in

IMDb Top 250 Algoritması Güncellendi: Amerikalı Olmayan Kullanıcıların Oyları Daha Az Etkili Olacak

IMDb Top 250 sıralama algoritması güncellendi. İddialara göre liste artık anadili İngilizce olan yapımlara ağırlık verecek. Rus yönetmen Andrey Tarkovski de değişiklikten etkilenenler arasında.

IMDb Top 250 sıralama algoritma güncelleme

IMDb Top 250 sıralaması güncellendi. Filmler hakkında dijital veritabanı olarak hizmet veren internet sitesi, algoritmasını yeniledi. İddialara göre Amerikalı olmayan kullanıcıların kullandıkları oylar artık daha az belirleyici olacak. Değişikliğin en net hissedildiği isimler arasında Rus yönetmen Andrey Tarkovski’nin de yapımları da bulunuyor.

IMDb’nin en iyi filmleri sıraladığı listesinde şüpheli bir değişiklik yaşandı. Amazon’un sahibi olduğu site, uzun zamandır Top 250 listesi ile sinema sektöründe önemli bir otoritenin sahibi. The Godfather, The Shawshank Redemption, 12 Angry Men ve Schindler’s List gibi efsanelerin üst sıralarda yer aldığı sıralamada, Christopher Nolan’ın The Dark Knight’ı gibi bazı gişe canavarı çizgi roman uyarlamalarını da barındırıyor. Spider-Man: No Way Home ilk vizyona girdiği dönemde listede 9. sıraya kadar çıkmış, ardından da 35. basamağa düşmüştü.

Kısa bir süre önce sıralamada açıklanamayan bir algoritma güncellemesinin yapıldığı fark edildi. The 250 adlı podcast programının sunucularından Darren Mooney, algoritmanın Amerikan kullanıcılardan gelmeyen derecelendirmelere daha az ağırlık vereceğini, listenin anadili İngilizce olan filmlere odaklanacağını öne sürdü.

IMDb Top 250 listesini şimdilerde kimsenin umursamadığını hatırlatan Mooney, listedeki şüpheli algoritma değişikliğini takipçileriyle paylaştı.

IMDb Top 250 Algoritma Güncellemesi İngilizce Olmayan Filmleri Ciddi Şekilde Etkiledi

Yapılan bu güncellemede Steven Spielberg’ün Jaws’ı, James Cameron’ın The Terminator’ı gibi Amerikan klasiği yapımlar yeniden listeye geri döndü. Tate Taylor imzalı The Help (Duyguların Rengi) de beklenmedik bir şekilde listeye 248. sıradan giriş yaptı.

Million Dollar Baby, Harry Potter and the Deathly Hallows Part II ve Gone with the Wind da sıralamada daha yukarılara doğru tırmandı.

imdb top 250 sıralama Andrey Tarkovski stalker

Öte yandan Rus sinemasının usta yönetmeni Andrey Tarkovski’nin Stalker (İz Sürücü) filminin Top 250 listesinin dışına itildiği görüldü. Yapım daha önce 187. sıradaydı. Yönetmenin Strasti po Andreyu (Andrei Roublev) filmi de listedeki yerini kaybeden işlerinden.

Bu algoritma güncellemesine dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bir süredir Hollywood stüdyolarının Rusya’ya dair bazı hamleler gerçekleştirdiği biliniyor. Disney, Warner Bros. ve Sony’nin filmlerini Rusya’da vizyona sokmama kararı almıştı. Netflix de Rus yapımı orijinal içeriklerini durdurduğunu açıklamıştı. IMDb’nin bu kararının savaşa karşı Rusya’ya yönelik üstü örtülü bir yaptırım olarak mı tasarladığı, yoksa zaten daha önceden planlanan bir güncelleme mi olduğu bilinmiyor.

Siz bu kararı nasıl yorumluyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Lucifer Lucifer dedi ki:

    Yaptılarsa hak veririm çünkü Amerika dışındaki çoğu ülkenin kullanıcıları kendi ülkelerinin filmlerine sırf üstlere çıksın diye bolca puan veriyor. Mesela birçok Türk filmi de bu duygusal puanlamalardan dolayı fazlaca şişirilmiş puanlara sahip. Sırf bu sebepten bazı ülkelerin filmlerinin puanlarına bakarken bunda milliyetçi duyguların payı vardır diye düşünüp kafamda puanı ona göre ayarlamaya çalışıyorum.

  2. Avatar for Akahige Akahige dedi ki:

    Dediğiniz şeyin en iyi örneği bir ara 10 üzerinden 10 puan alan Dağ 2 filmiydi. Hint filmleri için de geçerli bir durum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hüseyin Elmalıpınar Yaşamını Yitirdi

Hüseyin Elmalıpınar Yaşamını Yitirdi: Ünlü Sinema ve Dizi Oyuncusuna Veda

The Cuphead Show 2. Sezon Onayı netflix

The Cuphead Show 2. Sezon Onayı Aldı: Netflix’in Oyun Uyarlaması Yola Devam Ediyor