in

Ghostbusters’ın Yönetmeni Ivan Reitman Hayatını Kaybetti

Ivan Reitman hayatını kaybetti. Orijinal Ghostbusters filmlerinin yönetmeni 75 yaşında ‘uykusunda huzur içerisinde’ yaşamını yitirdi.

Ivan Reitman ghostbusters yönetmeni ölüm
- Reklam -
- Reklam -

Ivan Reitman hayatını kaybetti. Orijinal Ghostbusters filmlerinin yönetmeni ve yapımcısı 75 yaşında aramızdan ayrıldı.

Bugün erken saatlerde Associated Press tarafından yapılan habere göre yönetmen ve yapımcı Ivan Reitman yaşamını yitirdi. 1984 tarihli Ghostbusters (Hayalet Avcıları) filmine imza atan Reitman daha sonra Ghostbusters II ve Twins filmleriyle izleyicilerin karşısına çıkmıştı.

Reitman’ın ailesi, ünlü yönetmenin “uykusunda ve huzur içinde hayata gözlerini yumduğunu” söyledi. Çocukları Jason, Catherine ve Caroline ise birlikte yaptıkları yazılı açıklamada şunları aktardı:

- Reklam -

“Ailemiz, bir kocanın, babanın ve büyükbabanın beklenmedik kaybının yasını tutuyor. O bize hayatta her zaman sihri aramamız gerektiğini öğretmişti. Bir film yapımcısı ve yönetmeni olarak dünya üzerinde sayısız yaşama mutluluk ve kahkaha getirmesi ile avunuyoruz. Ancak aramızdan ayrılmasının yasını tutarken, onu daima ortaya koyduğu filmleriyle hatırlayacağız.”

Reitman kariyeri boyunca birçok yapıma imza attı. Meatballs, Stripes, 1984 yapımı orijinal Ghostbusters, Twins ve Kindergarten Cop yönetmenliğini yaptığı filmler arasında yer alıyor. Bununla birlikte Heavy Metal, Space Jam, 2016 yapımı Ghostbusters filmi ve Ghostbusters: Afterlife gibi filmlerin yapımcı koltuğunda oturdu. Kamera arkasındaki başarılarının yanı sıra Afterlife filminde Harold Ramis ile benzerliği yüzünden bazı sahnelerde fiziksel aktör olarak da yer almıştı. Ayrıca 2021 yılı yapımı Afterlife filmi de Ivan Reitman’ın oğlu Jason Reitman tarafından çekilmişti.

Ivan Reitman Twins Filminin Devamı Triplets’i Çekmeye Hazırlanıyordu

Ünlü yönetmen sevilen filmleri arasında yer alan Twins yapımının devamı niteliğinde olacak Triplets’in hazırlıklarına devam ediyordu. Arnold Schwarzenegger ve Danny DeVito’nun da kadroda yer alacağı söylenen Triplets filminin çekimleri 2022 yılının yaz aylarında başlayacaktı. Beklenmeyen bu haber sonrası filmin akıbetinin ne olacağı da şimdilik belirsiz.

Ivan Reitman ghostbusters hayalet avcıları yönetmeni ölüm

- Reklam -

İki Oscar adaylığı alan Ghostbusters ile adını geniş kitlelere duyuran Reitman zamanının komedi unsurlarını başarıyla perdeye taşımasıyla da tanınıyor.

1946 yılında Çekoslovakya’nın Komarno şehrinde dünyaya gelen Ivan Reitman henüz 4 yaşındayken baskıcı yönetimden kaçarak ailesiyle birlikte ABD’nin Kaliforniya eyaletine taşındılar. Reitman eğitimini burada McMaster Üniversitesin’de aldı. Müzik alanında aldığı diplomasının ardından kendisini film yönetmenliği ve yapımcılığına verdi.

Siz Ivan Reitman’ı hangi filmleriyle hatırlıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bize iletebilirsiniz.

Kaynak: CBR, The Guardian

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    Çocukluğumda ve ergenliğimde, hem TRT’de hem de özel tv kanallarında bıkmadan ve çok severek izlediğim ‘Hayalet Avcıları’ filminin yönetmeninin ölmesine üzüldüm (İkizler filmini de severim, devam filminin çekileceğini bilmiyorum :open_mouth: ). Toprağı bol, ruhu huzur içinde olsun :frowning:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Neuralink maymun işkence elon musk

Elon Musk’ın Neuralink Şirketi, Maymunlara İşkence Etmekle Suçlanıyor: Hayvan Hakları Dernekleri Tepkili

Yükseliş - Stephen King

Stephen King’den Yeni Bir Castle Rock Romanı: “Yükseliş” Türkçe Raflarında