Gece Yarısı Güneşi Twilight

Keanu Reeves: “Matrix Serisinin Trans Alegorisi Olduğunun Farkında Değildim”

Matrix serisinin yıldızı Keanu Reeves, Lily Wachowski'nin son açıklamalarını değerlendirdi. Oyuncu, filmlerdeki trans alegorisinden haberdar olmadığını belirtti.

The Matrix efsanesinin yaratıcılarından Lily Wachowski geçen günlerde meşhur film serisinin trans bireylerin yaşadıklarının bir metaforu olarak yazıldığını açıklamıştı. Filmin iki yazarı da serinin ilk üç filmi bittikten çok sonra trans olduklarını açıklamışlardı. Bu yeni söyleşinin başrol Keanu Reeves için de sürpriz olduğu ise şimdi ortaya çıktı.

Ünlü aktör çekimler sırasında veya sonrasında filmlerin cinsiyet kimlikleriyle ilgili derin anlamlarının farkında olmadığını belirtti:

“Lily’le hiç bu konuda konuşmadım, o bana hiç bundan bahsetmedi. Bence Matrix filmleri çok katmanlı eserler ve metaforik olarak bakıldığında herkes için başka anlamlar çıkabilir. Lily’nin bizimle bunları paylaşabilmesini çok hoş buluyorum.”

The Matrix 4 Keanu Reeves - Carrie-Anne Moss

Serinin yeni filmi The Matrix 4, geçen şubat ayında San Fransisco’da çekilmeye başlanmıştı. Yapım ilerleyen günlerde Koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelendi. Yeni Matrix filmi Lily’nin translığını açıklamasının bir sonucu olarak daha cesur metaforlarla dolu olabilir. Keanu Reeves’e yeni filmde trans alegorilerinin olup olmadığı sorulduğunda gülerek cevap veriyor:

“Hayır. Yani, bilemiyorum. Bence film yorumlamaya açık olacaktır.”

Lily Wachowski: “Dönüşüm, Bilimkurgu Dünyalarında Çok Daha Kolay”

Filmlerin bir trans alegorisi olduğu teorileri ilk olarak 2012’de Lana Wachowski translığını açıkladığında ortaya çıkmıştı. Filmde Neo’nun simülasyondan uyanmasını sağlayan kırmızı hapın kırmızı östrojen hapları olabileceği belirtilmişti.

Lily Netflix’le yaptığı röportajda trans alegorisini şu sözlerle açıklamıştı:

“İnsanların The Matrix filmlerinin trans metaforu olduğunu konuşması beni mutlu ediyor. O filmlerin trans insanlar için ne kadar anlamlı olduğunu biliyorum, yanıma gelip, ‘Filmlerin hayatımı kurtardı,’ diyenler de olmuştu. Anlattığınız konu dönüşümse, özellikle bir bilimkurgu dünyasındaysanız; imkansız gelen şeyler birden mümkünleşir. Bilimkurgu sadece hayal kurmak ve dünya yaratmak üzerinedir. Bu yüzden vücutlarında hapsolmuş hisseden insanlar için çok daha manalı.”

the matrix 4

Yeni Matrix filmi ertelemeler sonrasında Nisan 2022’de sinemalara gelecek. Keanu Reeves, Neo olarak başrolü yine üstlenecek. Reeves’la birlikte eski kadroda olan Carrie-Anne Moss’u Trinity rolünde tekrar göreceğiz. Jada Pinkett Smith de Niobe olarak ekranlara gelecek. Kadroya yeni katılan isimlerden de Yahya Abdul-Mateen II ve Neil Patrick Harris en dikkati çeken isimlerden. Filmle ilgili daha fazla bilgi geldikçe paylaşacağız.

GÖZ ATIN  The Matrix 4 Yıldızları Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss Filmde Yer Alma Nedenlerini Açıkladı

Siz de The Matrix etrafında dönen yeni tartışmalar hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

* * *

* Matrix 4 ile Geri Dönmesi Olası 7 Tanıdık Yan Karakter

Kaynak: Pink News

antares
21 yaşında, İstanbul Üniversitesi'ne gidiyor, İngiliz Dili okuyor. Babasının 7 yaşında Yüzüklerin Efendisi'ni izletmesinden beri fantastik ve bilimkurgu sever, Shelob'u görüşünden beri anakrofobik.

Keanu Reeves: “Matrix Serisinin Trans Alegorisi Olduğunun Farkında Değildim” için 5 yorum

  1. Leingrad dedi ki:

    Biz de değildik keanucuğum.


  2. Trinity ablamız normalde matrixe girdiğinde erkek olacakmış sonra stüdyo baskısı ile değiştirmişler.


  3. Mazotci dedi ki:

    Bu film daha erken yapılmalıydı oyuncular çok yaşlandı bence


Keanu Reeves: “Matrix Serisinin Trans Alegorisi Olduğunun Farkında Değildim”

Matrix serisinin yıldızı Keanu Reeves, Lily Wachowski’nin son açıklamalarını değerlendirdi. Oyuncu, filmlerdeki trans alegorisinden haberdar olmadığını belirtti.

Başa dönün