in ,

Issız Adada Tek Başına 60 Film İzleyecek: İsveçli Hemşire Rüya Gibi Bir Yarışma Kazandı

Issız bir adada tek başınıza 60 festival filmi izlemeye ne dersiniz? İsveçli bir sağlık çalışanı, işte bu ödüle sahip olan bir yarışmayı kazandı!

Adada Film Festivali

Farklı bir gerçeklik mümkün! İsveçli bir sağlık çalışanı, Koronavirüs pandemisi nedeniyle kapanan sinema salonları ve ertelenen film festivallerinin acısını tek başına çıkartmaya hazırlanıyor. Hemşire Lisa Enroth Goteborg Film Festivali’nde yer alması planlanan 60 filmi, ıssız bir adada tek başına izleyecek.

Hemşire Lisa Enroth, katıldığı bir yarışmayı kazanması üzerine birçok insanın hayali olabilecek bir ödülle taçlandırıldı. Enroth, Goteborg Film Festivali’nin 60 filmden oluşan programının tamamını İsveç kıyılarında yer alan ıssız bir adadaki bir deniz fenerinden izleyecek.

Lisa Enroth, yarışmada dünyanın dört bir yanından katılan 12 bin sinemaseverin arasından öne çıkmayı başardı.

Koronavirüs pandemisi boyunca Covid-19 servislerinde çalışan hemşire, bir hafta boyunca tamamen farklı bir gerçekliğin parçası olacak olmaktan dolayı mutlu olduğunu açıkladı.

Bilindiği üzere salgın nedeniyle pek çok festival ertelendi ya da dijital ortama taşındı. Önümüzdeki günlerde de henüz normalleşme pek mümkün gözükmüyor.

Festivali organize edenler ise hem duygusal hem de psikolojik olarak göreve hazır bir film tutkunu aradıklarının altını çizdiler.

goteborg film festivali adada film

Hamneskar adasındaki Pater Noster deniz fenerinde bir hafta geçirecek olan hemşire, burada yanında bir telefon, kitap, bilgisayar ya da herhangi başka eğlence aracı olmadan yaşayacak.

Bununla birlikte kendisine filmleri izleyebilmesi için bir tablet verilecek. Aynı zamanda kendisinden gün boyunca yaşadıklarını kayıt altına alması da istenecek. Bu videolar daha sonra dijital ortamda paylaşılacak.

Adada Yalnız Başına 60 Festival Filmi İzleyecek

Hemşire Lisa Enroth, “Rüzgâr, deniz, bir hafta boyunca bambaşka bir gerçekliğin parçası olma olasılığı… Bütün bunlar gerçekten de çok çekici,” açıklamasında bulundu.

Enroth, Goteborg’un doğusunda yer alan küçük bir şehirde, Skovde’de yaşıyor. Enroth, bu cumartesi sabahı bir tekneyle Marstrand yakınlarındaki adaya götürüldü.

Festivalin CEO’su Mirja Wester ise salgın sırasında özverili çalışmalar yürüten kahraman sağlık çalışanlarından birisine böyle eşsiz bir fırsat vermekten dolayı memnun olduklarını belirtti.

Peki siz böyle bir ödülü kazanmak ister miydiniz? Sizce bir hafta boyunca bir deniz fenerinde 60 festival filmi izlemek nasıl olurdu? Yorumlarınızı ve hayallerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

TRT 2 Filmleri

TRT 2 Şubat Filmleri: 28 Günde 28 Yapım Yayınlanacak

Uygarlığın Ayak İzleri: Krallar ve Tanrılar - Celil Sadık

Uygarlığın Ayak İzleri, “Krallar ve Tanrılar” Kitabı ile Takip Ediliyor