in ,

Guillermo del Toro, Yapay Zekâ Sanatı Hakkında Konuştu: “Hayatın Kendisine Hakaret”

Guillermo del Toro yapay zekâ tarafından oluşturulan görsel eserleri eleştirdi. Ünlü yönetmen bunun hayatın kendisine hakaret olduğunu söylüyor.

Guillermo Del Toro Yapay Zeka Sanat
- Reklam -
- Reklam -

Guillermo del Toro yapay zekâ ile hazırlanan görsel tasarımlara karşı protestoları haklı buluyor. Yakın zamanda Netflix’te yayınlanan stop-motion Pinokyo filmi ile gündeme gelen sanatçı konuya dair görüşlerini dile getirdi.

Yapay zekâ son zamanların en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Geçen aylarda bir kullanıcı metin ve görsellerinin tamamen yapay zekâ tarafından oluşturulduğu bir çizgi romanı okurlar ile buluşturmuştu. Ancak çizgi roman sektörü yapay zekâ eserlerinin bu şekilde kullanılmasından rahatsız. Birçok çizgi roman sanatçısı ve editörü bu eserlerin gerçek bir sanat eseri olarak kullanılamayacağını söylüyor. Buna ek olarak yayın kuruluşları da çizerleri yapay zekâya karşı destekliyor.

Sektöre bir destek de Hollywood’un ünlü yönetmeni Guillermo del Toro‘dan geldi. Pan’s Labyrinth, The Shape of Water ve Hellboy ile tanınan Oscarlı yönetmen; yapay zekânın güncel kullanımına dair fikirlerinden bahsetti.

- Reklam -

Guillermo del Toro Yapay Zekâ ve Sanat Üzerine Konuştu

Decider’a verdiği demeçte Pinokyo filminin yapım aşamasından bahseden yönetmen konuya ilişkin şunları aktardı:

“Bana kalırsa sanat, ruhun yansımasıdır. En iyi anda etrafınızdaki her şeyi sarıp sarmalar. Dolayısıyla ben, insanlar tarafından yapılan sanatı seviyorum ve tüketiyorum. Bütün olay bu aslında. Makineler tarafından yapılan çizimler ve anlamsal çıkarımlarla ilgilenmiyorum.

“Bu durum (Hayao) Miyazaki’nin de dediği gibi hayatın kendisine başlı başına bir hakarettir.”

Miyazaki bu ifadeleri 2016 yılında çekilen Never-Ending Man: Hayao Miyazaki filminde yapay zekâ ile oluşturulan zombi benzeri bir yaratığa karşı söylemişti. Ünlü çizer, yaratığın ekrana yansıtılan acısının oldukça yapmacık olduğunu ve insanların oluşturdukları sanatı yapay zekâ ile karşılaştırarak “kendilerine olan inancını yavaş yavaş kaybettiğini” de sözlerine eklemişti.

Guillermo Del Toro, Yapay Zeka Sanatı

- Reklam -

Del Toro, Yapay Zekâ Eleştirilerinde Yalnız Değil

Yönetmen, konuşmasında başarılı illüstratör Dave McKean ile yaptıkları bir sohbetten de bahsetti. Del Toro, McKean’in yapay zekâ ile ilgili en büyük umudunun bu programların herhangi bir şey çizememesi olduğunu aktarıyor:

“YZ sadece bilgiyi yorumluyor ama çizemiyor. Bir duyguyu ya da çehreyi ya da insan yüzünün yumuşaklığını hiçbir zaman yakalayamayacak.”

Guillermo Del Toro Sanat

Guillermo del Toro’nun son filmi Pinokyo eleştirmenlerden yüksek notlar almayı başardı. Ünlü yönetmenin bir sonraki hedefi ise Lovecraft’ın korku öyküsü Deliliğin Dağlarında’yı da yine stop-motion biçiminde ekrana aktarabilmek.

Siz del Toro’nun yapay zekâ ile ilgili açıklamasını nasıl buluyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilir, bizleri Google Haberler platformundan takip edebilirsiniz.

Kaynak: CBR

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

InSight Mars Nasa

NASA’nın Mars’taki Aracı InSight’tan Hüzünlü Mesaj: “Enerjim Çok Düşük, Bu Gönderebileceğim Son Fotoğraf Olabilir”

Blue Exorcist Yeni Anime Dizisi ile Geliyor

Blue Exorcist’in Yeni Anime Dizisi Geliyor: İlk Tanıtım Paylaşıldı