in

Lilly Wachowski: “Matrix Transseksüellik Metaforlarıyla Dolu Bir Seri”

Matrix bir trans alegorisiydi. Lilly Wachowski asıl niyetlerinin anlaşılmasından memnun olduğunu, fakat o zaman için kurumsal dünyanın buna hazır olmadığını açıkladı.

the matrix simülasyon

İlk Matrix filmini yayınlayıp bilimkurgu dünyasına adını altın harflerle yazdırışının 21 yıl sonrasında Lilly Wachowski, The Matrix hikâyesinin bir transseksüellik metaforu olduğu teorilerini doğruladı. Netflix’le yaptığı bir röportajda kendisi gibi trans olan kardeşi Lana’yla birlikte hazırladıkları hikâyenin üstü kapalı mânâsının nihayet biliniyor olmasından memnun olduğunu belirtti.

Üçleme yayınlandığı zamanlarda kardeşlerin gerçek cinsel kimliği toplum tarafından bilinmiyordu. 2010’da Lana’nın, 2016’da Lilly’nin kimliklerini açıklaması üzerine ünlü serileri yeniden incelendikçe trans bireylerin gerçek kimliklerini buluş hikâyelerine ne kadar benzediği de fark edilmişti.

The Matrix 4 Keanu Reeves - Carrie-Anne Moss

The Matrix serisi ana karakter Neo’nun hikâyesini anlatıyor. Neo simülasyon gerçeklik Matrix’te yaşayan bir hacker. Lilly, Matrix’in kendisinin “olabilecek en kapalı şekilde dönüşme arzusunun temsili” olduğunu belirtti. Filmdeki Switch (Belinda McClory) karakterinin ilk planlarında gerçek dünyada erkek, Matrix’te kadın olduğunu planladıklarını da açıkladı. Tabii ki stüdyo tercihleri sonrasında bu plan ekrana yansıyamamış.

Lilly Wachowsk: “Matrix Dahil Olmak Üzere Tüm Fikirlerimizin En Temelinde Sevgi Yatıyor”

Lilly, Matrix’in yazım sürecini şöyle açıkladı:

“Yazarken translığım beynimin arka planında ne kadar etkiliydi emin değilim. İkimiz de bir hayal dünyasında yaşıyorduk. Bu yüzden bilimkurgu ve fantastiğe bu kadar düşkündük. Bu yüzden Dungeons and Dragons oynuyorduk. Her şey dünya yaratma arzumuzla ilgiliydi. Filmci olarak da özgürleşiyorduk ve seyircilerin izlerken görmediği pek çok şey yaratıyorduk. Filmlerimizin sürekli yeni okumalara açık olması da sanatın asla durağan olmadığını hatırlattığı için güzel bir şey. Kimlik ve trans dönüşüm konuları seri için önemli olsa da bütün fikirlerimizin en temelinde sevgi yatıyor.”

lilly wachowski the matrix 4
Lilly Wachowski

Serinin yeni halkası beyaz perdeye gelmeye hazırlanırken, Matrix etrafındaki tartışmalar da durulmayacaktır. Sinema dünyasında transseksüelliğin temsilinin çok daha fazla olduğu 20’ler şartlarında Lilly’nin geçmiş çekinceleri azalacaktır.

Yeni The Matrix filminde Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss ve Jada Pinkett-Smith ikonik rollerine yeniden bürünecek. Yahya Abdul-Mateen ve Neil Patrick Harris’in başını çektiği pek çok yeni isim de Matrix dünyalarını genişletecek. The Matrix 4 filmi 1 Nisan 2022’de vizyona girecek.

The Matrix‘in hikâyesine sizin bakış açınız ne? Siz böyle bir alt metni olduğunu düşünüyor muydunuz? Yeni filmden beklentileriniz neler? Kayıp Rıhtım Forum’da tartışalım.


* The Matrix 4 ile İlgili En Delice ve En Mantıklı 10 Teori

Kaynak: Vanity Fair

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Sedi Sedi dedi ki:

  Okurken şeyi hatırladım; Mazhar Alanson ‘Yandım’ şarkısını Kabe’ye yazdığını açıklamıştı. :slight_smile:

 2. Avatar for periyodiknesriyat periyodiknesriyat dedi ki:

  Storytel’de yayınlanan bir sinema podcastinde duydum ilk kez bu açıklamayı. Sonra ilk filmi yeniden izlemeye başladım. Bir anda onlarca bağlantı çarptı gözüme. Daha evvel dikkat etmediğim bir çok sahne ve diyaloğu buna yordum. Hem de “aşırı okuma” yapmadan fark ettim.

  Basit bir örnek. Filmin başı. Neo ve Trinity ilk defa karşılaşıyor:

  Merhaba Neo.

  Bu adı nereden biliyorsun?

  Hakkında çok şey biliyorum.

  Kimsin sen?

  Adım Trinity.

  Trinity. Şu Trinity mi? Maliye’nin veritabanına giren kişi.

  Uzun zaman önceydi.

  Tanrım.

  Ne oldu?

  Senin erkek olduğunu sanıyordum.

  Çoğu erkek öyle zanneder.

 3. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Ben o sahneyi izlediğimde kadın olduğu için "kadın kim, maliyenin veritabanına girmek kim?"şeklinde yorumluyordum ama senaristler açısından bakınca çok yanlış yorumlamışım.

 4. Avatar for narpal narpal dedi ki:

  Ben de o şekilde düşünüyorum,trans konusundan çok erkek egemenliğine gönderme var.

 5. Avatar for periyodiknesriyat periyodiknesriyat dedi ki:

  Tabi. Erkek egemen toplumun algılarıyla ilgili de bir gönderme var ama Trinity’nin androjen görünümünü de bakışımıza katarsak transseksüellik göndermesi belirginleşiyor.

  Hele ki Matrix’e girmek için kafatasının arkasından fallik bir nesne ile giriş yapılması yorumu (benim değil, dinlediğim podcastten) çok etkileyici.

  Film bir çok okumaya açık aslında, bunu biliyoruz. Sunulan bu yeni bakışla da okumak farklı kapılar açabilir. Hele ki yönetmenlerin, stüdyo izin vermediği için bu göndermeleri çok örtük yaptığı düşüncesi bu okumayı elzem kılıyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

Red Notice - Netflix - Dwayne Johnson Ryan Reynolds

Red Notice Çekimleri Devam Ediyor: Dwayne Johnson ve Ryan Reynolds Geri Dönüyor

Rocksteady suicide squad oyunu

Suicide Squad Oyunu Geliyor: Rocksteady Sızıntıları Doğruladı!