in ,

Haruki Murakami Öyküleri Animasyon Filmi Oluyor

Haruki Murakami öyküleri animasyon filmi oluyor. Yazarın Blind Willow, Sleeping Woman kitabındaki hikâyeler sinemaya geliyor.

Haruki Murakami Animasyon Filmi
- Reklam -
- Reklam -

Haruki Murakami imzalı öykü kitabı Blind Willow, Sleeping Woman (Kör Söğüt, Uyuyan Kadın) aynı isim ile animasyon filme uyarlanıyor. Yapım Japonya kökenli değil ve anime türünde bir iş olmayacak.

Pierre Földes’in yazıp yönettiği animasyon filmi Fransa yapımı ve ilk fragmanı çıktı bile.

“Kayıp bir kedi, konuşabilen dev bir kurbağa ve bir tsunami; amaçsız bir satış elemanı, onun sinirli eşi ve şizofrenik bir muhasebeciye görevlerinde yardım eder. Görevse Tokyo’yu yaklaşan depremden kurtarmak ve hayatlarının anlamını bulabilmektir.”

- Reklam -

Haruki Murakami Blind Willow

Komudu yukarıdaki çok az anlam teşkil eden kelimeler dizisi olan animasyon film Földes’in ilk uzun metraj yapımı olacak. ABD doğumlu Fransız yönetmenin babası ünlü deneysel yönetmen Peter Foldes (1974 yapımı Hunger’la tanınıyor). Fransa’da büyüyen Földes bestekârlık ve ressamlık yaptıktan sonra yönetmenliğe geçiş yapıyor. En bilinen kısa animasyonları Mikrodramas ve Coffee and Bananas.

Haruki Murakami Roman Uyarlamasına İzin Vermemiş

Földes filmin doğum sürecini Blink Blank dergisine açıkladı. Murakami’den romanlarından birisini uyarlamak için izin istediğini fakat yazarın reddettiğini, bunun yerine kısa hikâyelerini önerdiğini belirtiyor. İlk olarak kitaptaki öyküleri kısa animasyonlar halinde hazırlayıp bir antoloji filmi çekmeyi planladığını, sonra görüşünün değiştiğini söylüyor:

“Senaryomun üzerinden geçerken şunu fark ettim. Farklı kısa hikâyelerdeki farklı karakterler aynı karakterin hayatının farklı bir dönemindeki hâli olarak okunabilirdi. Kendi hayatımı da bir kısa hikâyeler bütünü olarak görüyorum. Böylece, ufak ufak hikâyeleri ve karakterleri birleştirip tek bir hikâye hâline getirme fikri doğdu.”

- Reklam -

Haruki Murakami Blind Willow

Kör Söğüt, Uyuyan Kadın filminin 2022’de yayınlanması bekleniyor. 3D modeller ve canlı çekim üzerine çizimler gibi sıra dışı tekniklerle hazırlanacak filmin toplam bütçesi 6 milyon avro.

Blind Willow, Sleeping Woman Fragman | İZLE

Ünlü Japon yazar Haruki Murakami uluslararası ilgiye 1987’de yayınladığı Norwegian Wood (İmkansızın Şarkısı) eseriyle kavuştu. Eserleri pek çok filme ilham oldu. Murakami’nin yazıları büyük perdeye en son Kore yapımı Burning’le gelmişti. Blind Willow, Sleeping Woman 1980-2005 arasında yazılmış 24 kısa hikâyeden oluşan bir derleme eser. İngilizceye 2006’da çevrilen yapıtın ülkemizde bütün halinde yayını bulunmuyor.

Murakami’nin hikâyelerini seviyor musunuz? Bu sıra dışı uyarlama sizi heyecanlandırıyor mu? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.


* Büyülü Gerçeklik Nedir: Kapıları Aralayan Bir İhtimal Daha Var

Kaynak: Cartoon Brew

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for nymeria nymeria dedi ki:

    Murakami’nin romanlarını sevmiyorum ama çok çok sevdiğim Burning filminin Murakami öyküsünden uyarlandığını öğrenince belki öykülerini sevebilirim diye düşünmüş ve merak etmiştim.
    Bir Murakami öyküsü uyarlaması daha, yazarın tarzını pek sevmesem bile, beni heyecanlandırdı ne yalan söyleyeyim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

J.K. Rowling Cormoran Strike trans seri katil

J.K. Rowling Yeni Kitabındaki Trans Seri Katil Nedeniyle Eleştiriliyor

The Stratford: Shakespeare Eserleri Dizi

The Stratford: Shakespeare Eserleri Modern Dizi Uyarlaması ile Geliyor