in

Heath Ledger, The Queen’s Gambit Filmi Yapmak İstemiş

Heath Ledger, ölümünden önce şimdi Netflix dizisi olan The Queen’s Gambit’in film uyarlaması ile yönetmenliğe adım atmaya hazırlanıyormuş.

heath ledger the queen's gambit

Netflix’in yeni mini dizisi The Queen’s Gambit, bir satranç dehasının hikâyesini, hayatındaki dram ve travmaları konu ediniyor. Kitap adaptasyonu olan yapımın geçmişi de, kendisi kadar özelmiş. Heath Ledger film uyarlaması için çalışmalara 2007’de başlamış. Ünlü aktör bu filmle yönetmenlik kariyerine başlamayı hedefliyormuş. Ledger proje ilerleyemeden aramızdan ayrılınca proje de rafa kaldırılmış.

Ünlü aktörün aramızdan ayrılışının ardından yayınlanan The Independent haberine göre dizinin de senaristliğini yapan Allan Scott bir film için Ledger’la konuşuyormuş. Walter Tevis’in 1983’te yayımlanan aynı adlı romanı uyarlamak için planlar yapan ikili eserin başkarakteri Harmon oynayacak aktris olarak Ellen Page’i düşünmüşler. Scott için proje 1990’da başlamış. Romanı ilk defa o zamanlar okuyan senarist 1992’de film haklarını satın almış. Romanın yapısı karakterin iç dünyasını incelediği için ekrana geçirmesinin zor olacağını ilk anda fark etmiş ve sonraki yıllarda görüştüğü onlarca yönetmenin hiçbirinin metnin hakkını vereceği sinyallerini alamamış. Bu yüzden yapım 10 yıl boyunca ertelenmiş.

The Queen’s Gambit

Scott’ın sürecin geri kalanıyla ilgili sözleri şöyle:

“2007’de üç yönetmenle görüştüm ve Heath’le birlikte çalışmak istediğimi fark ettim. Film için tutkuluydu. Heyecanlı, ilgisini belli eden bir genç adamdı ve hemen beni etkisine almıştı. Telefonda uzun süre konuştuk ve sonra ikimiz de müsait olduğumuzda yüz yüze görüşmek için sözleştik.

”Üç ay boyunca filmle ilgili fikirlerimizi paylaştık. Taslak üstüne taslak hazırladım. New York ve Londra’da pek çok kez buluştuk. Üzerinde anlaştığımız son senaryoyu Ellen’e de göndermiştik. Heath oyuncu kadrosunun geri kalanı için pek çok öneride bulunuyordu. Genellikle eski yapımlarda birlikte rol aldığı arkadaşlarını öneriyordu. Filmi 2008’in sonlarına doğru çekmeyi planlıyorduk.”

The Queen’s Gambit Dizisi, Ledger’la Birlikte Hazırlanan Senaryodan Şekillenmiş

Heath Ledger’ın yönetmenlik planları The Queen’s Gambit’le kısıtlı değilmiş. Ünlü aktör yönetmenlik kariyerine şarkı klipleriyle başlamış. Ben Harper ve N’fa en ünlüleri olmak üzere birkaç sanatçıyla çalışmış. En çok da İngiliz sanatçı Nick Drake’in hayatını anlatan bir film yapmak istiyormuş. 2007’de Nick Drake’in bir şarkısına çektiği ve sadece iki kez izlenmiş bir klip varmış. Klip, Ledger’ın oynadığı karakterin küvette boğulmasıyla sona eriyormuş.

The Queen’s Gambit

Heath Ledger ve Allan Scott’ın taslağının üzerinde değişiklikler yapılarak 7 bölümlük bir mini dizi hâline getirilen The Queen Gambit, Netflix’te yayında.

12 yıl önce aramızdan ayrılan Heath Ledger eğer yaşasaydı ve projeyi tamamlasaydı ortaya nasıl bir yapım çıkardı bir hayli merak ettik. Siz ne dersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Bir Motivasyon Kaynağı Olarak “Batman Begins”

Kaynak: The Playlist

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

You 3. sezon çekimleri

You 3. Sezon Çekimleri Başladı: Netflix Dizisi Yola Devam Ediyor

The Billion Dollar Spy Filmi Mads Mikkelsen

The Billion Dollar Spy Filmi Mads Mikkelsen ile Geliyor