirciyi, belli süreliğine büyülemek ile tanınan süre bittikten sonra da büyülemeye devam etmek arasındaki dengede, ilkinden vazgeçemediği için ikincinin ister istemez elinden kayıp gitmesine izin veriyor sanki.

  Abrams kötü yönetmen değil. Sinema diline hakim. Fakat unutulmaz filmler yapmak isterken, işin sadece zanaati üzerinden gitmeye çalışması yeterli değil.

  @mit,

  Eskiden köleciler şartlar uygun olursa, beyazları da köle yapıp satabiliyorlarmış. Yani ben öyle biliyorum. Artık Disney’i sömürücü bulduğundan mı, öyle bir ifade kullandı yoksa daha başka fena şeylere mi işaret etti, kestirilemiyor :man_shrugging:

  Lucas Disney’e seriyi sattıktan sonra, gazeteci Charlie Rose’un programına konuk olmuştu. Görüşme sırasında ne hissettiği sorulduğunda o tabiri kullanarak, kendisi için durumu özetlemişti.

  Star Wars’tan da bıkmış ama yaptığına da içten içe pişman… Öyle tuhaf bir durum.

  Tabii Disney satışı ve sonrasında kullandığı tabiri, fanlardan aldığı bir intikam olarak yorumlayan da var :sweat_smile:

  Öyle veya böyle Star Wars bir şekilde devam ettiriliyor işte :man_shrugging:


 3. Lucas bir röportajında diyor. Star Wars’ı beyaz köle tacirlerine (White salvers) sattım diyor. Tam olarak dile getirmese de hayranlardan intikam aldığını ima ediyor bence. Prequellerden sonra adama demediklerini bırakmadılar. Edilebilecek en ağır hakaretlere maruz kaldı ve demek öyle deyip sattı.

  Röportajın ilgili kısmı:

  Röportajın tamamı:

  Edit: @Bay_Karamsar çok güzel açıklamış, yazdıktan sonra gördüm.

  Aslında burada sorun Abrams değil bence Disney. Tamamen Abrams’da bitse iş bundan çok daha iyi iyi filmler izlerdik bence. The Force Awakens çok fazla değişmezdi belki ama The Last Jedi’de daha Luke’u ruhuna sadık bir film izlerdik ve filmde saçma sapan üstsüz sahneler falan görmezdik gibi geliyor. Ama disney çatısı altında bunu yapamazsınız. Disney bu kadar para yatırdığı bir iş için bir analiz hazırlar herkesin izleyeceği bir film yapmaya uğraşır.
  Dün A Space Odyssey izledim mesela, ayn filmi disney çekse ne olur? Film çok uzun deyip kırpılır. Kesinlikle o müzikler kullanılmaz ve onaylı bestelenen müzikler kullanılır. Başta 20 dk maymun izliyoruz, evrim karşıtları rahatsız olmasın diye onlar mağara adamına çevrilir, filmin sonu çok anlaşılmaz deyip daha basşte indirgenir ve sonunda adam normal hayatına geri döner, ve en önemlisi adamlar aralarında devamlı konuşur her şeyi açıklarlar. Bu şekilde iyi film yapamazsınız. İyi filmi de genelde çok az kişi izler.


George Lucas, Star Wars IX’un Senaryosuna Danışmanlık Etmiş

J.J. Abrams, Star Wars IX: The Rise of Skywalker’ın senaryosunu yazarken George Lucas’tan yardım aldıklarını açıkladı.

Başa dönün