in ,

Kemal Sunal Ailesi, Digitürk’ten 100 Bin Lira Tazminat Ödemesi Alacak

Kemal Sunal Ailesi tarafından Digitürk’e açılan dava sonuçlandı. Kanal, merhum aktörün ailesine 100 bin lira maddi tazminat ödeyecek.

kemal sunal ailesi

Kemal Sunal Ailesi, Digitürk’e açtıkları maddi ve manevi tazminat davasını sonuçlandırdı. Şirket, Sunal Ailesi’ne 100 bin liralık maddi tazminat ödeyecek. Gerekçe ise Digitürk’ün Sunal’ın karikatürlerini izinsiz olarak kullanması gösteriliyor.

Kemal Sunal’ın oğlu Ali, kızı Ezo ve eşi Gülderen Sunal, oyuncuya ait filmlerin HD kalitesiyle yeniden yayınlanacağı konusunda izinsiz reklam yaptığı gerekçesiyle Digitürk aleyhine hem manevi hem de maddi tazminat talebi ile dava açmıştı. Özellikle reklam süresince kullanılan Sunal’ın karikatürize edilmiş resimleri davaya konu olmuş; “alaycı bir görüntü verilmiş resimlerinin billboardlarda ve Digitürk’ün web sitesinde gösterildiği, resimlerdeki karikatürlerin murisin hatırasına hakaret içerdiği, ölenin yakınlarının da kişilik haklarının ihlal edildiği” ileri sürülmüştü.

Söz konusu davalı hale gelen Digitürk de savunmasında Kemal Sunal’a ait görüntülerin reklam kapmanyası amacıyla yapılmadığını, oyuncunun kanallarında yayınlanacak filmlerinin tanıtımı maksadıyla hazırlandığını belirtmişti. Tanıtım amacıyla yapılan bu görsellerin herhangi bir suç teşkil etmeyeceğini ve kişilik haklarını da ihlal etmediğini öne sürerek davanın reddini talep etmişti.

kemal sunal ailesi
Ali Sunal, Gülseren Sunal ve Ezo Sunal

Söz konusu davayla ilgili sonuç nihayet belli oldu. İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesince görülen davada Kemal Sunal Ailesi tarafından talep edilen manevi tazimant isteği reddedildi. Ancak mahkeme, davalı olan Digitürk’ün aileye 100 bin lira maddi tazminat ödemesine karar verdi.

Kararı veren mahkeme, gerekçe olarak 1995 yılı öncesine ait filmlerin hak sahibinin yapımcı şirket olduğu, reklam afişlerinde yer alan çizimlerin bağımsız bir karikatür çizimi olmayıp, filmlerinin tanıtımı amacıyla hazırlandığı, bu çizimlerin filmlerin orijinal afişlerinde de yer aldığı belirtildi.

Kemal Sunal Ailesi Tarafından Talep Edilen Manevi Tazminat Reddedildi

Kemal Sunal’ın sağlığında bu tarz afişlerde yer alan karikatürize görüntüler nedeniyle herhangi bir dava ve ihtarının olmadığını belirten mahkeme; yayınladığı gerekçede şu sonuca vardı:

“Dava konusu filmlerin komedi filmleri olması, saf fakat dürüst karakterlerin canlandırıldığı, karikatürlerin alaycı bir görüntü kazandırmadığı; murisin ya da davacıların kişilik haklarına yönelik saldırı barındırdığının kabul edilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Karikatürlerle Sunal’ın şöhretinin zedelenmesi ya da kötü gösterilmesinin söz konusu değildir. Karikatürlerin komedi filmlerine uygun yapıldığı dikkate alındığında manevi tazminat şartları oluşmamıştır.”

kemal sunal karikatür

Kemal Sunal Ailesi her ne kadar manevi tazminat konusunda haksız bulunsa da; karikatürün reklam amaçlı kullanılması için davacılardan izin alınmaması nedeniyle Digitürk’ün maddi tazminat ödemesine hükmetti. Mahkeme, davacıların maddi tazminat davasının kabulü ile 100 bin liranın davalıdan alınarak davacılara ödenmesine karar verildi.

Peki ya sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sizce Digitürk, yayın haklarını aldığı filmlerin reklamlarını dilediği şekilde yapabilir mi yoksa Kemal Sunal’ın ailesi tarafından açılan dava haklı bir gerekçe taşıyor mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Bagatur Bagatur dedi ki:

    Kahrolsun digiturk. Yıllardır onun tarafından telefonla taciz ediliyorum. Neredeyse beş yıldır. Yüzlerce numarasını engelledim. Bir çok kez, konuşmaya lütfettiklerinde, kampanyaları ile ilgilenmediğimi beni bir daha aramamalarını söyledim. Ama faydası yok. Ne yazık ki dava edecek ne param ne de zamanım var. Ama bu ölmeden önce yapılacaklar listemde. 100 bin lira az bile, umarım yeryüzünden tamamen silinirler. dijiturk’e sövme fırsatını bulmuşken kaçırmak istemedim.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

En Ürkütücü 10 Nebula

Nebula: Bilinen Evrenin En Ürkütücü 10 Bulutsusu

His Dark Materials 3. Sezon Final

His Dark Materials 3. Sezon ile Final Yapacak