Joker’in Çekimleri Tamamlandı

Joaquin Phoenix'in başrolünü oynadığı ve Joker'in köken hikâyesine odaklanacak filmin çekimleri tamamlandı. İşte filmle ilgili son detaylar.

Duyurulduğu ilk günlerde önce kafa karışıklığıyla, ardından endişeyle, son olarak da merakla karşılanan Joker filminin çekimleri dün itibariyle tamamlandı.

Hatırlayabileceğiniz gibi, ilk kez 2017’de duyurulan film, Batman’in baş düşmanı Joker’in köken hikâyesini konu alıyor. Tabii bu noktada insanın aklına hemen “Hangi köken hikâyesi?” sorusu geliyor. Ne de olsa hem çizgi romanlarda hem de filmlerde bugüne dek Joker’in geçmişine dair birden fazla hikâye okuduk. Hatta şöyle meşhur bir lafı da vardır kendisinin: “Eğer bir geçmişim olacaksa çoktan seçmeli olmasını tercih ederim!” Bununla birlikte elimizde hiç bilgi yok da değil.

Yapımcılığı gangster filmleriyle nam salmış, ünlü yönetmen Martin Scorsese (Taxi Driver,  Goodfellas) tarafından üstlenilen ve Hangover‘ın yönetmeni Todd Phillips tarafından çekilen filmde Joker rolünü ünlü oyuncu Joaquin Phoenix canlandırıyor. Phoenix’in oynayacağı karakterse çizgi romanlardan, bilhassa da Öldüren Şaka‘dan alışık olduğumuz Joker profiline oldukça yakın: Başarısız bir komedyen… Ancak alışık olduğumuz isimler yerine bu kez kendisini Arthur Fleck adıyla izleyeceğiz.

Phoenix’in hem set fotoğrafları hem de filmden paylaşılan kesitler sayesinde ünlü oyuncunun Joker rolüne çok yakıştığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Ayrıca filmin eski tekniklere göre, gerçek sokaklarda çekilmesi ve CGI’dan mümkün olduğunca kaçınılması filmin diğer artılarından.

Buraya kadar her şey güzel. Ama bazı dedikodular da insanın tadını kaçırmıyor değil. Bazı kaynaklara göre Thomas Wayne filminde oldukça önemli bir yer tutacak ve Joker’in gayrimeşru babası rolünü üstlenecek. Bir seriye gönülden bağlı olan insanların bu tür değişikliklere sıcak bakmadığı bilinen bir gerçek. O nedenle sadece “söylenti” olarak kalmasını ümit ediyoruz. Öte yandan filmin DC Sinematik Evreni’nde geçmediği ve Elseworlds ya da DC Dark başlıklı paralel evrenlere ait olduğu da söyleniyor. O yüzden ne çıkacağı belli olmaz…

GÖZ ATIN  James Gunn, Martin Scorsese'ye Cevap Verdi

Joker’in 4 Ekim 2019‘da vizyona girmesi bekleniyor.

Son Savaş
Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Joker’in Çekimleri Tamamlandı için 14 yorum

 1. Heath Ledger’ın üstüne asla çıkılamayacak galiba.


 2. frht45 dedi ki:

  Bence DC Christopher Nolan’ın üzerine çıkamayacak.


 3. Nemo dedi ki:

  Ben bu film için heyecanlıyım. Farklı bir şeyler denendiği belli. Bu mutlu ediyor.


 4. JCDenton dedi ki:

  Benim de beklentim var. Sızan videolara baktığımda iyi bir Joker görüyorum. Diğer yandan filmin, kahraman filmlerine kıyasla daha düşük bütçeyle çekilmesinin senaryoya daha çok kafa yorulduğu, daha çok serbest bırakıldığı gibi fikirleri getiriyor aklıma.


 5. mit dedi ki:

  Buna katılmıyorum. Nolan filmlerini (ilk ikisini) sevsem de Batman’e büyük zarar verdiğini düşünüyorum. Çünkü Batman ile Joker’i Nolan’la tanıyan kesim her yeni yapımı durmadan bu filmlerle kıyaslıyor ve sadece ve sadece Nolan’ın filmlerinin iyi olduğunu düşünüyor.

  Oysa @erce’nin dediği gibi Jack Nicholson da zamanında müthiş bir Joker performansı sergilemişti. Keza benim için de gelmiş geçmiş en iyi, aslına en sadık Joker uyarlaması, Batman Animated Series’de ve Batman: Arkham Asylum/City oyunlarında Mark Hamill’in seslendirdiği Joker’dir. Çünkü çizgi romanlardan alışıp sevdiğimiz Joker’e çok yakındır. Aynı şekilde Öldüren Şaka, Ailenin Ölümü, Gülen Adam’daki Joker benim için gerçek Joker’dir.

  Heath Ledger’ın performansının tartışmaya açık bir yanı yok; karaktere çok farklı ve başarılı bir bakış açısı getirdi. Ama her Joker’i onunla kıyaslayıp olmamış demek bana itici gelmeye başladı artık. Ben Joaquin Phoenix’in oynadığı bu filmden ümitliyim. Başarılı gözüküyor.


Joker’in Çekimleri Tamamlandı

Joaquin Phoenix’in başrolünü oynadığı ve Joker’in köken hikâyesine odaklanacak filmin çekimleri tamamlandı. İşte filmle ilgili son detaylar.

Başa dönün