in ,

Korku Sinemasının 100 Yıl Boyunca Değişen Sıklığı ve Eleştiri Puanları

Korku filmlerini seviyor ve takip ediyor musunuz? Korku sinemasının 100 yıllık süre zarfında sıklığına ve bu yapımların yıllara göre değişen değerlendirme puanlarına güzel bir grafikle bakalım.

korku filmleri ust
- Reklam -
- Reklam -

Dehşet, tiksinti, korku, kabus… Korku filmleri çeşitli yollarla yıllardır izleyicileri ekrana hapsediyor. Bazen seyirciyi öyle bir ele geçiriyor ki yaşadığı deneyim insanın rüyalarına giriyor. Tuvalete gitmekten, karanlık bir yere girmekten dahi korkar hâle geliyoruz.

O gizemli karanlıkta bilinmeyen ne tehlikeler var acaba? Işığı açmalı, yoksa bu belirsizlik yiyip bitirecek bizi… Kâh doğaüstü varlıklar kâh gerçek yaşamda karşılaşabilen (psikopat, seri katil vb.) unsurlar. Korku sinemasının kullanabileceği içeriği çok: Hayalet, vampir, kurt adam, şeytan, palyaço, cadı, yaratık, psikopat, insan yapımı hastalık ve daha nicesi. Hepsinin yegâne emeliyse belli: İzleyiciyi dehşete düşürmek!

Peki korku sinemasının yaklaşık 100 yıl boyunca durumu nasıldı? Hangi yıllar beyazperdede ne kadar boy gösterdi, eleştirileri nasıl seyretti? Reddit kullancısı lane_dog, Internet Movie Database (IMDb) verilerini kullanarak 100 yıllık süre zarfında korku filmlerinin sıklığını ve bu yapımların yıllara göre değişen değerlendirme puanlarını ortaya koyan güzel bir liste hazırlamış.

- Reklam -

İlk yıllarda iyi eleştiriler alan filmlerin, yıllar boyunca puanlarının gittikçe düştüğünü görmek mümkün. Bunun nedenleri arasında tür içinde kıytırık film miktarının artması da önemli tabii. Aynı zamanda grafikten görüldüğü üzere son zamanlarda hem miktarda çok hızlı bir artış hem de eleştirilerde de yükseliş göze çarpıyor.

- Reklam -

Gelin grafiğe detaylı olarak bakalım:

korku filmleri

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

dracul - Dacre Stoker

Dracula’nın Hiç Basılmamış Bölümünü İçeren “Dracul” Romanı Raflarda!

leslie jones ghostbusters

Kadın Hayalet Avcısı, Yeni Çekilecek Filmi Yerden Yere Vurdu