in

Johnny Depp’li “Waiting for the Barbarians” Uyarlaması Ufukta Gözüktü!

J.M. Coetzee’nin meşhur romanı “Barbarları Beklerken” (Waiting for the Barbarians) sinemaya geliyor. Johnny Depp, Mark Rylance ve Robert Pattinson gibi oyuncularla dikkat çeken yapımdan son detaylar haberimizde.

Nobel ödüllü yazar J.M. Coetzee’nin en önemli eserlerinden birisi olarak gösterilen “Barbarları Beklerken” (Waiting for the Barbarians) romanının sinema uyarlamasından haberler var!

Kadrosundaki Johnny Depp, Mark Rylance ve Robert Pattinson gibi oyuncularla dikkatleri üzerine çeken yapım, tıpkı romanında olduğu gibi hayalî bir imparatorlukta geçen olayları konu alacak.

J.M. Coetzee’nin ilk olarak 1980 yılında yayımlanan ve günümüze kadar kültleşen kitabı, dilimize Can Yayınları tarafından kazandırılmıştı.

Kitabın arka kapağı şöyle:

Nobel ödülü sahibi J. M. Coetzee, bu romanında hayalî bir imparatorlukta geçen olayları anlatıyor. Ancak, yazarın 1970’ler Güney Afrika’sına gönderme yaptığını seziyoruz. Geniş topraklara yayılmış bir imparatorluğun en ucundaki bölgede yaşayan Barbarlar, sözümona, ayaklanmak, imparatorluğu tehdit etmek üzeredirler. Onları bastırmak bahanesiyle merkezden gönderilen Albay ve emrindekiler, müthiş bir işkence ve kıyım başlatırlar. Bu olaylar, o bölgede görevli, yıllardır başkentin yüzünü görmemiş Sulh Yargıcı’nın ağzından aktarılır. Barbarları Beklerken, ürkütücü bir zorbalığın öyküsünü dile getirmekle birlikte, öncelikle bir aşk, sevecenlik, bağışlama ve insancıl duygular romanı. Coetzee roman kişilerini, olayların geçtiği ortamı öylesine ustaca aktarıyor ki, karakterlerin hiçbiri karikatürleşmeden, iyi ve kötü yanlarıyla somutlaşıyor. Coetzee zorbalara da, onların kurbanlarına da aynı insancıl tavır içinde yaklaşıyor. Barbarları Beklerken’i okurken, bir yandan az gelişmiş ülkelerde yıllardır oynanan siyasal oyunları izleyecek, öte yandan alışılmadık ama gerçek, sarsıcı bir aşka tanık olacaksınız.
Romanı yeterince andıysak gelin film hakkında bildiklerimize geçelim.

Filmin yönetmenlik koltuğunda Kolombiyalı yönetmen Ciro Guerra var. Hollywood Reporter‘ın özel haberiyle yapımdan ilk görsel geldi bile:

Johnny Depp’i en son Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminde Gellert Grindelwald rolünde görmüştük. Şimdiyse kendisini işkenceci Albay Joll olarak göreceğiz.

Robert Pattinson’ı ise son zamanlarda 2018 yapımı High Life’ta görmüştük. Ondan önce Harry Potter dünyasından Cedric Diggory ve Twilight’tan Edward Cullen rolleri, hayranların oyuncunun genellikle hatırlayacağı performansları arasında olabilir. Pattinson bu filmde bir memur rolünde.

Steven Spielberg’ün Bridge of Spies filminde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına layık görülen Mark Rylance ise hâkim rolünde.

Çekimleri tamamlanan yapımın vizyon tarihi ise henüz açıklanmadı. Hem J.M. Coetzee okurlarını hem de sinemaseverleri mutlu edecek bir uyarlama umut ediyoruz.

Sizin filmden beklentileriniz neler? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

HBO Asya Direktörü: “10 Yıla Kendi Game of Thrones’umuzu Yapabiliriz”

Yeni Behzat Ç. Dizisinin Kadrosu Netleşti