in

Kuru Otlar Üstüne Yayın Yılı Açıklandı: Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi Hâlâ Çok Uzak

Kuru Otlar Üstüne 2022 yılında gelecek. Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filminin konusu, başrol oyuncuları ve ilk detayları açıklandı.

Kuru Otlar Üstüne Nuri Bilge Ceylan Yeni Filmi
- Reklam -
- Reklam -

Çağdaş Türk sinemasının önde gelen sinemacılarından Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Kuru Otlar Üstüne, 2022 yılından önce gelmeyecek. Son olarak 2018’de Ahlat Ağacı ile izleyicinin karşısına çıkan Ceylan, yeni yapımı için hazırlıklara başladı.

Auteur sinemanın ülkemizdeki başarılı örneklerinden Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali dahil hem uluslararası hem de Türkiye’de sayısız film festivalinde önemli ödülleri kucaklamış bir isim.

Başrolünde Haluk Bilginer ve Demet Akbağ’ın yer aldığı 2014 yapımı Kış Uykusu’nda Altın Palmiye’ye layık görülen, son filmi Ahlat Ağacı’nda da (2018) yine Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Ceylan beyaz perdeye geri dönüyor.

- Reklam -

Kuru Otlar Üstüne ismi ile izleyiciyle buluşacak olan yapım, 12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde de Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü’ne layık görülmüştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL’lik bir yapım desteği de alan filmin çıkış tarihi hakkında da belirsizlikler yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladı.

Kuru Otlar Üstüne Filmi 2022 Yılında Geliyor: Nuri Bilge Ceylan, Hazırlıklarını Sürdürüyor

Henüz ön prodüksiyon aşamasındayken aldığı desteklerle de şimdiden konuşulmaya başlayan Kuru Otlar Üstüne, IONCINEMA’nın açıkladığı bilgiye göre 2022 yılında vizyona girecek.

- Reklam -

Filmin tam olarak hangi tarihte vizyona gireceği açıklanmış değil. Fakat 2022 yılının Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapma ihtimali bir hayli yüksek. Ceylan’ın İklimler (2006) filminden beri her yapımı ilk gösterimini Cannes’da yaptı.

Kuru Otlar Üstüne Konusu ve Oyuncu Kadrosu

Arte France Cinéma’nın ortak yapımcılığında geliştirilecek filmin oyuncu kadrosunda Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici bulunuyor.

İzleyiciyi bir kez daha Anadolu’nun ücra bir köyüne götürecek olan Ceylan, yeni filminde köy yerinde zorunlu görevini icra eden genç öğretmen Samet’in hayatını konu alacak. Bir türlü istediği atamayı alamayan Samet, umudunu yitirmeye başlar. Sonrasında tıpkı kendisi gibi bir öğretmen olan Nuray’la karşılaşır. Artık endişelerden kurtulabilmenin bir ihtimali vardır.

Kuru Otlar Üstüne Nuri Bilge Ceylan Yeni Filmi

Peki siz Nuri Bilge Ceylan sinemasını takip ediyor musunuz? Yönetmenin yeni filminin konusu ilginizi çekti mi? Beklentilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Deniz Edebiyatı ve Denizcilik Kültürü Kitapları – Öneri Listesi

Kaynaklar: Cineuropa, Ioncinema, FilmLoverss

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Lord of the Rings Dizisi Amazon Prime

The Lord of the Rings Dizisi Çekimleri Yeniden Başlıyor: Amazon Prime Yapımı Geliyor!

Kağıttan Son Turna Kuşu - Kerry Drewery

Kâğıttan Son Turna Kuşu: Kerry Drewery Bir Japon Mitinin İzinde Okuru Hiroşima’ya Davet Ediyor